Oyun Sektörü Gelecek Vaad Ediyor mu?

Oyun Sektörü Gelecek Vaad Ediyor mu?

Bu konumuzda ile ilgili gelen bir soruyu cevaplıyoruz. Oyun sektörü gelecek vaad ediyor mu? isteyen kişiler bulmak kolay mı? ne noktada? ne durumda? gibi sorularla cevaplar bulmaya çalışıcaz.

SORU:

bilişim bölümü okuyorum oyun sektörüne ilgim var meslek olarak. türkiyede gerekli dilleri öğrenip tek başıma zor ama belki başka benim gibi meraklı insanlarıda bulsam yürürmü abi ?

CEVAP:

Oyun sektörü bana göre bilişim alanında girilecek en iyi sektör. Fakat karar verilmesi gereken ana nokta mü yoksa mü? Çünkü son dönemde oyun oynama sevdamız ağırlıklı olarak mobil oyunlara kayıyor. Bunun nedeni bilgisayarımızı sürekli yanımızda taşıyamıyoruz fakat mobil cihazımız sürekli yanımızda ve istediğimiz zaman, istediğimiz yerde çıkarıp oynayabiliyoruz.

Oyun Sektörü Ne Durumda?

Dünyada oyun sektörünün gelişimi çok hızlı gerçekleşiyor ve dolayısıyla çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Öyle ki geçen sene bu rakam 75 Milyar dolardı. Hiç şüphesiz ki bu rakam ciddi oranda arttı ve artmaya devam ediyor. Fakat maalesef Türk oyun sektörü aynı gelişimi bir türlü doğru orantıda gösteremiyor. Halbuki Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkemizde yapılan oyunlara ciddi anlamda talep var. Son kullanıcılar tarafından Türk  çok yoğun. Şöyle ki sırf Türk yapımı diye normalde oynamayacağı oyunları oynayan çok geniş bir kitle var. Fakat aynı destek o oyunu yaratma aşamasında görülmüyor. Bunun için gerekli teşvik sağlanmıyor.

Oyun Sektöründe Çalışmak İsteyen Kişiler

Mobil Oyun SektörüBir sıkıntıda buradan doğuyor. Herkes oyun yapmak istiyor, bu güzel. Fakat ciddi oyunlar tek başına yapılamıyor. Yapılması çok ciddi emekler istiyor. Bu nedenle oyun sektöründe çalışmak isteyen nitelikli kişi bulmak gerekiyor fakat o da bulunamıyor. Çünkü bu konuda okullarda yada diğer kaynaklar vesilesiyle oyun sektöründe çalışmak isteyecek nitelikte eleman yetişmiyor.

Vaad Ediyor mu?

Bu noktaya kadar zaten gelecek vaad ettiğinizi ziyadesiyle anlattık. Fakat burada gelecek vaad etmesi konusunda ki asıl denilmek istenilen .

Dünyada oyun sektörü çok ciddi bir girişim kolu haline gelmiş durumda. Yani bizim Türkiye’de girişim dediğimizde anca internet sitesi yapma seviyesindeyiz. Onlarda hazır script =) Fakat bir çok ülke oyun sektöründe para kazanmak konusunda çok ciddi çalışmalar yapıyor ve ortaya çok güzel sonuçlar çıkarıyor. Buda oyun sektöründe para kazanmak konusunda yeni girişimleri ve girişimcileri sıkıntıya sokuyor.

SONUÇ

Bana göre tek ölmeyecek sektörlerin başında gelir oyun sektörü. Tabi burada genel konuşuyoruz. Yani pc oyun sektörü kesinlikle ölmez değil genel anlamda oyun sektörü ölmez. PC oyun sektörü ölür yerine mobil oyun sektörü geçer, mobil oyun sektörü ölür, yerine konsol oyun sektörü geçer. Zaten illa öldüren bir şey olur, kendi kendilerine ölmezler =)

Netice olarak gençler, eğer oyun sektörüne ilginiz varsa bence girin. Fakat bir oyun yapmak bir internet sitesi yapmaktan çok daha zordur ve emek ister. Bu nedenle zorluğunu göze alarak dalın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı