Girişimciliğin Önündeki Bürokrasi Engeli

Girişimciliğin Önündeki Bürokrasi Engeli

Bu konumuzda sosyal medya ve haber sitelerinde kendisine yer bulan girişimci kardeşimizin,girişiminin önüne çıkartılan bürokratik engellere göz fırlatacağız. Her ne kadar mevzunun geniş denebilecek bir yankı bulması nedeniyle bizim bu konuyu burada tekrar dile getirmemizin pek bir esprisi kalmasa da, kendisine KodcuHerif.Com ‘da bu konuyu dile getireceğimizin sözünü verdik =) 

Aslında yaşanan sıkıntılar bizimde pek çok kez KodcuHerif.Com ‘da girişimciliğe dair karşınıza çıkabilecek sıkıntılara benzer nitelikte. Zira pek çok konumuzda, girişimde bulunmak istemeniz durumunda karşınıza çıkan engellerin sadece sizden kaynaklı olmayacağından, sizin girişiminize destek vermesi gereken kişi ve kurumların köstek olabileceğinden bahsettik. İşte bu kardeşimizde aynı KodcuHerif.Com ‘da dile getirdiğimiz pek çok konuda yer verdiğimiz gibi benzer sıkıntılar yaşamış.

İnovatif denebilecek bir projeyi İzmir ‘de hayata geçirmeye çalışmış. Hangi kuruma gitse “güzel fikir fakat bizle alakası yok, şuraya git” cevabı almış. Kurum, kurum dolaştıktan ve gidecek başka kurum kalmadıktan sonra olay kilitlenmiş. Kilidi açmak içinde Türkiye ‘de her kapıyı açan anahtar yani para (rüşvet) vermesi istenmiş.

Tabi haberlerde “İzmirli girişimci” olarak adı geçmesine rağmen, bu sorunu sadece İzmir ‘de yaşamamış. İzmir ‘de yaşadığı sorun nedeniyle hayata geçirmeye şartlandığı girişimini başka şehirlerde hayata geçirmek istemiş. O şehirlerde de aynı sorunu yaşamış. “İzmir belediyesi şöyle kötü“, “İzmir ‘i yöneten belediyenin siyasi partisi böyle kötü” şeklinde yorumların yapılmamasını, söz konusu sorunun diğer parti mensuplarının yönettiği belediyelerde de yaşandığını önemle vurguluyor. Dolayısıyla konu üzerinden parti gömme çabası içerisine girmek değil, Türkiye ‘de girişimciliğin ve girişimlerin öneminin farkına vardırma çabası olarak bakmak gerekiyor.

Biz her ne kadar bu noktaya kadar mevzuyu özetlemiş olsak da, mevzunun tamamını İbrahim Karakaş ‘ın Twitter hesabından anlatımıyla okuyalım.

Girişimciliğin Önündeki

Olay sosyal medyada ses getirince elbette belediye kendisiyle iletişime geçmiş, kendisini misafir etmiş ama sonuç yine hüsran…

Umutları az da olsa yeşerten hukuki desteklerde almış…

Bu da işin gülsek mi ağlasak mı şeklinde ikilemde kaldığımız kısım. Herkesin bu sorunun çözümü için destek vermeye çalıştığını gören bazı zabıtalar “şu bölgelerde rüşvet alan zabıtalar var, orada rüşvet vererek iş yapabilirsin” şeklinde tavsiyelerde bulunmuşlar sağ olsunlar, çok duyarlılar…

Umuyoruz ki bu olay ülkemizde yenilikçi fikirler ile karşılaşıldığında, kişilerin önüne bürokrasi engeli çıkıyorsa, bu engelin nasıl kaldırılabileceği yönünde çalışmalar yapılmasına vesile olur. Bir sorunu çözmek için kişiler ceplerine girecek paraya değil, kişilere ve ülkeye sağlanacak faydaya bakabilirler… Zira üreten bir toplum olmanın temel yapı taşıdır ve üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumlardır…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı