Grafikerliğe Küçük Yaşta Başlamak

Grafikerliğe Küçük Yaşta Başlamak

Grafikerlik üzerine kendisini geliştirmeyi düşünen küçük kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Öncelikle merhaba abi. Ben 12 yaşımdayım. 2. sınıftayken Bilim Sanat Merkezi isimli bi kuruluşa sınavla girdim. Burda bilgisayar öğretmeni klonlama ve kes-yapıştır tarzı şeyler öğretti. Normal okulda ise logo ve kartvizit tasarımlarına başladım. Canım sıkıldıkça logo tasarlıyor, hazır oyun modellerinin üzerine birşeyler yapıyorum. Ama daha da ileri gitmek istiyorum. Bu konuda senin düşüncelerin çok önemli çünkü seni hep takip ettim, ediyorum.Saygılar 🙂

CEVAP:

Öğrenmek

Grafik Tasarım ÖğrenmekNedense küçük yaşta bir şeyi öğrenmeye başlamak denilince aklıma hep aynı örnek geliyor … Seversiniz yada sevmezsiniz ama Türkiye ‘nin en iyi klarnetçilerinden biri Hüsnü Şenlendirici dir. Onun bir programda söylediği çok güzel bir söz var; “Klarnet çalmaya 5 yaşında başlamamış olsaydım hala öğreniyor olurdum“.

Yani buradan da anlayabiliriz ki bir şeyi öğrenmeye başlamanın yaşı yoktur. Hatta ne kadar erken başlanırsa o kadar yol alınır.

Dolayısıyla sen 12 yaşında grafik tasarıma başlayıp, kendini sürekli geliştirirsen, iş hayatına atılacağın 23-24 yaşlarında, 18 yaşında grafikerliğe başlamış birinden çok daha iyi bir noktada olursun.

Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de eğitim hayatı. Sık sık dile getirdiğimiz gibi maalesef ülkemizde kayda değer bir işte çalışmak için bakılan unsurların başında diploma ve mezuniyet geliyor. Dolayısıyla bir işte başarılı olmak için eğitim hayatını arka plana atmamak gerekiyor.

Zaten kendini bu alanda geliştirmeye devam edersen gideceğin yer  olacak. Orada kendini daha da geliştirmen ve bir diploma sahibi olman söz konusu olacak.

SONUÇ

Netice olarak kardeşim, bana göre doğru yoldasın. Hedefinin güzel sanatlar fakültesi olması gerektiğini düşünüyorum. Derslerini aksatmadan, boş vakitlerinde grafik tasarım alanında kendini geliştirmeye çalışarak aynen devam et 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı