Hedef Belirleme Sorununu Aşmak

Hedef Belirleme Sorununu Aşmak

Günümüzde bir çok kişinin temel sorunu . “Yazılımcı mı olayım? Grafik Tasarımcı mı olayım? Mobil uygulama mı geliştireyim? Web projesi mi yapayım?” gibi türlü kararsızlıklar yaşanıyor. Karar verene kadar ciddi zaman kaybedilerek, erken yola çıkmanın avantajı kullanılamıyor.

Peki hedef belirlemeye dair sorun nasıl aşılabilir, bir kişi kendisi için en ideal hedefi nasıl belirleyebilir, hedef belirlemede neleri dikkate almalıyız bunlara beraber göz fırlatalım…

Hedef Belirleme

Hedef belirleme için kendimize sorabileceğimiz çok basit sorular vardır. Bu soruların başında “ben ne istiyorum?” sorusu gelir. Meşhur olmak mı istiyorsunuz? Çok para kazanmak mı istiyorsunuz? “Bunu ben yaptım” dediğinizde gurur duyacağınız, herkesin hayranlık duyacağı bir şey yapabilmek mi istiyorsunuz? Öncelikle bu ve benzeri soruları kendinize sormalı ve karar vermelisiniz.

Elbette bir çok kişinin ortak kararı “ istiyorum” olacaktır. Bu kararın ardından yeni sorular sormanız gereklidir. Çok para nasıl kazanırım? Çok para kazanmak için ne yapmalıyım? gibi sorular sorarak, araştırmalar yapabilirsiniz. Eğer sadece amacınız çok para kazanmak ise o zaman para kazanacağınız sektörde sizin için fark etmemeli. Yani aşçı olmanız durumunda çok para kazanma imkanına sahipseniz, o zaman aşçı olmayı seçmelisiniz.

Yok, ben illa yazılımcı olmak ve yazılımcı olarak çok para kazanmak istiyorum” diyorsanız, bu seferde çok para kazanma hedefinize ulaşmanızı yazılımcı olmak sağlayacak mı bunu araştırmalı ve bunun gereksinimleri ne ise onu yapmalısınız.

Sevdiğiniz İşi Yapın

Konfüçyüs ‘ün çok sevdiğim bir sözü var; “Eğer sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmamış olursunuz“. Aynı zamanda bir işi severek yapmanız, onu fazlasıyla özenli yapmanızı sağlayacaktır. Fazlasıyla özenli yapılan bütün işlerde de başarı elde edilmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle hedeflerinizi severek yapabileceğinize emin olduğunuz işler arasından seçmeniz çok önemlidir.

Hobiler ile Kendinizi Keşfedin

Hedef BelirlemeGünümüzde bir çok başarılı kişi, geçmişte hobi olarak yaptığı işi ticarete dönüştürerek başarıya ulaşmıştır. Hiç akıllarında bile yokken bir anda o alanda hobi olarak yapmaya başladığı iş, o kişinin hayatını değiştirmiştir.

Neler yapabileceğinizi, yaptığınız işte ne kadar başarılı sonuçlar alabileceğinizi, çeşitli hobiler ile uğraşıp, kendinizi keşfederek görebilirsiniz.

Örneğin hobi olarak grafik tasarım ya da web tasarım yapabilirsiniz. Buna illa ticaret ve para kazanma amaçlı bakmanız gerekmez. Sadece eğlenmek, zevk almak için uğraşabilir, bu sayede bu alanda yeteneğiniz olup olmadığını görebilir ve ileride bu işi profesyonelliğe dökebilirsiniz.

Aldığınız Eğitime Bağlı Kalmayın

Ülkemizdeki eğitim sistemi maalesef küçük denecek yaşlarda kişileri belli bir meslek tercihi yapmaya zorluyor. Lise ve üniversitede yapılan bölüm tercihleri nedeniyle, kişiler illa aldıkları eğitime yönelik bir gelecek kurmak zorunda olduğunu düşünüyor. Fakat günümüzde bir çok kişi, mezun oldukları bölüm ile alakalı bir işte çalışmıyor.

Bu nedenle sizde seçtiğiniz bölüme bağlı kalmayın, alternatif olarak, severek yapabileceğiniz işlere dair hedefler belirleyerek kendinizi geliştirmeye başlayın.

Yaşa ve Başa Takılmayın

Hedef belirlerken yaşınıza ve aklınızın yeterlilik derecesine takılmayın. Bir şeye başlamak için erken ya da geç diye bir kavram yoktur. Elbette bazı hedefler fazla zaman ve kafa rahatlığı gerektirir. Fakat yinede bir yerden başlamak, hiç başlamamaktan daha iyidir. Bu nedenle belirlediğiniz hedef için gereksinimleri iyi analiz edin, bunun için harcayacağınız zaman ve emeği iyi gözlemleyerek o hedef doğrultusunda ilerlemeye başlayın.

SONUÇ

Hedef belirleme günümüzde bir çok kişinin yaşadığı ortak sorun. Özellikle ülkemizdeki istatistikler gençlerin yarısından çoğunun geleceğe dair umutlarının olmadığını gösteriyor. Bu umutsuzlukta gençlerin büyük bir bölümünün hedef belirlemesini zorlaştırıyor. Mümkün olduğunca umutsuzluğa kapılmayın ve bir hedef belirleyerek o hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerleyin.

Unutmayın ki, bir şeyler yapmaya çalışmak, hiç bir şey yapmamaktan her zaman daha iyidir. Yaptığınız şeyin sonuçlarının başarısız olmasına takılmayın. O şeyi yaparken kazandıklarınızı düşünerek her daim mutlu olun 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı