Sevgilisi Bilişim Alanında Çalışanların Bilmesi Gerekenler

Sevgilisi Bilişim Alanında Çalışanların Bilmesi Gerekenler

14 Şubat dünya sevgililer gününde KodcuHerif.Com olarak bilişim alanında çalışan bir sevgiliye sahip herkese büyük bir hizmet sunuyoruz =) Özellikle yeni başlayan ilişkilere büyük yarar sağlayacak bu yazı ile sevgilinizi daha iyi tanımanızı, ilişkinizin daha sağlıklı ve sorunsuz yaşamanızı sağlıyoruz.

Bu tüyolar ile sevgilinizin neyi, neden yaptığını daha iyi anlayabilir, dolayısıyla anlayış göstererek daha sağlıklı ve sorunsuz bir ilişkiye sahip olabilirsiniz =) Şimdi ise bilişim alanında çalışan sevgilinizi anlayabilmenizi ve anlayış göstermenizi sağlayacak unsurlara göz fırlatalım…

Bilgisayar Başında Uzun Süre Vakit Geçirme

Bilişim alanında çalışan sevgiliniz bütün gün bilgisayar başında olabilir. Günümüz salak dizilerinde / filmlerinde gördüğünüz, bütün gününü bilgisayar başında geçirip eşini aldatanlara bakarak eşiniz hakkında saçma sapan düşüncelere kapılmayın.

Onun işi bilgisayar başında sürekli oturup çalışmak. O, sabah 9, akşam 6 çalışan, mesaisi bitince kafasına göre takılma imkanı olan memur değil. Dolayısıyla anlayış gösterin.

İlgisizlik

Aslında olaya “sizinle hiç ilgilenmemesi” değil “sizinle hiç ilgilenememesi” olarak bakmak gereklidir. Zira yoğun bir iş temposu söz konusudur ve muhtemelen yakın bir tarihte yetiştirilmesi gereken bir proje vardır. Dolayısıyla sizinle ilgilenmiyor değil, istese dahi ilgilenemiyordur.

Dinlememek

DinlememekYine aslında sizi dinlemiyor değildir, dinleyemiyordur. Çünkü o anda aklında çözmeye çalıştığı bir proje sorunu ya da geliştirmeye çalıştığı bir yazılım projesi vardır. Siz arkadaşınız ile alakalı bir dedikodu anlatırken, o kafasında yazılım projesinde yazması gereken kodu tasarlıyordur.

Plan Bozan

Siz sürekli sevgilinizin de dahil olduğu planlar yapıyor olabilirsiniz. Fakat bilişim alanında çalışan sevgilinizin, yapmış olduğunuz planlara uymama ihtimali yüksektir. Çünkü üzerinde çalışmakta olduğu proje son dakika arıza verebilir ya da o gün bitmesi gereken iş planlanan süre zarfında bitmeyebilir.

Bu durumda siz sevgilinizin “aman yeaaa… Başlarım projesine, bütün sistem yarına kadar çökmüş vaziyette dursun, yarın yaparım, sevgilim beni bekliyor, ben onun yanına gidiyorum…” demesini ve koşarak sizin yanınıza gelmesini isteseniz de, ne yazık ki gerçekler Şanlıurfa isotu kadar acı olabilir. Zira gerçekte bir proje söz konusu olduğunda geri kalan her şey teferruattır.

Anlamadığınız Dilden Konuşabilir

Siz bilişim alanında çalışan sevgiliniz ile 2 kelam etmek isteyip, WhatsApp ‘tan ya da diğer kanallardan “Nasılsın aşkım?” diye sorduğunuzda şöyle bir cevap alabilirsiniz; “Proje durduk yere bug verdi, şimdi işin yoksa debug yapıp, source code içinde bug bul. Daha projeyi publish etmedim, ALLAH kahretmesin, akşama yetişmeyecek bu proje, ühü, ühü :,(

O anda aklınız varsa “sana kolay gelsin” deyip muhabbeti sonlandırın.

Özel Günler

Eğer sevgiliniz bilişim alanında yoğun olarak çalışıyorsa sevgililer gününü, tanışma yıl dönümünü (o ne saçma yıl dönümüyse artık…), doğum gününü ve diğer özel günleri hatırlamasını beklemeyin. Zira kafası çok yoğundur, aklında mutlaka ciddi bir proje sorunu ya da özelliği vardır. Onu düşünmekten sizin hayati öneme sahip olduğuna inandığınız günü düşünmeye fırsat bulamamıştır.

SONUÇ

Netice olarak bilişim alanında çalışan sevgilinizin, diğer meslek erbaplarının davrandığı gibi davranmasını bekleyemezsiniz. Anlayış göstermenizi, görmezden gelmenizi gerektiren durumlar olabilir. Dolayısıyla bilişim alanında çalışan sevgilinizin işine gereken özveri ve anlayışı göstermeniz durumunda sorunsuz bir ilişkiye sahip olabilirsiniz =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı