Modern Windows Uygulama Geliştirme (Ders 3 – Pivot ve Hub)

Modern Windows Uygulama Geliştirme (Ders 3 - Pivot ve Hub)

Merhaba arkadaşlar, ben Onur Kınay. Bu dersimizde Windows Phone’da diğer işletim sistemlerden ayıran ve güzel görünüm katmaya sağlayacak iki nesne tanıyacağız. Bunlar Pivot ve Hub’tur.

Bu iki nesnenin en güzel özelliği tek sayfada bir sürü iş yapabilirsiniz. Mesela A sayfasında X işlemi yaparken B sayfada Y işlemi yaparken Pivot yada Hub ile tek sayfada hem X hemde Y işlemi yapabilirsiniz(en sevdiğim özelliktir 🙂 )

Modern Windows Uygulama GeliştirmeWindows Uygulama Geliştirme

Pivot: En üste küçük bir başlık, altında sayfa başlığı ve içine nesne eklemek için bir Grid(onu sonra anlatacağım, şimdilik nesne eklemek için bir alan olarak anlayın) vardır. Sağa ya da sola kaydırarak diğer sayfaya geçiş yapılmaktadır

Hub: Burada uygulamaya animasyonluk katmak isteyenler için güzel bir nesnedir. Pivotla biraz farkları vardır. Mesela son sayfaya gelince ilke gitmiyor. Sonra ne var, nesneleri sürükleyemiyorsunuz (Sanırım onda bir ayar var ama Hub’u daha tam çözemedim)

Şimdi bunlara nasıl uygulamamızı yerleştireceğiz

1. Pivot ya da Hub eklemek istediğimiz sayfaya geliyoruz.(Tek sayfaya bir tane ya Pivot ya da Hub ekleyebilirsiniz)

2. Toolbox’tan Pivot/Hub sürüklüyoruz.

3. Şimdi burada ince detay var önce onu öğrenelim. Pivot/Hub eklediğimizde XAML kod tarafında iki tane sayfa oluşacak(PivotItem/HubSection). Şimdi orada kısmı var. Onu yapıyoruz.

4. Artık o etiketleri arasında istediğimiz nesneleri atabiliriz.

5. Eğer yeni Pivot sayfa eklemek istiyorsanız ToolBox’tan PivotItem’i çift tıklayın. Hub için ise HubSection’i çift tıklayın

* <Pivot/Hub Title=”Başlık”> bu Pivot/Hub için küçük/büyük bir başlıktır.
* <PivotItem/HubSection Header=”Başlık”> bu Pivot/Hub için sayfa başlığıdır

Bu konuları acemi programcılar için zor gelebilir. Konular orta-ileri seviyede olacak. Sonraki derste ileri seviyede olacak(karmaşık ders geliyor. Mantığını bile zor kavradım 🙂 ). Ders Data Binding üzerinden olacak(ya da başka konu bulur onu yazarım)

Onur Kınay
Onur Kınay
Geleceğe umutla bakan bir genç yazılımcı
Onur Kınay Facebook Profili

Kodcu Herif 'te Bilgini ve Tecrübeni Paylaşmak İçin Tıkla

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı