Haber Sitesi Kurmak

Haber Sitesi Kurmak

Haber sitesinden para kazanılıp kazanılamayacağına dair gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba benim haber sitem var yeni açtım. Genel haber yerine de belli bir konuda oluşturmaya çalışmaktayım.Yani spor sağlık teknoloji vb gibi… Fakat tek başımayım ve bu siteye günde 5-6 saat ayırabilecek zamanım da var. Bende bu siteden çoğu arkadaş gibi az da olsa bir ücret karşılığı beklemekteyim. Daha önce olan tecrübem ve araştırmalarımdan yola çıkıp 3-4 ay kadar içerik girmeyi daha sonra seo yaptırmayı düşünüyorum . Tabi bu arada facebook , twitter gibi sosyal ağlarsa sayfa açarak hem sosyal medyada hem de burada olan insanlara ulaşarak daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyorum. Google adwors kayıt içinde bir 6 ay kadar beklemeyi ve sitemin hem içerik hem ziyaretçi hem de görünüm için daha dolu olması için bekleyeceğim. Sorum şu ben böyle bir site ve çalışma yolu ile bir yere gelebilir miyim? Günde 5-10 haber girebiliyorum(benim varolan sitem spor hakkında) Ve daha ne gibi fikirler üretebilirim? Nelerde doğru bir fikrim neler de yanlış bir yol üsteyim

CEVAP:

Güzel bir soru. Zira bir çok kişi ya kurmak istemiştir ya da kurmuş ve işin sıkıntılarını görerek bir süre sonra ilgilenmeyi bırakmıştır. Bu zamana kadar kurduğum 100 civarı internet sitesinin arasında haber sitesi de vardı fakat sadece teknoloji ile ilgili haberler ekliyordum. Elbette o zamanlar daha öğrenmemiz gereken şey çok olduğu için, bu işe heves edip, bir süre ilgilendikten sonra siteyi kapatanlar arasına katıldım =)

Öncelikle belirtmekte fayda gördüğüm bir durum var. KodcuHerif.Com ‘a film sitesi kurmak, teknoloji sitesi kurmak, video sitesi kurmak, oyun sitesi kurmak gibi bir çok soru geldi ve hepsinin sorunlarından bahsettik. Belki arada “abi hep sorunlardan bahsediyorsun, hiç mi sorunsuz, kolay bir iş yok…” şeklinde düşünen olabilir. Yok canım kardeşim. İnternette her işin bir zorluğu var. İşin kolay ve sorunsuz kısımlarını, bu işe girmek isteyen kişi zaten ziyadesiyle düşünüyor, ki bu işe girmek istiyor. Bize düşen tarafta sadece işin sorunlarını ve zorluklarını göstererek, girdiği işin düşünmediği taraflarını düşündürmek oluyor. Peki nedir bu işin sıkıntıları buna göz fırlatalım…

Haber Sitesi Kurmak

Haber sitesi kurmaya dair sayabileceğimiz birden fazla dikkat edilmesi ve uygulanması gereken unsur var;

Sağlam Rakipler

haber siteleriÜlkemiz her alanda yaşanan olaylar, haber niteliği taşıyan gelişmeler nedeniyle tam bir haber cenneti. Bu nedenle gün içerisinde bir dünya içerik giriyor. Çok geniş bir kitlede yaşanan gelişmelerden haberdar olmak için haber sitelerini sürekli ziyaret ettiğinden yüksek ziyaretçilere sahip oluyor. Öyle ki Türkiye ‘de en çok ziyaret edilen 20 site arasında 6 haber sitesi var.

ve ondan konusunda en büyük sıkıntı çok büyük rakiplerin olması. Bu rakipler pastanın büyük bir dilimini kapıyor ve geride kalanlara çok fazla bir şey kalmıyor. Diğer yandan, çoğu kişi bu büyük rakiplerden birinin internet sitesine girip, orada yer alan haberleri okuduktan sonra, edinmek istediği bütün haberleri edindiğinden başka bir haber sitesine girme ihtiyacı duymuyor.

Hız

Diğer büyük bir sıkıntı ise hız. İnternet çağında yaşıyoruz ve hız hayatımızın her alanında çok önemli bir role sahip. Hızla bir yerden bir yere gitmek istiyoruz, kullandığımız teknolojik cihazların hızlı olmasını istiyoruz, bir şeye ulaşma ve elde etme konusunda aceleci davranıyoruz. Doğal olarak bilginin de en hızlısından yararlanmak istiyoruz. Özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesinden sonra sosyal medyada yer alan gündeme dair konuları merak ediyor, haber sitelerine girip söz konusu sosyal medya gündeminin nedenini öğrenmeye çalışıyoruz.

İşte tamda bu noktada sosyal medyada yer alan, herkesin konuştuğu bir haber sizin haber sitenizde yoksa bittiniz. Çünkü bir kez sizden edinilmek istenilen bir haber sizin sitenizde yer almayıp başka bir sitede yer alırsa, o kişi bir daha sizin sitenize girmez. Dolayısıyla söz konusu haberin ortaya çıktığı anda sitenizde yer alıyor olması gereklidir. Bu da sitenizin sürekli güncellenmesi anlamına gelir ki 7/24 çalışan bir ekibe sahip olan haber siteleri varken bu çok kolay bir iş değildir.

Güncellik

Hız ile bağlantılı bir şekilde haber sitelerinde güncellikte son derece önemlidir. Her alanda gündemin çok yoğun olduğu ülkemizde sürekli yeni haberler çıkar ve bir iki gün öncesine ait haber artık eski bir habere dönüşür.

Bu durumda sizin ana sayfanızda bir kaç gün ya da hafta öncesine ait bir haber, yeni bir habermiş gibi ana sayfanızda ya da manşetinizde yer alıyorsa, bu sitenize giren kişi için sizin güncel bir site olmadığınız izlenimini verir. Bu nedenle sitenizi sürekli güncellemeniz gerekmektedir.

Arama Motoru OptimizasyonuKodcuHerif.Com ‘da daha önce bir çok konuda, SEO yani arama motoru optimizasyonunun bir web sitesi için çok önemli olduğunu belirtmiştik. Edinmek istediği haberleri sürekli takip ettiği haber sitesinden alanlar olduğu gibi, arama motorlarında arama yaparak elde etmeye çalışan ciddi bir kesimde var. Arama motorlarında haber aratanların sitenize gelmesini istiyorsanız sitenizin ilk sayfada olması yetmez, ilk sıralarda olması gereklidir. Çünkü söz konusu bir haber olduğu için bir kişi, o habere dair içeriği öğrendikten sonra başka siteye gitmez. Örneğin bir maç sonucu öğrenmek isteyen kişi, bir siteye girdiğinde, o maçın sonucunu öğrendikten sonra başka bir siteye bakmaz.

Dolayısıyla bir çok SEO kriterine uymanız gereklidir. Bu kriterler arasında yukarıda belirttiğim hız ve güncelliğin yanı sıra en önemli kriter özgünlüktür. Çünkü arama motorları kopyala / yapıştır içeriklerle dolu siteleri ön sayfa ve sıralara taşımaz. İçeriklerin her biri ya sıfırdan yazılmış olmalı ya da sıfırdan yazılmış gibi baştan sona anlam bütünlüğü bozulmayacak şekilde değiştirilmelidir. Günde en az 6-7 haber girmeniz gerektiğini düşünecek olursak, yazının düzgün bir şekilde yazılması, görsellerinin hazırlanması, gözden geçirilmesi, düzenlenmesi ve diğer SEO kriterlerine uygun bir hale getirilmesi tek başına kolaylıkla yapılacak bir iş değildir.

Google News KaydıBir haber sitesi için olmazsa olmazların arasında Google News Kaydı geliyor. Google ‘ın güncel haber ve gelişmeleri, haber sitelerinden derleyip listelediği sayfası, büyük haber sitelerinin arasından küçük haber sitelerinin ufakta olsa bir pay almasını sağlıyor.

Elbette Google dünyanın en kaliteli arama motoru ve ön plana çıkardığı sitelerinde kaliteli olmasına çok önem veriyor. Bu nedenle her önüne gelen haber sitesini kabul etmiyor. Örneğin söz konusu haber sitesi için çalışan en az 3 kişi olması gerektiği gibi çeşitli kriterleri var. Yani kayıt olmanın kolay olmamasının yanı sıra, kendisine kayıt olmuş büyük sitelerin arasından sıyrılmakta kolay değil.

Sosyal Medya

Bir web sitesi için arama motoru optimizasyonunun yanı sıra sosyal medyada ziyadesiyle öneme sahip. Çok ciddi bir kesim, zamanının çok ciddi bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Bunun içinde sosyal medyada ne kadar fazla takipçi kitlesine sahip olunursa o kadar fazla ziyaretçi almak mümkün.

Bu nedenle site güncelliği, arama motoru optimizasyonu kadar önemli olan bir diğer unsur sosyal medyada takipçi sayınızı arttırmaya yönelik yapacağınız çalışmalardır.

Reklamlar

Hızlı ve güncel oldunuz, arama motoru optimizasyonu yaptınız, sosyal medya çalışmaları yaptınız fakat bu iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşmak için yeterli değildir. Bir web sitesinin amacı her daim olabildiğince fazla ziyaretçiye ve takipçiye sahip olmaktır. Bu nedenle reklam çalışmaları asla önemini yitiremez.

Söz konusu haber sitesi olunca arama motorlarında reklam verilecek anahtar kelime sayısı hem çok fazla kayda değer niteliklerde değil hemde mantıklı değil. Elbette düşük tıklama başına ücrete sahip kelimeler için arama motorlarına reklam vermekte fayda var fakat bir haber sitesi için en faydalı olabilecek reklam modeli sosyal medya reklamlarıdır. Bu sayede hem sosyal medyada sizi takip eden takipçi sayınızı arttırırsınız ve bu şekilde ileriye yönelik sitenize gelen kişi sayısı daha fazla olur hemde maliyetleriniz arama motorlarına vermiş olduğunuz reklam maliyetinden daha düşük olur.

Ekip

Hız, Güncellik ve Google News Kaydı başlıklarından da anlaşılabileceği üzere bir ekibe sahip olmak, bir haber sitesi için çok önemli bir unsur. Çünkü tek bir kişi, haber sitesi gibi hızlı içerik girilmesi ve güncel olması gereken bir haber sitesinin ihtiyaçlarını karşılamakta çok sıkıntı çeker. Standart bir web sitesinin güncel olması adına her gün en az 1-2 içerik girilmesi gereklidir. Söz konusu haber sitesi olunca en az 6-7 içerik girilmesi ve bu içeriklerin sıfırdan yazılmış içerikler olması gerektiğinden bir kişi her gün bunu gerçekleştirebilecek şartlara sahip olmayabilir.

Hasta olunur, kişisel bir işi çıkar ya da herhangi başka bir durum söz konusu olur. Standart bir web sitesi için bu kabul edilebilir fakat sürekli güncel olması gereken bir haber sitesi için kabul edilemez.

Para Kazanmak

Para KazanmakZurnanın “cort” dediği kısım burası… Elbette bir haber sitesi kurmak isteyen biri, babasının hayrına ya da hobi maksatlı, her gün saatlerce uğraşıp ve diğer bir çok yapılması gereken şeyi yapmaz. Bundan bir gelir elde etme beklentisi vardır. KodcuHerif.Com ‘da web sitesinden para kazanmaya dair yazdığımız yazıların çoğunda genel içeriğe sahip sitelerden ziyade belli bir kategoriye sahip sitelerin daha şanslı olduğundan bahsetmiştik.

Reklamlar ile para kazanmayı hedefleyen web siteleri ya Google Adsense reklamı ya da ve bannerları alacak. Google Adsense ile çok büyük gelirler sağlamak kolay olmadığı için tanıtım yazısı ve bannerları ile para kazanmak daha ideal. Bunun içinde belli bir kategoriye yönelik siteler daha avantajlı.

Örneğin, spor ürünleri satan bir site ya da firmanın reklam vermesi için tercihi, yine spor ile alakalı içerikler yayınlayan bir site olacaktır. Çünkü spor ile alakalı sitelere, sadece spor ve spor ürünleri ile ilgilenen kişiler girer. Dolayısıyla vermiş olduğu reklam ile de siteyi ziyaret eden küçük bir kesim değil herkes ilgilenir. Fakat spor, yemek, sağlık ve benzeri bir çok birbirinden alakasız içeriklerle dolu bir siteye herkes girer ve bu kişilerin ne kadarının spor ile ilgilendiğini, ne kadarının spor ile ilgilenmediğini net bir şekilde bilmenin kolay olmayacağından genel siteleri çok fazla tercih etmez.

Elbette bu tarz durumlarda yüksek ziyaretçili genel siteler kategori bazlı reklamlar alır. Yani spor kategorisine spor ürünleri satan firmaların reklamlarını, yemek kategorisine yemek ile alakalı sitelerin reklamlarını alır. Fakat o sitelerde ciddi ziyaretçi kitlesine sahip olan sitelerdir.

Tüm bunların neticesinde harcanan emek ve SEO, reklam gibi maliyetleri karşılamak, üstüne birde kâra geçmek kolay değildir.

SONUÇ

Ziyadesiyle uzun olan yazımıza son noktayı koyalım. Soruda her ne kadar “Genel haber yerine de belli bir konuda oluşturmaya çalışmaktayım.Yani spor sağlık teknoloji vb gibi…” denilse de bir haber sitesine haber sitesi denilmesi için illa gündemdeki siyasi olayların, kaza, ölüm gibi gelişmelerin yer alması gerekmiyor. Yani teknoloji, spor, sağlık ve benzeri alanlarda gelişmeler aktaran siteler içinde haber sitesi diyebiliriz. Dolayısıyla yukarıda belirttiklerimiz aynen geçerlidir.

Yine soruda belirtilen ve bizimde yazıda yer verdiğimiz sosyal medya, reklam çalışması, SEO gibi unsurlara dair planlar mantıklı. Fakat tüm bunların neticesinde elde edilmesi muhtemel gelirin, ekip ihtiyacının ve diğer unsurların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı