Büyük Bir E-Ticaret Sitesi İçin Nasıl Bir Ekip Gerekli?

Büyük Bir E-Ticaret Sitesi İçin Nasıl Bir Ekip Gerekli?

Büyük çapta bir kurmak gibi bir planı olan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba..Günlerdir Bir Sorunumun Cevabını Arıyorum İnternette Fakat Bulamadım.Diyelim Ki Bir Sosyal Ağ Web Sitesi Girişimi Fikrim Var.Yani Kısaca Şöyle Söyliyeyim, İçeriği Facebook Gibi Ticari Mantığı Sahibinden.com gibi.. Böyle Büyük Web Siteleri Gibi Bir İş Yapmaya Karar Versek, Teknik Olarak Nasıl Bir Ekip Gerekli? Bahsettiğim şey Sıradan Bir e-Ticaret Sitesi Değil.Belki Yüzbinlerce Üyesi Olacak Olan, Grafikleri Kusursuz Olan, Çok Güçlü olmasının Yanında Basit Bir Kullanımı Olan Bir Web Sitesi İçin Hangi Meslek Gruplarından Nasıl İnsanlar Seçmeliyim? Bu Ekip Üyelerinin Hangi Konularda Tecrübe Sahibi Olması Gerekiyor?

CEVAP:

Genelde bu tarz soruların cevaplarını bulmak zordur. Sanırım bu açıdan ciddi bir açığı kapatıyoruz =)

Öncelikle ile ilgili baya yazılacak şey var. Onlarla ilgili temel seviyede bilgi almak için bu makalemize göz fırlatabilirsiniz: İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır #2 (E-Ticaret)

E-Ticaret Sitesi Kurmak 

İlk olarak E-Ticaret sitesi kurmak konusunda karar vermelisiniz. Hazır e-ticaret sitesi kurmak mı?  ile mı? Yoksa sıfırdan yazılım ile bir e-ticaret sitesi kurmak mı?

Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi de buradan bulabilirsiniz: E-Ticaret Sitesi Sahibi Nasıl Olunur?

Ekip Kurmak

Ekip kurmak konusuna gelecek olursak bir alışveriş sitesinin işleyişini bilmek gereklidir. Bir E-Ticaret sitesinde yönetici olarak çalışmıştım. Bunun yanı sıra yakın bir zamanda bir E-Ticaret sitesi kurmak gibi planım var ve yazılımına başladım. Dolayısıyla tecrübe sahibi olmamın yanı sıra ciddi araştırmalarda yapıyorum. Olması ve yapılması gerekenlere kısaca bakalım;

Web Tasarımcı /

Bahsettiğimiz alışveriş sitesi sahibi olmak konularından ücretsiz e-ticaret scripti ve sıfırdan yazılım seçeneklerinden birini seçmeniz durumunda mutlaka yazılımdan ve web tasarımdan anlayan birine ihtiyacınız var demektir. Hazır almanız durumunda ise sadece web tasarımcıya ihtiyacınız var demektir. Çünkü hazır e-ticaret paketi satan firmalar yazılımsal müdahaleler yapılmasına izin vermezler.

Bir E-ticaret sitesinin yazılımı hiçte kolay değildir. Sıfırdan yazmayı düşünüyorsanız ayları gözden çıkarmanız gerekir. Soruda bahsi geçen E-Ticaret sitesi de standart dışı, olmayan bir E-Ticaret sitesi kurma düşüncesi olduğu için ciddi bir yazılım ekibi ve ciddi bir zaman gerekli demektir.

Grafiker

Alışveriş siteleri için en önemli unsurlardan biri görselliktir. Site görsel açıdan gayet zengin, resimler gayet kaliteli olmak zorundadır. Bunun içinde grafik konusunda deneyimli ve bilgili bir kişi şart.

Pazarlamacı / Reklamcı

Bir alışveriş sitesinde olmazsa olmazların başında gelir. Çünkü siz ne kadar güzel ürün satsanız da, ne kadar sıra dışı bir iş yapıyor olsanız da sitenizin tanıtımını yapmanız farz. Burada pazarlamacıdan kasıt firma firma yada kişi kişi dolaşan kişi değil, internet pazarlamacılığı konusunda ziyadesiyle bilgili ve deneyimli bir kişiden bahsediyoruz. Bu nedenle alışveriş sitesinin müşterilerin ilgisini çekecek kampanyalar ve reklamlar oluşturan kişi gerekli.

ve

SEO Uzmanı ve SEM UzmanıYine bir alışveriş sitesi için en önemli unsur SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Sitedeki ürünlerin Google ve diğer arama motorlarında çıkması çok önemlidir. Çünkü bir ürün satın almak isteyenlerin ilk başvurduğu adres Google ‘dır ve sizinde hedefinizde ürün satın almak isteyen kişiler olmalıdır. Arama motorlarında sattığınız ürünler ile ilgili ilk sayfalarda çıkmak için sağlam bir SEO Uzmanı olması gereklidir.

SEM Uzmanı ile pazarlamacı benzer olsa da aynı değildir. Pazarlamacı, sıra dışı, ilgi çekici reklamlar ve kampanyalar oluşturur, SEM uzmanı ise internet reklamcılığı konusunda, AdWords ve benzeri reklam programlarını kullanarak daha az maliyet ile daha fazla kişiye ulaşmayı hedefler. Bu nedenle ikisini karıştırmamak gerekse de bir kişide bu iki özellik bulunma ihtimali yüksektir.

Müşteri Temsilcisi

Alışveriş sitelerinin olmazsa olmazları arasında müşteri temsilcileri gelir. Çünkü alışveriş sitelerine güven konusu her ne kadar günümüzde artmış olsa da telefon sipariş edip eline hıyar gelen bazı mağdur müşterilerin haber yapılması nedeniyle güven sıkıntısı yaşanabiliyor. Bunun yanı sıra kargo süreci, site ile ilgili yaşanan sorunlar ve benzeri durumlar ile ilgili sıkıntılar nedeniyle siteyi kullanan kişiler karşılarında bir muhatap görmek istiyor. Bu nedenle arandığında telefona cevap verecek profesyonel bir müşteri temsilcisi olması çok önemli.

SONUÇ

Alışveriş sitesi sahibi olma konusunda en temel unsurlar bunlar. Bunun yanı sıra alışveriş sitesi ekibinde mutlaka olması gerekenlerin arasında muhasebeci var fakat o bütün şirket olanlar için geçerli. Ayrıca stok ve depo sorumlusu var ama o da sadece ürettiği yada satın aldığı ürünleri satan kişiler için geçerli, gitti gidiyor, N11 yada sahibinden tarzı siteler için geçerli değil.

Her bir bölüm için eleman sayısı ihtiyacı da kendi içinde değişebilir. Örneğin yazılımcı olarak 2-3 kişiye ihtiyaç duyulurken, müşteri temsilcisi olarak 8-10 kişi gerekli olabilir. Tabi bu o sitenin ihtiyaçlarına bağlıdır. Hangi bölüm işlerine yetişemiyorsa o bölüm için eleman takviyesi yapılır. Fakat bir alışveriş sitesi için en temel unsurlar olan bu bölümlerin her birinde 1 kişi bile çalışsa, her birine asgari ücret bile verilse, sigortası, yolu, yemeği derken aylık 10.000 TL sadece maaş gideri demektir. Bunun yanı sıra düşünülmesi gereken bir dünya masraf var. Bu nedenle profesyonel bir alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız çok ciddi paraları gözden çıkarmak gereklidir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı