Growth Hacker Ne Yapar?

Growth Hacker Ne Yapar?

Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir? başlıklı konumuzda  ‘in ne olduğunu ve  ‘ın kim olduğundan kısaca bahsetmiştik. Şimdi ise Growth Hacker ‘ın ne yaptığına, ona bu unvanı kazandıran şeylerin neler olduğuna bir göz fırlatalım …

Kısaca hatırlayacak olursak Growth Hacking ‘in bir işi büyütmeye ve geliştirmeye yönelik yapılan çalışmalar olduğunu söylemiştik. Peki Growth Hacker işi yapan kişiler ne yapıyorlar da Growth Hacker olabiliyorlar? Bu soruların cevaplarını verelim.

Growth Hacker Ne Yapar?

Growth Hacker, bir şirketin bir ürününü yada hizmetini satmaya çalışmaktan çok, o şirketi ve ürünü yada hizmeti büyütmeye ve geliştirmeye çalışır. Bunu da analitik düşünerek, analizler yaparak, istatistiklerden yararlanarak, test ederek ve ölçümleyerek yaparlar.

En çok kullandıkları yöntemler; , (SEO), içeriklerde , ve .

Growth Hacking için Twitter Örneği

Bir örnekle Growth Hacker ‘ın ne iş yaptığını daha iyi anlamaya çalışalım. Bir dönem Twitter ‘da çalışan Growth Hacker ‘ın anlattığı hikayeye göre;

Twitter ilk çıktığında çok ciddi bir şekilde talep görüyor. Kişiler Twitter ‘ı medyadan veya arkadaşlarından duyuyor ve hemen üye oluyorlar. Fakat üye olan bir kişi bir süre Twitter ‘da takıldıktan sonra bir daha Twitter ‘a hiç uğramamaya başlıyor. Hatta üyelerin çok ciddi bir kısmı Twitter ‘da oluşturdukları üyeliklerinin kullanıcı adı ve şifrelerini unutuyorlar. Bu durum her geçen gün giderek artmaya başlıyor.

Bir ekip analizler yaparak, Twitter ‘da hala aktif olan kişilerin neden aktif olduklarına dair bir araştırma yapıyor. Aktif olanların ortak özelliği ilgisini çekecek kişileri takip ediyor olmaları dikkat çekiyor. Bu nedenle siz Twitter ‘da yeni bir hesap oluşturduğunuzda size popüler ve ilginizi çekebilecek kişileri takip etmenizi önererek sorunu çözüyorlar.

Birden Fazla İşle Uğraşırlar

Growth Hacker Ne Yapar?Ürün geliştiren mühendis yada artık her kimse sadece o ürünün geliştirilmesi ile ilgili uğraşır. Bunun pazarlamasıyla, finansal kısmıyla fazla ilgilenmez. Sadece teknik kısmına bakar. Pazarlayan kişi ise ürünün sadece temel özelliklerini fazla bilmez, geliştirme adına bir adım atmaz ve müşteriye satabileceği kadar bilgiyi edinir ve sadece satmaya uğraşır.

Growth Hacker işi yapanlar ise ikisini de yapar. Hem ürünün insanların ilgisini çekeceği cazip hale getirmeye çalışır hemde bunun piyasada ilgi çekici pazarlamasını yapar. Bu anlamda Growth Hacker işi yapanlar bir çok konuda bilgi sahibi olmaları gerekmesinin yanı sıra pazarlama ve ürünü yada hizmeti geliştirmeye yönelik bilgi ve becerilerinin çok iyi olması gerekmektedir.

Tabi bu “mühendise ve pazarlamacıya gerek yok, ikisini de Growth Hacker yapar” anlamına gelmiyor. Growth Hacker mevcut bir ürünü ve pazarlama yöntemini daha cazip hale nasıl getireceğini yapar. Bu nedenle genelde birbirleriyle ters düşen geliştirme ve pazarlama birimleriyle köprü vazifesi görürler.

SONUÇ

Örneğe bakacak olursak, Growth Hacking olmasaydı muhtemelen ilk akla gelen şey yapılacaktı yani reklamlar, ilan vermeler, “Tülaaayyy! Nolur geri dön! Seni çok seviyommm!” tarzında mailler atılacaktı. Tabi bunların çok çok az faydası olabileceği gibi çok ciddi bir masrafta yapılmış olacaktı ve muhtemelen bugün Twitter dünyanın en büyük sitelerinden biri değil, unutulmaya ve batmaya yüz tutmuş sıradan bir sosyal medya sitesi olacaktı. Fakat Growth Hacking yapılarak çözüm tamamen masrafsız ve çok daha etkili oldu.

Kodcu Herif olarak bu yazımızda da Growth Hacker ‘lık konusuna değindik. Bir kaç konu ile daha Growth Hacking konusunu netleştirip son noktayı koyacağız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere gençler, kendinize iyi bakın …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı