Kendisine İş Yapılmaması Gereken 10 Kişi Modeli #1

Kendisine İş Yapılmaması Gereken 10 Kişi Modeli #1

Selam gençler. Özellikle yapanlar için kanayan bir yaraya parmak sokuyoruz. İster yazılımcı, ister web tasarımcı, ister grafiker, istersenizde bunlardan birinin adayı olun, ana yada ekstra gelir modeli olarak freelance iş yapmak isteyebilirsiniz. (Burada yazanların hepsi sadece freelance iş yapmak isteyenlere değil aralarında bazıları iş görüşmeleri içinde geçerlidir)

Herkesin az çok paraya ihtiyacı var ve piyasa şartları nedeniyle müşteri seçme lüksüne sahip olunamıyor fakat bazen iş yaptığınız kişinin sizi canınızdan bezdirmesi sonucu meslekten soğuyabilir, verdiği paranın 2 katını kendisine verip işi başkasına yaptırmasını isteyecek noktaya gelebilirsiniz. İşte bu tarz kişi ve durumlar ile karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken kişilere bir göz fırlatalım.

1. Eş, Dost, Akraba

Listemizin ilk sırasına en bilindik kişiler olan eş, dost, akraba hızlı bir giriş yapıyor. Çünkü bu kişiler sosyal hayatınızda var olan, iyi kötü bir şeyler paylaştığınız kişilerdir. Dolayısıyla sizden yapmanızı istedikleri bir işte “para” kelimesini kullanmak ateşe benzinle yaklaşmak kadar tehlikeli olabilir.

Neticede bir emek verilecektir ve bu emeğin karşılığı alınması icap edecektir. Siz bir para talep etmeniz durumunda 5. kere gittiği lokantada kendisine menü uzatan garsona tavır yapan “Vaayyy! Bize de mi menü …” müşteri tepkisiyle karşılaşabilirsiniz. Küçük bir ihtimal dahi olsa kendileri para teklif edip, sizde bunu kabul ederseniz, bu seferde diğer eş, dost, akrabalardan “Ayıp değil mi onlardan da para alıyorsun …” tarzında tavır yersiniz.

Biraz emeğinizin karşılığını alayım derken adam dolandırmış gibi muamele görürsünüz, etrafınızda kimse kalmaz. Bu tarz durumlardan kurtulmak için sizden bir şey yapmanızı isteyenlere hemen “Abi valla hiç vaktim yok. Yoksa bilirsin seve seve yaparım” tarzında bahaneler uydurun. Unutmayın, iş dünyasında hısım hısımı bir kısım fazla öper 😉

2. Uzun Süre Sonra Sizi Hatırlayanlar

Birde bu eş, dost, akrabalara ek olarak sizi aylar hatta yıllarca aramamış ve sormamış kişiler vardır. Bu kişiler facebook vesilesi ile bir anda sizinle iletişime geçerse zaten direk kıllanın. Kesin size işi düşmüştür ve bu vesile ile akıllarına gelmişsinizdir. Amaç, size piyasa şartlarının altında iş yaptırmaktır. Eş, dost ve akrabaya uyguladığınız taktiği bu kişilere de uygulayabilirsiniz.

3. Hemen Samimiyet Kuranlar

Hemen Samimiyet KuranlarEş, dost, akraba gibi tanıdık kişileri geçtikten sonra, internet yada başka bir vesile ile sizi bulup, iş yaptırmak isteyen tanımadığımız kişiler ile devam edelim. Daha ilk konuşmanızda hemen sizinle samimiyet kuran kişiler en tehlikeli kişiler arasındadır. Son derece tatlı bir dil ve samimi bir üslup takınırlar. Amaçları 2 dakikada eş, dost, akraba samimiyeti kurup, sizin ona yüksek fiyat çekmemenizi sağlamaktır.

Bak ben seni çok sevdim, kardeşim gibi görüyorum seni ve bu işi sana yaptırmak istiyorum” tarzında bir cümle kurarsa koşarak oradan uzaklaşın. Lan ne ara tanıdın, ne ara sevdin, ne ara kardeşin oldum … Bu kişilere bekledikleri kadar uygun bir fiyat vermezseniz hemen o gülücükler saçan yüzleri düşer, samimiyet kaybolur ve iş yokuşa gider. İş yokuşa giderken siz frene basmayın, kaptırın gidin ve o kişiden uzaklaşmaya çalışın.

4. Mağdur Edebiyatı Yapanlar

Hemen samimiyet kuranların yanı sıra en korkulası kişiler mağdur edebiyatı yapan kişilerdir. 10 yılı aşkın sektörel tecrübemin bana en büyük öğretisi bu oldu. Bir başlarlar “Beni şöyle dolandırdılar, benim böyle hakkımı yediler” diye anlatmaya, sende kendisine baya üzülürsün. Bu kişiler bilinçaltınızda “Ulan bu adam bu kadar kandırıldığına göre çok saf ve temiz biri. Bu yüzden bundan yamuk gelmez” şeklinde düşünmenizi isterler.

Fakat bütün deneyimlerim neticesinde rahatlıkla söyleyebilirim ki bu tarz mağdur edebiyatı yapanların çoğu yalancı ve dolandırıcıdır. Çünkü hiç bir dolandırılan ve kandırılan kişi, daha ilk kez gördüğü kişiye ballandıra ballandıra nasıl dolandırıldığını anlatmaz. En büyük kazığı bu kişilerden bekleyin. Mağdur diye üzülürken sizi mağdur ederler.

5. Yüksekten Uçanlar

Yuksekten-UcanlarBirde karşısındakine çok önemli bir kişi olduğunu düşündürmek adına yüksekten uçanlar vardır. Adamın kıç kadar dükkanı yada işletmesi vardır fakat bir başlar anlatmaya zannedersin ülkenin kilit adamlarından biri.

Ben İç İşleri Bakanlığında 5 yıl üst düzey görevlerde yer aldım. Başbakanın özel danışmanı olacaktım fakat bir kaç canımı sıkan olay oldu ve ayrıldım. Şimdi bir telefon açsam Bakanı telefona bağlarlar. İstesem bilmem ne teşkilatının başkanı olabilirim …” tarzında uçarlar. Lan sittir git! Madem bu kadar bağlantın var ne diye burada sürünüyon … Hepsini geçtim, o kadar bağlantın var bula bula beni mi buldun …

Yalanın boyutu bu kadar büyük olmasa da buna yakın oranlarda sıkanlar baya var. Bu kişiler yalanın dibine vurdukları gibi yine mağdur edebiyatı yapanlara benzer bir şekilde kendilerinin önemli kişiler olduklarını düşündürüp, kendilerinden yamuk gelmeyeceğini düşündürmek isterler. Netice olarak öyle yada böyle işi yaptırır parada sıkıntı çıkarırlar. E bir kere önemli biri olduğunu düşünüp iş yaptıysanız “aman başımı belaya sokmayayım” diye bir süre sonra parayı almakta ısrarcı olmayı bırakırsınız.

SONUÇ (#1)

Yazının uzun olması nedeniyle “Kendisine İş Yapılmaması Gereken 10 Kişi Modeli” yazımızı 2 ‘ye böldük ve ilk bölümde 5 kişi modelini sığdırabildik. Bir sonraki yazımızda diğer 5 kişi ile devam edeceğiz. 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı