Facebook ‘ta Video İzlemek Artık Zevkli Olmayacak

Facebook 'ta Video İzlemek Artık Zevkli Olmayacak

İnternet üzerinden son derece keyif aldığımız bir aktivite. Hele ki geçtiğimiz günlerde 24 ülke baz alınarak yapılan bir araştırmanın sonucuna göre en çok video izleyen ülkenin Türkiye olması bunun başka bir ispatı.

Yine en çok vakit geçirdiğimiz platformlardan birinin sosyal medya, dolayısıyla facebook olduğunu düşünecek olursak,  de bizim için önemli bir yere sahip. Facebook ‘ta bu alanda bir adım atıyor ve artık videoları bir gelir modeline dönüştürmeye başlıyor.

Videolar Reklamlanacak

YouTube ‘un egemen olduğu, videolarda reklam göstererek para kazanma pastasından Facebook ‘ta nasiplenmek istiyor. Bu anlamda yakın bir tarihte facebook üzerinden videolar izlemek istediğimizde videoların arasında reklamlar göreceğiz. İzlenilen videonun bitiminde ise yine YouTube ‘a benzer şekilde önerilen videolar gösterilecek. Kişi o videolardan birini seçip video izlemeye devam edecek ve onlarda da reklam gösterilecek.

facebook 'ta video izlemekTabi bu video önerileri facebook kullanıcılarının yüklediği videolar olacağı için ve facebook ‘ta eşimizle, dostumuzla, akrabamızla çektiğimiz videolarda yüklenildiği için, “önerilen videolar arasında özel videolar da olacak mı? Eşimiz, çoluğumuz, çocuğumuzla çektiğimiz videoları elin adamları izleyecek mi?” gibi düşünceler kafa kurcalamasın. Zira önerilen videolar, video izleyen kişinin erişimine izin verilmiş olan videolar olacak. Erişim izinlerini de siz belirlediğiniz için video yüklerken “Herkese Açık” seçeneğinin aktif olmamasına dikkat edilmeli.

Para Kazandıracak

Tabi bu işten karlı çıkacak olanlar video yükleyen kişiler olacak. Zira yine YouTube ‘ta olduğu gibi reklam gösterildikçe ve tıklandıkça para kazanılacak. Videoların video sahibine ait olacağı için facebook video vesilesi ile elde edilen geliri paylaşacak. Bu paylaşımda gelirin yüzde 55 ‘i video sahibine, yüzde 45 ‘i facebook ‘un cebine şeklinde olacak.

Gelsin paracıklar” diye fazla sevinmeyelim. Çünkü YouTube yıllardır bu sistemi uyguluyor ve bu işten para kazanmaya çalışan binlerce kişi pek arzu ettiği kazançları elde edemiyor. Bu konuya değindiğimiz yazımıza göz atmakta fayda var: http://www.kodcuherif.com/youtube-para-kazanmak-icin-7-video-unsuru.html

Bu işten en karlı çıkan kişiler ise yüz binlerce ve milyonlarca takipçisi olan, bilhassa organik takipçisi olan sayfalar olacak. Tüm bunların yanı sıra telif hakkı, videolardan elde edilen gelirin gönderimi, yaş sınırı ve benzeri muhabbetler ile ilgili henüz bir açıklama yok. Fakat hali hazırda bir YouTube örneği olduğu için, büyük oranda YouTube ‘tan kopya çekilecek gibi.

SONUÇ

Netice olarak izlediğimiz videolarda sürekli reklam çıkması nedeniyle facebook ‘ta video izlemek eskisi kadar zevkli olmayacak. Bu işten para kazanmak isteyen kişilerde saçma sapan başlıklarla, sırf izlensin diye sürekli videolar yükleyecekler. Daha fazla video sayfası açılacak, paylaştırmaya teşvik edilecek vs.

Kısacası hangi işin içine para girerse o işin bokunun çıktığını düşünecek olursak facebook ‘tada öyle olacak.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı