Programlı Freelance İş Yapmak İçin 8 Adım

Programlı Freelance İş Yapmak İçin 8 Adım

Bu yazımızda programlı bir  çalışan olmak için nelerin gerektiğine göz fırlatıcaz. Bu vesile ile hem sorun yaşama ihtimaliniz minimuma düşecek hemde yeni işler alma ihtimaliniz yükselecektir.

İster web tasarım, ister yazılım, ister grafik tasarım yada benzeri alan biri olun, burada yazacaklarımız  herkes için geçerlidir.

Yapacağınız İşi Bölümlere Ayırın

Freelance iş aldıktan sonra yapacağınız işi bölümlere ayırın. Gerekirse kendinize bir tablo oluşturun ve freelance işin hangi bölümünü ne zaman yapacağınızı belirleyin.

Uykunuzu Alın

Sabah uyanmak için bir saat belirleyin. Akşamda sabah uyanacağınız saatte uykunuzu alacak şekilde uyanın. Yetişkin bir insanın minimum uyuması gereken süre 6-8 saat arasıdır. En sağlıklısını 8 saat olarak düşünecek olursak gece en geç 12 ‘de yatın ve sabah saat 8’de kalkın.

Pijamalar ile Çalışmayın

freelance çalışanGün boyunca verimli olabilmeniz için iyi bir kahvaltı yapın ve sanki dışarı çıkacakmışsınız gibi giyinin. Pijamalar ile çalışmayın ve günü geçirmeyin. Çünkü yataktan kalktığınız kıyafetler ile çalışmaya başlamanız, yaptığınız işin ciddiyetine konsantre olmanızı zorlaştırır. Bu anlamda kıyafet değiştirmek, çalışma moduna geçmenizi simgeler.

Çalışma Programı Yapın

Nasıl bir şirkette çalışırken işe belli bir saatte başlıyor, belli zaman aralıkları ile molalar veriyorsanız aynısını freelance iş yaparken de uygulayın. Belli bir saatte işe başlayın ve belli aralıklar ile molalar verin. Örneğin çalışmaya 9 ‘da başlayın ve 2 saatte bir 15-30 dakikalık molalar verin. Bu mola sürelerini kesinlikle aşmayın. Mola boyunca sizi işten uzaklaştıracak yada mola sürenizi uzatmanıza neden olacak aktiviteler ile ilgilenmeyin. Örneğin balkona çıkın ve biraz etrafı seyredin.

İşi Yarıda Bırakmayın

Çizdiğiniz günlük programın kesinlikle dışına çıkmayın. Çalışmayı planladığınız zaman zarfında bir arkadaşınızın arayıp sizi dışarıda gezmeye çağırmasını kesinlikle kabul etmeyin. Çok dışarı çıkmak ve arkadaşınız ile takılmak istiyorsanız belirlediğiniz zaman zarfı dolduktan sonrasına randevu verin.

Aynı şekilde birinin arayıp uzun sohbetler etme ihtimali var ise o anda işiniz olduğunu ve daha sonra konuşmayı teklif edin.

Çok acil, hayati bir durum söz konusu değil ise keyfi nedenlerden dolayı işinizi asla yarıda bırakmayın.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Kurtulun

Freelance işlerin hemen hemen hepsi dikkat gerektiren işlerdir. O esnada sizin dikkatinizi dağıtacak, işten uzaklaşmanıza neden olacak unsurlar var ise onlardan kurtulun.

Freelance İşEn çok dikkat dağıtan unsur hiç şüphesiz ki telefon olacaktır. Acil ve hayati bir durum, freelance iş yaptığınız müşterinin yada potansiyel yeni müşterinin arama ihtimalini göz önünde bulunduracak olursak telefonunuzu kapatmak yada duymanıza engel olacak şekilde sessize almak mantıklı olmayacaktır. Telefonda genel olarak dikkat dağıtıcı unsurlar WhatsApp, Facebook, Twitter, oyun bildirimleri gibi bildirimlerdir. Bunun için telefonunuzun internet bağlantısını kapatabilirsiniz.

Aynı şekilde bilgisayarda çalıştığınız için internet tarayıcınızın sekmeleri arasında Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağların olması durumunda, sekmede yeni bildirim işareti sizin dikkatinizi dağıtabilir. Bildirime bakayım derken işten uzaklaşma ihtimaliniz yükselir. Bu nedenle sekmeler arasında sosyal ağları bulundurmamaya çalışın.

Tüm bunların yanı sıra evde çalıştığınızı düşünecek olursak, evdeki diğer kişilerden sizin çalışma saatleriniz zarfında dikkatli olmaları, sizi rahatsız etmemeleri gerektiğini kendilerine belirtin.

İşi Bırakma Zamanı

Bölümlere ayırdığınız freelance işin o günkü bölümünü bitirmeden işi bırakmayın ve “kalanını yarın yaparım” diye ertelemeyin. “Bugünün işini yarına bırakma” sözünü uygulayın. Aynı bir iş yerinde çalışıyormuş gibi o gün için belirlediğiniz işi bitirmek için gerekirse mesai yapın.

Freelance çalışmanın nimeti olarak eğer o gün için yapmayı planladığınız bölümü erken bitirirseniz iki seçenekten birini uygulayın.

İşi bitirir bitirmez bırakın: O gün için yapmayı planladığınız bölümü yaptıktan sonra işi o anda bırakabilirsiniz.

Ertesi günün işini kolaylaştırın: O gün için yapmayı planladığınız bölümü yaptıktan sonra yarın yapacağınız bölümden küçük bir kısım yapabilirsiniz. Bu sayede hem işin aksama ihtimalini minimuma düşürmüş, “yetiştiremicem” stresine kapılmamış olur hemde acil durumlar ile ilgilenmek için kendinize zaman kazanmış olursunuz.

Tatil Yapın

Alınan bir freelance iş bir kaç hafta sürebilir. İş bitene kadar aralıksız her gün çalışmak mantıklı değildir. Kafanızı dağıtmaya ve insan olduğunuzu hissetmeye ihtiyacınız var. Haftanın bir yada iki gününü belirleyin ve mümkünse o gün dışarı çıkarak arkadaşlarınız yada yakınlarınız ile vakit geçirin.

SONUÇ

Freelance çalışmak her ne kadar iş ortamının sıkıcı disiplin ortamından uzakta, rahat bir çalışma imkanı sunsa da, bu rahatlığın aşırıya kaçması sizi fazlasıyla sıkıntıya sokar. Kendi disiplininizi kendinize göre belirleyin. Bu sayede hem aldığınız işlerin tesliminde sorun yaşamaz hem yetiştirememe stresine girmez hemde zamanında işi teslim ettiğiniz için müşteri memnuniyeti sağlayarak yeni müşteriler kazanma ihtimalinizi arttırırsınız.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı