Android Uygulama Geliştirme İçin Platform

Android Uygulama Geliştirme İçin Platform

Android için hangi platformda uygulama geliştirmenin daha iyi olacağını soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar sayın Kodcuherif.com yazarı ;

Öncelikle yaptığınız işi ve sağladığınız bilgilendirmeler için teşekkürlerimi sunarım.
Bunun dışında size sormak istediğim bir sorum olacak. Sorum kısa ve öz şekilde şu olacaktır.

Android uygulama geliştirmeye başlayacak birisine hangi Programlama dilini önerirsiniz ?

Microsoft visual Studio C# Üzerine Android SDK kurup C# dili üzerinden mi yoksa
Java tabanlı Eclipse ya da Android Studio App üzerinden mi Geliştirme yapmalarını önerirsiniz ?

Bunları Code Debug ve Emulator performansları ,
Kod düzeltme ve tamamlama,
Ve Hata geri dönüş vb gibi gibi yardımcı konularda bizleri aydınlatır iseniz çok mutlu oluruz. İyi günler içi çalışmalar.

CEVAP:

Android Uygulama GeliştirmeBenimde cevabım kısa olacak =) Bir uygulama geliştirme için en ideal platform, o işletim sisteminin sahibinin sunduğu platformdur. Örneğin bugün Microsoft’un yazılım dili olan C# ‘ta bir söz konusu olduğunda Adobe Dreamweaver ‘da değil, Microsoft ‘un kendi yazılım geliştirme programı olan Visual Studio ‘da geliştirmek en idealidir.

Aynı şekilde Android uygulama geliştirme içinde en ideal yazılım dili Java ‘dır. Android uygulama geliştirme için en ideal uygulama geliştirme programı Eclipse diyeceğim ama Android Studio çıktı. Zaman sıkıntısı nedeniyle henüz kendisini deneme şansına nail olamadım =) Fakat henüz yeni olduğu için, her yeni çıkan şeyin bir gelişme süreci vardır. Dolayısıyla Android Studio ‘nun ideal seviyeye ulaşması için biraz zamanı var diye tahmin ediyorum. Bu zamanın akabinde için en ideal uygulama geliştirme programı Eclipse değil Android Studio olacak.

Fakat dediğim gibi, Android Studio ‘yu denemedim. Bu nedenle kesin konuşamıyorum. Yinede kesin konuşabileceğim bir şey var ki C# ile değil Java ile Android uygulama geliştirmek en idealidir.

SONUÇ

Bir C# yazılımcısı olarak gönül ister ki, yaldır yaldır Android uygulama geliştirebilelim. Fakat hem kaynak yetersizliği hemde geliştirilen uygulamanın Java ile geliştirilmiş kadar düzgün olmayacak olması nedeniyle maalesef Android uygulama geliştirmek için Java ‘ya kasmak gerekiyor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı