Kodcu Herif Kitap Yazım Süreci BİTTİ!

Kodcu Herif Kitap Yazım Süreci BİTTİ!

Bundan yaklaşık 1 buçuk yıl önce duyurusunu yaptığımız, içerisindeki konu başlıklarını Kodcu Herif ‘in okurlarının belirlediği kitabın yazım süreci sonunda BİTTİ! =) Bu vesileyle de kitabın içinde yer alması istenilen konu başlığı tavsiyesi verme işlemi de sona erdi. Ayrıca kitabın yazım sürecinin bitmiş olması ve bu sayede bir kaç ay içerisinde çıkacağının netleşmesi nedeniyle ön sipariş alımları başladı. Ön siparişe dair bilgi ve talep için yazının en altına bakabilirsiniz.

1 buçuk yılda 150 ‘den fazla konu başlığı tavsiyesi verildi. Kitapta yer alması için tavsiye veren herkese sonsuz teşekkürler. Her bir tavsiye son derece güzel ve çok değerliydi fakat tavsiyeler arasından sadece kitabın ana temasına uygun olanlar seçildi. Ayrıca kitabın herkese hitap etmesi, anlaşılabilir, samimi ve eğlenceli bir anlatıma sahip olması için titizlikle yazıldı. Bu nedenle toplamda aylarca çok ciddi emek harcandı. Şimdi kitaba dair merak edilen unsurlara açıklık getirelim.

Kitabın Adı

Kitap yazılmaya karar verildiği günden itibaren kitabın adı belliydi fakat kitaba dair ilk açtığımız konuda da belirttiğimiz gibi kitabın çıkışına yakın bir tarihte açıklayacağız demiştik. Dolayısıyla şimdi açıklıyoruz. Kitabın adı: Bilinmeyen Bilişim

Kitabın Ana Konusu

Gelen konu başlığı tavsiyelerinde ağırlıklı olarak bir yazılım dilinin öğretilmesi ya da bir programın nasıl kullanılacağının anlatılması gibi tavsiyeler verildi. Fakat bu tarz konu başlıkları kitabın içinde yer almıyor. Eğer alsaydı kitabın içine bir sürü resim ya da kod eklenerek yazımı çok daha kolay bir kitap olabilirdi. O zamanda bu kitabın ömrü en fazla 2-3 yıl olurdu. Zira kitapta anlatılan yazılım dili 2-3 yıl içerisinde geliştirilmiş ya da programın yeni bir versiyonu çıkmış olması nedeniyle kitabın geçerliliği kalmazdı. Hâlbuki bu kitap yazıldığı günden itibaren uzun yıllar sonra dahi bakıldığında, o günkü şartlarda da geçerli olacak şekilde yazılmaya çalışıldı.

Bu nedenle kitap bilişim ile alakalı ve bilişime bağlı kalınarak girişimcilik, kişisel gelişim konuları içeriyor. Yani yazılım, tasarım, sosyal medya, SEO gibi bilişime dair konuların öğrenilmesi, bir proje yapmak ya da iş kurmak için dikkat edilmesi gerekenler ve daha sayılabilecek pek çok konu yer alıyor. Dolayısıyla uzun yıllar boyunca geçerliliği olan ve zevkle okunabilecek bir kitap.

Ana Kategorileri

Kitapta yer alan 4 ana kategori var. Bu kategoriler; 1.) Yazılım – Tasarım – Sosyal Medya – SEO, 2.) Bilişim Sektörü, 3.) Girişimcilik, 4.) Kişisel Gelişim.

Her bir ana kategorinin altında, ana kategoriye hitap eden konu başlıkları ve o konu başlıklarının alt başlıkları yer alıyor.

Sayfa ve Konu Sayısı

Öncelikli olarak belirtmekte fayda var, kitabın yazıldığı dönemde bilişime dair bir çok kitabı inceledim. Zira çok sayıda kitap okudum fakat bir kitaba okur gözüyle bakmak başka, yazar gözüyle bakmak başka =) Hemen hemen bütün kitaplarda gördüm ki, bir çok kitabın içerisindeki sayfaların neredeyse yarısını resimler oluşturuyor. Yani sırf sayfa sayısını arttırmak için kitabın içerisine gerekli gereksiz resim dolduruluyor. Elbette bazı kitaplar örnekli anlatım yapması nedeniyle ilgili konu hakkında resim koymak zorunda fakat bazı kitapların sırf sayfa sayısını arttırmak için kitabı resimle doldurduğu aşikâr.

Bilinmeyen Bilişim kitabı yaklaşık 180 sayfa ve yaklaşık 30 konudan oluşuyor. İçerisinde ise hiç resim yok. Bu nedenle içinde gerekli gereksiz bir sürü resmin olduğu kitaplar ile kıyaslandığında 2 kitap niteliğinde yazı ve emek barındırıyor.

Tavsiye Verenlere Hediye

Kitap çıkarmaya dair açılan ilk konuda da belirtildiği üzere kitabın içerisinde yer alması için seçilen konu başlığı sahiplerine kitabın basım süreci bittikten sonra hediye edilecek. Yaklaşık 30 konu başlığının olduğunu düşünecek olursak yaklaşık 30 kişiye kitap çıkar çıkmaz, kitabı imzalı olarak kargo ücretini de biz karşılayıp göndereceğiz. Hangi tavsiye veren isimlerin kitapta yer aldığını ise yine kitap çıktıktan sonra duyuracak ve kendileri ile tavsiye verirken belirttikleri mail adresi üzerinden iletişime geçeceğiz.

Ayrıca konu başlığı tavsiyesi verip kitapta yer alması için seçilen ve isminin kitapta yer almasına onay veren kişilerin isimleri, tavsiye ettikleri konunun altında yer alacak. Onay vermeyen kişilerin ismi yer almayacak.

İlk günden itibaren sadece kitapta yer alan konu başlığı sahiplerine kitabı hediye edeceğimizi söylemiştik fakat her bir konu başlığı tavsiyesi ve tavsiye veren kişi bizim için çok değerli. Bu nedenle yeni bir karar aldık. Kitabın her yeni baskısında kitap için konu başlığı tavsiyesi veren 30 kişiye kitap hediye edilecek. Yani 1. baskıda kitap içerisinde yer alan konu başlığı sahibi 30 kişiye kitap hediye edilecek, 2. baskıda kitap içerisinde yer almayan diğer 30 kişi ve her yeni baskıda diğer tavsiye veren 30 ‘ar kişiye kitap hediye edilecek. Elbette birden fazla tavsiye veren kişiye 1 kitap hediye edilecek. Sadece tavsiye verenler arasında emrivaki üslup ve saçmalık düzeyinde tavsiye veren bir kaç kişiye kitap hediye edilmeyecek.

Kitabın Çıkış Tarihi

Kitabın sayfa sayısı için yaklaşık 180, konu sayısı için yaklaşık 30 dedik ve net bir rakam veremedik. Çünkü sadece kitabın yazılma süreci bitti ve bir kitabın çıkarılması için yapılması gereken daha çok şey var. Bunların arasında mizanpaj (sayfa düzeni) yapılacak, editöryel inceleme yapılarak yazım ve anlatım bozuklukları gözden geçirilecek, dolayısıyla yazılanlara ekleme, çıkarma ve düzenleme gibi işlemler yapılacak. Ayrıca bandrol alımı ve diğer yasal işlemlerde söz konusu. Bütün işlemlerin yanı sıra işin birde maddi boyutu var. Zira kitabın basımı için bir kaç bin TL gerekiyor ve bu da bizim için kolaylıkla çıkarılacak bir rakam değil =)

Elbette okyanusu geçip derece boğulacak değiliz. Hem gerekli işlemleri yapıp hemde maddi konular için ihtiyaç duyulan çabayı gösterip kitabı en kısa sürede çıkarmak için çalışacağız. Tahmini olarak yılbaşından önce çıkacak.

Kitabın Satışı

Kitabın satışı ilk etapta sadece kodcuherif.com ‘dan, kitabın resmi sitesi bilinmeyenbilisim.com ‘dan ve yine bizim satışını gerçekleştireceğimiz internet sitelerinden yapılacak. İlerleyen zamanlarda belki kitap dağıtım şirketleri ile anlaşma yapıp, her yerde satışını gerçekleştirmeyi düşünebiliriz.

Ayrıca kitabın ilk etapta sadece internet üzerinden satılacak olması nedeniyle, kredi kartı, havale/eft ile ödeme alınacak. Talebe göre kapıda ödeme imkanını da düşünüyoruz.

Kitabın Ön Siparişi

Kitap ilk etapta sınırlı sayıda 15 TL ‘ye satılacak ve belirlenen sınırlı sayı tükendiğinde fiyat 20-25 TL olacak. Dolayısıyla hem kitap çıkar çıkmaz sahip olmak hemde indirimli fiyattan almak isteyenler için ön sipariş alımlarına başlanıldı.

Elbette ön siparişlerde genel olarak ödeme alınır fakat biz böyle bir maddi sorumluluk almak istemiyoruz. Bu nedenle kitap çıkar çıkmaz kendisine haber verilmesini, bu vesileyle indirimli fiyata, kitaba ilk sahip olanlar arasında olmak isteyenlere dair sadece bir liste oluşturacağız. Kitap çıkar çıkmazda kendilerine kitabın çıktığına ve satın alabileceklerine dair mail yolu ile haber vereceğiz.

Kitap yazılacağı duyurusunu yaptığımız ilk günden itibaren, konu başlığı tavsiyesi veren, kitabın akıbetini merak eden, çıkar çıkmaz almak istediğini söyleyerek kitap çıkarma konusunda teşvik eden ve şimdiden satın alacak olan herkese sonsuz teşekkürler. Belki Kodcu Herif olarak kitabı ben yazdım ama yazılmasında manevi olarak Kodcu Herif okurlarının desteği çok büyük =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı Çıktı =) Dolayısıyla sipariş için buradan buyurun: http://www.kodcuherif.com/kitap-siparis

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı