Oyun Haber Sitesi İçin Konu ve Zaman Bulmak

Oyun Haber Sitesi İçin Konu ve Zaman Bulmak

 isteyen fakat zaman ve konu bulmak konusunda sorular soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi merhaba. (bu yazida yazim kurallarina uyulmayacaktir.) Youtube sorumu cevapladiğin için teşekkürler. ben bir kurmayi düşünüyorum. oyun yenilikleri yeni oyunlar vb. şeyler ile ilgili yazilar yazacağim. ama popüler ve hayla güncellenen oyunlari nereden bulacağim. nerden okuyup kendime göre yorumlayacağim? yeni çikan oyunlar ne nasil bileceğim? bunlar ile ilgili siteler varmi bildiğin? birde benim bilgisayar şifreli ve bilmiyorum.(babam bana çalişkanliği aşilayamaz. bağişiklik :D) haftada 3 saat bilgisayar bakabiliyorum. bu yüzden güncel olamiyorum. nasil güncelliği sağlayabilirim?

CEVAP:

Belirtmeden geçemicem, sözünün eri bir kardeşimiz mişsin. Sorunda “yazım kurallarına uyulmayacaktır” demişsin, hakikaten yazım kurallarının içine etmişsin, bu açıdan tebrik etmek lazım =) Şimdi cevaba geçebiliriz.

Oyun Haber Sitesi Kurmak

Bir önceki YouTube sorundan dolayı küçük bir kardeşimiz olduğunu düşünmüştüm, bu soruyla artık eminim. Bu soruyu cevapladıktan sonra tekrar bir proje arayışı içine gireceğini düşünerek, önce bu konuyu okumanı tavsiye ediyorum: Proje Hazırlama Öncesi Sorulması Gereken Sorular Bu linkini verdiğim konuyu oku. Eğer oradaki 8 maddeyle ilgili herhangi bir sorun yoksa o zaman tamamdır.

Oyun Haber Sitesi KurmakOyun haber sitesi kurmak aslında zor değil. Asıl mesele onun içini doldurmak ve fark yaratmaktır. Bu kategoride çok büyük sitelerin olduğunu düşünürsek sende o büyük sitelerin hunharca götürdüğü pastadan dilim almak için fark yaratacaksın. Her şeyden öncede iyi bir oyun haber sitesi neler yapıyor inceleyeceksin. Mesela neler yapıyor bakalım;

* Genelde iyi yurt dışındaki oyun haber sitelerine takılır. Çünkü oyun üretiminin baba ülkesi Amerika ‘dır. Dolayısıyla iyi oyun haber siteleri bünyesinde İngilizcesi sağlam arkadaş yada arkadaşlar barındırır. Bu arkadaş yada arkadaşlar yurt dışındaki oyun haberlerini sürekli takip eder ve haber çıktıktan kısa süre sonra Türkçe ‘ye çevirip kendi sitelerinde yayınlarlar.

* İster bir oyun haber sitesi kurun yada ister başka bir şey kurun güncellik çok önemlidir. Sürekli içerik üretmek gereklidir.

* Soru sorarken dikkat etmediğin yazım kuralları, bir web sitesi için en önemli unsurdur. Zira hem Google hemde ziyaretçiler nedeniyle yazım kurallarına dikkat etmen gerekir.

* Oyun haber sitelerine baktığımızda adamlar oyunları haber olarak yazmakla kalmıyor, aynı zamanda oynuyorlar da. Bu kulağa hoş gelebilir fakat bu aynı zamanda bir sürü oyunu temin ettikleri, denedikleri ve neticesinde ziyaretçilere tanıtabilecek kadar öğrendikleri anlamına geliyor. Bu da ciddi bir zaman demek oluyor.

* Oyunları tanıtmak için uğraşmalarının yanı sıra oyunları oynayabilecek sistemlerde çok önemli. Dolayısıyla çok ciddi fiyatlarda bir sistem ihtiyacı söz konusu olabilir.

Yine YouTube sorunda olduğu gibi daha sayılabilecek çok unsur var. Fakat genel olarak sadece bu unsurların dahi senin için fazla olduğunu anlamak zor değil 😉

Ders Çalışmamak

Bana bu zamana kadar gelen yüzlerce soruda hep “okuyun gençler, çalışın gençler, okumazsanız maalesef bu şartlarda işiniz zor, o yüzden her şeyden önce okula önem vermeniz gerekiyor” diye cevap veren biri olarak, bana gelip babanın seni ders çalışmak için yönlendirme girişimine karşılık asla ders çalışmayacağını söylemen durumunda benim sana ne demem lazım… Ben babanın yerinde olsam 3 saat bile bilgisayar başında oturtmam seni. Baban sana fazla zaman tanıyor. Sen babana dua et, benim çocuğum olsan bilgisayarı sadece koklayabilirdin.

SONUÇ

Daha önce ki kardeşlerime de söylediğimi sana da söylemeliyim kardeşim; Bana “ders çalışmıcam, okumıcam, etmicem” diyecekseniz soru sormayın. Bir şeyleri başarmak, öğrenmek, çalışmak isteyenlere kapı her zaman açık. Senin şu anki önceliğin ders çalışmak. Oyun sitesi, YouTube ve benzeri siteler kurmak değil. Zaten hiç bir şey bilmediğini sende biliyorsun. Dolayısıyla bu tarz işlere, en azından bu yaşlarda heves etmenin mantığı yok.

Önce derslerine çalış. Sonra lise yada üniversitede web ile alakalı bir bölüme git. Ondan sonra bu tarz projelere kafa yor 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı