Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?

Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?

Biliyorum, biliyorum … Bende sizin gibi ilk etapta Growth Hacking tabirini ilk okuduğumda bunun yeni bir hesap patlatan, site çökerten yeni bir hackerlık yöntemi olduğuna dair ön yargıya kapılmıştım. Fakat araştırdıkça ilgimi çekti ve uzaktan yakından alakası olmadığını öğrendim. Hatta çok yakın bir gelecekte aranılan bir iş kolu olacağını söyleyebiliriz. Hızlıca bakalım Growth Hacking neymiş, Growth Hacker kimmiş …

? ?
Öncelikle olarak Hacking işi yapan kişiye Hacker dendiğini belirtelim. “Hacker Kimdir?” yada “Hacking Nedir?” i kime sorsanız size “Hea biliyom, hani şu hesapların şifrelerini patlatan, siteleri çökertenler dimi …” cevabı verirler. Hatta Wikipedia dahil bir çok yerde Hacking ve Hacker ile ilgili buna benzer açıklamalar yer alır. Fakat yanlış. Hacking aslında temelinde zor durumlara çözüm bulma işidir. Yani “Hacking Nedir” yada “Hacker nedir?” sorusunda akla gelen ilk cevap olan bilgisayar korsanlığı da bir Hacking tir. Fakat Hacking ve Hacker tabirleri haber sitelerinde yada sağda solda şifre kırma, site çökertme durumlarında duyulmaktadır.

Her ne kadar duyulduğunda akla olumsuz çağrışımlar getirse de bir sisteme girmek, birisinin şifresini ele geçirmek yada bir sistemi çökertmekte zor bir iştir ve bunu nasıl yapacağına dair çözüm arayıp bulmaya çalışma işine Hacking denir. Aynı şekilde, sisteme girilmesini, şifrelerin ele geçirilmesini ve sistemlerin çökertilmesi engelleme işi de bir hacker işidir. Onlarda bu zor durumlara çözüm ararlar.

? ?

Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir?Hacking Nedir? ve Hacker Kimdir? sorularının cevaplarını verdikten sonra geriye bir tek Growth kelimesinin anlamını öğrenmek kalıyor. Hemen Google reyizin Translate ‘ine giriyoruz ve Growth kelimesinin anlamını öğrenmek istediğimizde karşımıza “Büyüme, Gelişme, Geliştirme” gibi Türkçe anlamlar çıkıyor. Hacking, Hacker ve Growth kelimesinin anlamlarını öğrendikten sonra geriye tek şey bunları birleştirmek kalıyor: Büyümeye ve Geliştirmeye Çözüm Arama.

Dolayısıyla Growth Hacking bir işi yada şirketi büyütmeye ve geliştirmeye yönelik yapılan iştir. Aynı şekilde bu işi yapan kişiye Growth Hacker denir.

Sonuç

Growth Hacking Nedir? Growth Hacker Kimdir? sorularını kısaca açıkladık. Bir sonra ki Growth Hacking ile ilgili konuda Growth Hacking ve Growth Hackerlık işini daha da netleştireceğiz. Bir sonra ki konuda görüşene kadar kendinize iyi davranın gençler …

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı