Domain Almak ve Web Sitesi Kurmamak

Geleceğe yönelik hayallerini gerçekleştirmek isteyen kardeşimizin şimdiden ile ilgili sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Ben bir devlet üniversitesinde iibf fakültesinde okuyorum ve ileriye yönelik hayallerim de e-ticaret üzerine bir yoğunlaşma var. Geçen sene,  başlangıç seviyesinde html kodları öğrenip basit bir sayfa kurmuştum. Kodlamayla ilgili çok az hatta belki de sıfır bilgi birikimine sahibim. Aslında henüz bir bilgisayarım bile olmadı arkadaşın bilgisayarından uğraşıyorum arada.  Şimdi olmasa bile ileride bu hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum. Ben kafamda ki bir kaç site isminin domain ini alsam belli bir süre içinde siteyi yayına sokmak zorunda mıyım? ÇOK gereksiz detay verdim  farkındayım ama vasıfsız hayatımın en ışıklı yanı olur bu hayaller tabi gerçekleşirse

CEVAP:

Öncelikle kendine vasıfsız diyerek karamsar olma kardeşim. Zira benim gözümde vasıfsız kişiler hiçbir konuda, hiçbir beceriye sahip olmayan ve olmayı düşünmeyen kişilerdir. Sen üniversite okumanın yanı sıra geleceğe yönelik hayaller kuruyor ve iyi kötü o hayalleri gerçekleştirmek için adımlar atmaya çalışıyorsun 😉 Şimdi gelelim sorunun cevabına…

E-ticaret sitesi kurmak ve e-ticaret sitesi sahibi olmak konusunda Bilinmeyen Bilişim kitabında işine yarayacak geniş bir konu mevcut. Yine e-ticaret yapmak konusunda gerekli unsurlara değinen konularda mevcut. Bu nedenle Bilinmeyen Bilişim kitabından bu konuda faydalanabilirsin.

Domain Almak

Domain AlmakDomainin ne olduğuna dair burada ekstra açıklama yapmadan direkt bu konunun linkini vereyim, buradan bilgi alabilirsin: Hosting Nedir? Domain Nedir? Ne İşe Yarar?

Domain almak için, gerçekleştiren hosting firmalarının ya da sadece domain satışı yapan firmaların web sitelerinde hesap açıp, boşta olan bir domainin sahibi olabilirsin. Popüler domain uzantısı olan “.com” domainler 9 dolar civarıdır ve bu ücret yıllık ücrettir. En az 1 yıl ve yenilediğin süre boyunca domaini, sen satmadığın sürece hiç kimse satın alamaz.

Domainler son yıllarda bir çeşit arsa mantığı ile kullanılıyor. Nasıl ki vakti zamanında dedelerimiz “ileride buralar değerlenir” diyerek boş arazilerden arsa aldıysalar, günümüzde de pek çok kişi “bu domain ileride mutlaka değerlenir ve mutlaka satın almak isteyen biri çıkar” düşüncesi ile kullanmayacağı domainler alıyor. Dolayısıyla piyasada çok fazla satın alınıp, kullanılmayan domain var. 

Bir projenin de en sağlam unsuru domain olduğundan, eğer ki projenize en uygun domain başkası tarafından satılmak için alındıysa, ya o kişinin vereceği fiyatı kabul edip satın almak zorundasın ya da boşta olan bir domain bulmak zorundasın.

SONUÇ

Domain alımına dair daha söyleyecek ve daha dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Fakat tekrar açtığımız ve yeni kurallarını belirlediğimiz Soru & Cevap sisteminde bundan sonra daha kısa ve soruya yönelik net cevaplar verilecek =)

Dolayısıyla ileriye yönelik bir e-ticaret sitesi ya da herhangi başka bir proje varsa, bugünden domain alabilir, yıllar boyu o domaini kullanmayabilirsin. Fakat dikkat edilmesi gereken iki ana unsur var; Birincisi, eğer yıllık olarak domain alacaksan her yıl o domaini yenilemeyi unutmamalısın. İkincisi, “kimse bu domaini şimdi almaz. Projeyi yapmaya yakın bir tarihte alırım. Şimdiden boşa para harcamayayım” dememelisin. Zira her domain, her an alınma potansiyeline sahiptir =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı