Ders Çalışmak mı Yoksa Proje Yapmak mı?

Ders Çalışmak mı Yoksa Proje Yapmak mı?

Derslerine çalışması mı yoksa ve için uğraşması mı gerektiğini soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba
Ben Anadolu Lisesi’ne gidiyorum ve 2. sınıftayım.Size sormak istediğim soru beynimi kemiren soruyla ilgili…
Daha 2 yıl öncesine kadar yazılım nedir bilmiyordum.Ta ki geçen sene okuldaki BTR öğretmenim dersde web tasarımla ilgili yüzeysel bilgiler verene kadar. Verdiği bilgiler HTML-PHP- dinamik web sitesi-statik web sitesi idi.Bu bilgileri verirken sınıftan bir arkadaşım :”Web site yapımında ne kadar para var hocam ?” sorusuna cevap verene kadar verdiği cevap şu şekildeydi :Iıııeee 100 liradan binlerce dolarlara kadar çıkıyor.Burada önemli olan sitenin işlevselliği” demişti.Zengin bir ailenin çocuğu olmadığım için bu beni oldukça etkilemişti.Dersten çıktıktan sonra hocaya ben bu işi öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım diye sorunca bana html-css ile başla bende sana yardım ederim demişti.Bende 9.sınıf sonu ilk kez olarak web alanına giriş yapmıştım.Html ve css’i öğrendim ama şuana kadar çok kapsamlı bir proje yapmadım.10. sınıfın başında ise artık bir şeyler biliyordum. Ve hep projeler oluşturup hocaya soruyordum bunu düşündüm nasıl olmuş felan diye sorular.Artık öyle bir hale geldim ki hep proje oluşturuyorum.Bazıları gerçekten de güzel oluyor.Benim sorum şu ki derslerimemi asılmalıyım yoksa projeler oluşturup yeni diller mi öğrenmeliyim ?
Bu arada verdiğiniz cevapları okudum ve duygusal cevaplar verdiğiniz için insanları etkiliyor ve yol gösterici oluyor.Diğer arkadaşlar adına cevaplarınız için teşekkür ederim.
Sevgilerimle

CEVAP:

Öncelikle ona “duygusal cevaplar” demeyelim de, yazılarımı gözyaşları eşliğinde yazıyormuşum zannedilmesin 😀 Şaka bir yana samimi desek daha doğru olur. Çünkü ben burada çıkarsız bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyorum. Dolayısıyla herhangi bir nedenle kendimi kasmaya, yalancı bir ciddiyet içine girmeye gerek duymuyorum. İçimden geldiği gibi, bir arkadaşıma yada bir kardeşime normal hayatta nasıl konuşuyorsam öyle konuşuyorum. Böyle olmasa yaptığım şeyden zevk almam ve yapmam =)

Bu zamana kadar buna benzer çok soru geldi. Hepsine aynı cevabı verdim ve aynı cevabı vermeye devam edicem. Sizin önceliğiniz ders çalışmak gençler. Samimiyetimle söylüyorum, babanızın parası varsa, gelecek derdiniz yoksa, kariyer yapma planınız yoksa, okusanız da okumasanız da işiniz hazırsa ders çalışmayın. Fakat böyle bir durum söz konusu değilse ders çalışmaktan başka bir çareniz yok. Çünkü ister yazılım bilin, ister atom parçalamayı öğrenin, diplomanız olmadıktan sonra adam gibi imkanı sunan bir şirkette işe giremezsiniz. Girseniz bile adam gibi para kazanma imkanı sunan bir pozisyonda çalışamazsınız.

Ders ÇalışmakSiz gidersiniz 5 tane yazılım dili bilen biri olarak, yazılım ile alakası olmayan, sıradan bir iş yaparsınız. 2 tane yazılım dili bilen bilgisayar mühendisi yada yazılım mühendisi sizin aldığınız maaşın 2 katına yazılımcılık yapar. Büyük şirketlerde bölüm değiştirmek, maaş yükseltmek, kendini göstermek zordur. O nedenle tekrar tekrar söylüyorum, maalesef günümüz eğitim ve iş dünyasında sizin ders çalışmaktan başka şansınız yok. Çünkü yine maalesef size para kazandıran şey bilginiz değil, etiketinizdir. Nereden mezun oldun? Hangi bölümden mezun oldun? Hangi şirketlerde çalıştın? Hangi bölümde çalıştın? Hangi pozisyonda çalıştın? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar size iş dünyasında sağlam para kazanma yada kazanmama konusunda belirleyici rol oynar.

Bende bu zamana kadar belkide 100 civarı proje yaptım. Bazı bir anda çok mantıklı gelip, artısını eksisini düşünmeden hemen hayata geçirdiğim ve bir nedenle ertesi gün yapmaktan vazgeçtiğim günlük proje fikirleri oldu. Bazısı bir kaç ay uğraşıp, yüksek beklenti içine girmem nedeniyle, kısa sürede beklentimi karşılamadığı için vazgeçtiğim proje fikirleri oldu. Bazı proje fikirleri ise size çok mantıklı gelebilirken nedenini anlamadığınız bir şekilde hak ettiğini düşündüğünüz noktaya gelmeyebiliyor. Aynı dönemde aktif olan 10 projemin olduğunu biliyorum.

Tüm bunların neticesinde öğrendiğim bir şey var ki aklınıza ilk yada her gelen projeyi, iyice düşünmeden hayata geçirmeyin. Bu konuda yazdığım Proje Hazırlama Öncesi Sorulması Gereken Sorular makalesinin yardımcı olacağını düşünüyorum. Makalede yazılanları göz önünde bulundurarak doğru olduğunuz projeyi hayata geçirin ve onunla en az 1 sene ilk gün ki gibi ilgilenin.

Bu nedenle aklınıza gelen her projeyi yapmak değil, az ve öz proje yapmak önemli. Hatta uğraştığınız proje sayısı en fazla 2 olsun ve ikisine de hak ettiği ilgiyi gösterin.

SONUÇ

Netice olarak tekrar söyliyeceğim; Şu anda yazılım ile ilgilenmek ve  ve yazılımcı olmak geleceğin için bir yatırım olabilir. Fakat bu uğurda derslerini ihmal etmen dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmana sebep olur. O yüzden derslerine hak ettiği özeni göstermen, derslerinden arda kalan vaktinde yazılım ile ilgilenmen gerek. Örneğin şu anda günde okuldan sonra evde 2 saat ders çalışman gerekiyorsa ve sana kalan 3 saatlik vakitte oyun oynuyor veya bir şeyler izliyorsan, yazılım öğrenmek için derslerinden değil oyundan veya izlediğin şeylerden taviz vermen lazım.

Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim, hocan doğru söylüyor, 100 TL’den tutun binlerce TL’ye kadar para kazanabilir. Fakat bu sözü sizin sadece “web tasarımcı binlerce TL kazanır” olarak algılamamanız gerekir. Piyasa şartları çetin olduğu için fiyat düşüren çok fazla web tasarımcı var ve sizin ciddi farklar yaratmanız lazım. Bu farkları yaratmakta kolay değildir. 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı