Okunmak İstenen Bölüm İçin Aile Engeli

Okunmak İstenen Bölüm İçin Aile Engeli

olmak isteyen fakat ailesinin onaylamaması sorununu yaşayan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba abi geçen seferki soruma cevap verdiğin için teşekkür ederim . bana olan cevabında okulumu değiştirmemi söylemişsin ben buna hazırım fakat ailem o bölümün geleceği yok diyor laf anlatmadım bir türlü ne yapmalıyım ?
Geçen seferki sorum ve cevabınız arşivinizde vardır umarım 😀 iyi günler

CEVAP:

Bir önceki sorunda bilgisayar mühendisi olmak istediğini fakat okuduğun okulda bilgisayar bölümü olmadığı için elektrik ve elektronik okuyarak geçiş yapmaktan bahsetmiştin. Aile faktöründen bahsetmemiştin ve az yada çok bir öneme sahip. Yinede bu konuya çözüm bulabiliriz diye düşünüyorum.

Aile Faktörü

Aileler her daim evlatlarının iyiliğini isterler. Bu nedenle gelecekte en rahat edeceği, maddi imkanların en rahat elde edileceği bölümü seçilmesi konusunda dayatmada bulunabilirler. Neticede sizler onların gözünde çocuksunuz. Hayatta belki bilgi açısından olabilir yada olmayabilir ama tecrübe açısından sizlerden daha fazla birikime sahipler. Dolayısıyla kendilerinin kararlarının daha doğru olduğuna inanırlar. Fakat şöyle bir gerçek var ki, ailelerde hata yapabilir ve hatalı kararlar alabilir.

Bu tarz durumlarda yapılması gereken şey aileniz ile mantıklı, sakin, isyan etmeden, kendinizi anlaşılır bir şekilde ifade ederek konuşmanız gerekiyor. Bunun içinde gitmek istenilen bölüm hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olmanız lazım. Gelecekte sıkıntı çekmeyeceğinize, maddi şartlarda zorlanmayacağınıza, bu işi severek yapacağınıza, kısacası ailenizin beklentilerine ve korkularına yönelik cevaplar vermeniz gerekiyor.

Aileniz ile yapacağınız konuşma mantıklı ve beklenti yada korkularını karşılayacak şekilde olduğu zaman, onlarda sizin doğru kararlar alabilen bireyler olduğunuzu düşünürler. Dolayısıyla aldığınız kararlara daha fazla saygı duyarlar.

Bilgisayar Mühendisliğine İkna

Soruyu soran kardeşimize biraz daha odaklanalım. Aile Elektrik / Elektronik Mühendisliği istiyor, sen Bilgisayar Mühendisliği istiyorsun. Son cevapladığım sorularda hep aynı tarz cevaplar veriyorum. Bilgisayar Mühendisliğini neden istiyorsun, önce kendine onu sor. Bilgisayarı sevdiğin için mi? Bilgisayarda yeteneğin olduğu için mi? Bilgisayar mühendisliğinde çok fazla para olduğunu düşündüğün için mi?

Aile FaktörüBilgisayarı sevmek bundan önceki sorulara verdiğim cevaplarda da belirttiğim gibi asla yetmez. Bir çok kardeşimizin hemen hemen hepsi bilgisayarda sadece sevdiği şeyleri yaparak bilgisayarı seviyor ve o yönde bir bölüm okumak istiyor. Fakat bilgisayar ile ilgili bir bölüm okunduğunda karşınıza bugün bilgisayar ile yapmaktan yada öğrenmekten hoşlandığınız şeyler çıkmama olasılığı çok yüksek. Bu nedenle bu bölümü okumak konusunda biraz araştırma yapın. Ders konularına bir bakın, araştırın, öğrenmeye çalışın. Kolay yada zevkli geliyor mu, bir gözden geçirin, ona göre karar verin.

Bilgisayar mühendisliği yada benzeri bir bölümde çok para olduğunu düşünerek bilgisayar mühendisi olma düşüncesi de tutarlı değil. mühendisi mi yoksa bilgisayar mühendisi mi daha kolay iş bulur diye sorulsa, ben bilgisayar ve yazılım piyasasının içinde olduğum için elektrik elektronik derdim. Çünkü bir bilgisayar mühendisinin çalışacağı işte alaylı olarak yetişip çalışan kişiler var fakat elektrik elektronik mühendisinin çalışacağı işte alaylı olarak yetişen kişi yoktur. Bunun nedeni yasal zorunluluklar. Yani bir bilgisayar mühendisi atıyorum bir yazılım firmasına girip çalışması durumunda yaptığı projeye onay verilmesi için illa mühendis olma şartı yasal olarak yoktur. Fakat bir fabrikada elektrik elektronik işleri için bir mühendisinin onayı ve imzası şarttır.

Bir diğer mesele, ülkemiz bilgisayar teknolojisi üretme konusunda zayıf bir ülke. Fakat elektrik elektronik konularında bilgisayara nazaran daha iyi bir konumda.

SONUÇ

Ben burada “bilgisayar mühendisi olmayın, gidin başka meslekler yapın” kesinlikle demiyorum. Hatta kendi yakınlarım, öğrencilerim dahil herkese aynı tavsiyeyi verdim ve veriyorum; “Hangi mesleği yapmak istiyorsanız o mesleği yapın. Fakat en iyisini yapın“.

Seçtiğiniz mesleğe tamamen objektif olarak bakın. Bende sizin yaşlarınızda üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesinde Yazarlık bölümünü okumak istiyordum. Çünkü yazılarımı kim okusa bu işte çok başarılı olduğumu ve muhakkak yazar olmam gerektiğini söylüyordu. Fakat şöyle bir gerçek var ki yazarlık maalesef bizim ülkemizde karın doyurmuyor. Bu nedenle yazarlığı bir şekilde hobi olarak yapıyorum. Şimdilik Kodcu Herif olarak burada yazılar yazarak yazarlık yapıyorum. Belki ileride kitap çıkarabilirim, bilmiyorum. Fakat bunu meslek olarak görmemin maalesef imkanı yok.

Bu nedenle sizde objektif ve dürüst bir şekilde, hangi mesleği yapmak istiyorsanız, önce o mesleğin sizin hayatınıza katacağı eksileri ve artıları gözden geçirerek hareket edin ve karar verin. Bilgisayar başında bütün gün facebook ‘ta takılarak, oyun oynayarak yada sadece merak ettiğiniz bir programı amatör olarak kurcalayarak bilgisayara heves etmeyin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı