Modern Windows Uygulama Geliştirme (Ders 1)

Modern Windows Uygulama Geliştirme (Ders 1)

Merhaba arkadaşlar,

Fırsatım oldukça size Windows dersleri vereceğim. Son günlerde için topladığım tecrübeleri sizinle paylaşacağım. Modern Windows = Windows 8.1/Phone 8.1 (8’le karıştırmayın, o farklı biraz)

Modern avantajları:

* Microsoft’un geliştirdiği “Evrensel Uygulama” desteği ile hem Windows 8.1’e hem de Windows Phone’a daha az kod yazarak uygulama geliştirebilirsiniz.

* XAML işaretleme dili ile İnternetteki örnekleri kopyala-yapıştır yaparak kendi uygulamanıza ekleyebilirsiniz

* Windows Mağazasında bulunan uygulama açığı kapatabilecek uygulama yapma fırsatı

Şimdi gelelim bir uygulama yapmak için gerekli malzemelere:

*İlk olarak Visual Studio 2013 indirmemiz lazım. İndirmek için buraya tıklayın(http://bit.ly/1BkKPEp). Yuh bu ne lan 6 GB’lık yazılım mı olur. Ee kusura bakmayın bu yazılımı ben geliştirmedim :D, bir şekilde indireceksiniz başka yol yok

* İndirdik ISO dosyasını, bağlıyoruz bilgisayara(Ha unuttum bilgisayarınız Windows 8.1(8 değil) olamalı yoksa çalışmaz). Sonra orada bir EXE dosyası var sonsuz işaretli olan oraya çift tıklayıp okuyamadığımız lisansı kabul edip kuruyoruz. (Biraz uzun sürer ama değer)

* Kurduktan sonra IDE’yı açıyoruz. Sizden serial ister. Orada bir bağlantı var Register online diye. Oraya tıklayıp Outlook yada hotmail hesaba giriş yapıp üyelik formu dolduruyoruz. Doldurduktan sonra aşağıda ilerlemek için bir düğme  var ona tıklıyoruz. Size bir serial verecek onu kopyalayıp yapıştırıyoruz. Biraz uzun sürecektir.

İşte artık Modern Windows için IDE ortamı hazır. Sonraki derste görüşürüz.

Onur Kınay
Onur Kınay
Geleceğe umutla bakan bir genç yazılımcı
Onur Kınay Facebook Profili
Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı

1 comment