Hemşirelikten Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş Yapsam mı?

Hemşirelikten Bilgisayar Mühendisliğine Yatay Geçiş Yapsam mı?

Hemşirelikten Bilgisayar Mühendisliğine yatay geçiş yapmayı düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz (inşallah …)

SORU:

Selamunaleyküm abi. Ben şu anda Hacettepe Üniversitesinde Fakültesinde 2.sınıfta okuyorum. Aslında ben Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumak istiyordum. Ama ailem iş imkanının iyi olması nedeniyle hemşireliği seçmemi istedi. Bu nedenle bende Hemşireliği seçtim. Ama çok pişman oldum. Hatta ilk dönem bırakmayı düşündüm. Yök ün yeni çıkarmış olduğu karar sayesinde Merkezi Yerleştirme puanı ile o seneki puanımız, gitmek istediğimiz programın o seneki taban puanına eşit veya yüksek ise yatay geçiş için başvuruda bulunabiliyoruz. Bende bahar dönemi için Kocaeli ve Sakarya üniversitelerine yatay geçiş için başvuruda bulundum ve ikisinden de kabul aldım. Belki güz dönemi geldiğinde 0’dan daha rahat okuyabilirim ve bu yaz yazılım ile ilgili bir şeyler öğrenebilirim düşüncesiyle güz dönemi için beklemeye karar verdim. Abi sence ben güz dönemi geldiğinde Hemşireliği bırakıp Bilgisayar mühendisligine geciş yapayım mı? Ne tavsiye edersin? Cevaplarsan çok sevinirim.

CEVAP:

Bilgisayar Mühendisliğine Geçiş

Bu soruya haftalardır bakıyorum ama bir türlü nasıl cevap versem diye karar veremedim. İlk gördüğümde de abandone oldum zaten. Çünkü birbiriyle tamamen alakasız bölümler. Bizim zamanımızda bu imkansız bir şeydi fakat mükemmel eğitim sistemimiz (!) sürekli değişiklik yaptığı için, senin söylediğine göre böyle bir imkana sahipsen ve bunu başarabilecek durumda isen neden olmasın …

Fakat şöyle bir sıkıntı var, o da tamamen farklı bir alan olması. Çok yabancılık çekeceksin ve çok çalışman gerekecek. Ailene de hak vermiyor değilim. Zira iş imkanı olarak hemşirelik bölümünün daha fazla iş imkanına sahip olduğuna inanıyorum bende. Bilgisayar ve yazılım alanında 2 kod bilen “ben bilgisayarcıyım” yada “ben yazılımcıyım” derken, bi iğne vurmayı bilen kişi “ben hemşireyim” demez. Tabi okuduğun bölümün iş şartları çok daha zor ve hayatının geri kalanında bu işi yapacak olman aldığın parayı mutlu bir şekilde harcamanı sağlar mı orası muamma.

Ben öğretmenlik yaptığım dönemde öğrencilerime hatta kardeşime dahi aynı tavsiyeyi verdim ve veriyorum. Hangi meslekte mutlu olacağınıza inanıyorsanız o mesleği yapın. Fakat kesinlikle en iyi şekilde yapmaya çalışın. Çöpçülük yaparak mutlu olacaksanız çöpçü olun ama sokakları da pırıl pırıl yapın.

SONUÇ

Benim kişisel görüşüm eğer böyle bir imkana sahipsen bu imkanı değerlendirmeye çalış kardeşim. Fakat bunu kendi bölümünü sevmediğin için bir kaçış kapısı olarak değil gerçekten bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan yap. Yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş olursun 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı