Matematik İstemeyip Bilgisayar Mühendisi Olmak

Matematik İstemeyip Bilgisayar Mühendisi Olmak

isteyen fakat matematik ile uğraşmak istemeyen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi ben daha önce soru sormuştum cevapladığın için teşekkürler yeni sorum ise Abi ben okuyacağım ama 8 sene boyunca okulda hep topla çıkar yok kare kökü yok bilmem çarpanları nedir lisede böyle olmasını istemiyorum ticaret meslekten girip yada meslek lisesinden girip 2.sene bilgisayar bölümü tercih yapsam iyi olurmu başka forumlarda okudum bilgisayar mühendsi olcaksan asla endüstiri meslek gibi liselere gitmeyin diyo yada spor lisesinden mezun olup olabilirmiyim . Abi benim için farketemez abi nerden bitirsem daha yararlı olurum unutmaki artık lisede matematik fenmiş o tarz derslerin dersine girmek istemiyorum .Çok çalışkan deyilim nede çok tembel orta hali dersleri 60 70 bazen 85 90 alan öğrenciyimı ama hala ne yapacağım diyo kendi kendime soruyorum bazen felanmı olsam diyorum ama benim için en baş tacı meslek bilgisayarlar olan bütün bölümler kısacası abi bana hangi liseye gitmemi söylersen memnun olrum Şimdiden teşekkürler

CEVAP:

😀 Kardeşim ben sana ne diyeyim =) Önceki sorunda da İngilizce öğrenmek istemeyip kolay yazılım öğrenmek istiyordun =) Bu sorun vesilesiyle görüyoruz ki sen genel anlamda öğrenmek istemiyor fakat bunun karşılığında kayda değer bilgiye ve mesleğe sahip olmak istiyorsun.

O konuda da dedim ki ; ““Öğrenmek istemiyorum, yapmak istemiyorum, uğraşmak istemiyorum” diyen kardeşlerime verebileceğim bir tavsiye yok malesef”. Ben ancak “ olmak istiyorum, ne öğrenmem lazım?” diyen, bir şeyler başarmak, öğrenmek ve yapmak için yol arayan, o yolda da karşısına çıkacak zorluklara göğüs gerebilecek kardeşlerime yol gösterip yardımcı olabilirim. Aksi halde “öğrenmek istemiyorum, yapmak istemiyorum” diyen kardeşlerime maalesef yapabileceğim bir şey, verebileceğim bir tavsiye, gösterebileceğim bir yol yok.

isteyen fakat İngilizce öğrenmek istemeyen kardeşlerime “tamam sen yazılım öğrenmek için Bulgarca öğren o zaman” yada bilgisayar mühendisi olmak isteyen fakat matematik ile uğraşmak istemeyen kardeşlerime “tamam sen bilgisayar mühendisi olmak için matematik yerine coğrafya ile uğraşsan olur” mu diyeyim … Böyle bir mantık, böyle bir seçenek yok ki …

Bilgisayar Mühendisliği İçin Matematik

Bilgisayar Mühendisliği İçin MatematikHadi yazılımcı olmak için İngilizce öğrenmeyi istememek bir noktaya kadar eyvallah denebilecek bir şey. Fakat Bilgisayar Mühendisi olmak için matematik ile uğraşmak istememek eyvallah denmesi mümkün olan bir şey değil. Bunun başlıca nedeni eğitim sistemi.

Bilgisayar Mühendisliği sayısal kategorisine giren ve oldukça ilgi gören bir bölüm. Sayısal kategorisinde olması matematik bilmeyi ve matematik ile uğraşmayı zorunlu hale getiriyor. İlgi gören bir bölüm olması diğer sayısal bölümlere nazaran çok daha fazla matematik bilmeyi ve matematik ile uğraşmayı zorunlu hale getiriyor.

Lisesinden Geçiş

Endüstri meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyup, bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmayı düşünürsen Anadolu liselilere göre avantajlı, Teknik liselilere göre dezavantajlı olursun. Çünkü son sistem ile mesleki liseler, üniversitede tercih yaparken öncelik sahibi oluyorlar. Fakat bu öncelikte teknik liseliler, sonra endüstri meslek liseliler, sonra Anadolu liseliler geliyor.

Farklı bir alandan, örneğin senin düşündüğün gibi Spor ile alakalı bir bölüm ile Bilgisayar Mühendisliğine geçmek imkansıza yakın. Çünkü tamamen birbiriyle alakası olmayan bölümler.

Tek çözüm yurt dışında özel üniversiteler var. Tonla para bayılıyorsun, 4-5 sene maddi anlamda seni sömürüyorlar. Mezun olması da kolay olmuyor. Tüm bunların neticesinde Türkiye ‘de denklik derdine düşüyorsun. Çünkü Türkiye ‘de her yurt dışı üniversitenin diplomasını kabul etmiyorlar. Tabi belirtmeden geçmemek gerek, o üniversitelerden birine gidilse bile matematik ile yatağa girmeniz lazım. Yani matematikten kurtuluş yok.

SONUÇ

Netice olarak kardeşim, bir önceki soruna verdiğim cevapta olduğu gibi bazı şeyleri elde etmek için bazı şeylere katlanman ve çabalaman gerek. Senin mantığın “çığlık atmak istiyorum ama ses çıkmasın istiyorum“, “maratonda birinci olmak istiyorum ama koşmak istemiyorum” mantığıyla aynı. Dolayısıyla Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorsan matematikle ister seve seve, isterse başka türlü kanka olacaksın.

Yaşımın yarısı yaşındasın. Sana bir abin olarak tavsiye veriyorum, sen Beden Öğretmeni ol kardeşim. Tamam, anlıyorum, bilgisayarı seviyorsun, bilgisayar ile ilgili bir şeyler yapmak, geleceğini bunun üzerine kurmak istiyorsun fakat sakın yanlış anlama ama bu naçizane görüşüm olarak pek mümkün görünmüyor. Çünkü olmak istediğin şeyi olmak için, yapmak istediğin şeyi yapmak için kesinlikle öğrenmen gereken şeyleri öğrenmek istemiyorsun. O yüzden güzel kardeşim sen Beden Öğretmeni ol. Daya sırtını devlete, keyfine bak 😉

Bir de kişisel ricam var, eğer bir daha bana soru sormak istersen senden çok rica ediyorum “yapmak istemiyorum, öğrenmek istemiyorum” tarzında bir soru sorma. Yapmak yada olmak istediğin şey için öğrenmen yada uğraşman gereken her şeye hazır ve razı olarak soru sor, ki bende sıkıntı çekmeyeyim 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı