Saatler Geri Alınsın Tepkisine Geri Adım Yok

Saatler Geri Alınsın Tepkisine Geri Adım Yok

Yaz/Kış saati uygulamasını kaldırmaya yönelik yapılan düzenlemenin büyük tepki çekmesi ve “” şeklinde çok sayıda şikayet gelmesi nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uygulamayı tekrar gözden geçirdi. Bilimsel araştırmalar ile enerji tasarrufu sağlandığı yönünde sonuç çıkması nedeniyle uygulamanın devam edeceği belirtildi.

8 Eylül 2016 tarihinde alınan kararla, yaz/kış saati uygulaması kapsamında saatlerin kış saatine geçerken 1 saat geri, yaz saatine geçerken 1 saat ileri alınması sona ermişti. Bu nedenle 30 Ekim 2016 pazar günü bütün dünya saatleri 1 saat geri alırken, biz geri almamıştık.

Söz konusu bu değişiklik nedeniyle ilk günden itibaren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına çok sayıda şikayet yapıldı. Düzenlemenin yapıldığı günden itibaren günlük yapılan şikayet oranı 40-50 dolaylarında. Dünyanın en büyük imza kampanyalarının yapıldı Change.Org sitesinde de, bu konuyla alakalı başlatılan kampanyaya 1 ayda 57 binden fazla imza atıldı. Kampanya için belirlenen alt limit ise 75 bin ve bu rakama her geçen gün daha da yaklaşılıyor.

Change.Org ‘da yer alan imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz: Saatler yeniden geri alınsın!

Saatler Geri Alınsın Tepkileri

Saatler Geri AlınsınSaatlerin 1 saat geri alınmamasına yönelik yapılan düzenlemeler ise şu şekilde;

*Psikolojim bozuldu. Hayatı karartmaya bi son verin artık!

*Gün ışığı görmek istiyorum.

*Her sabah niye gece gece okula gittigini ogluma anlatamiyorum…

*Bir kişinin isteği değil,çocuklarımızın emniyeti önemli…

*Bütün telefon ve bilgisayarlar manyaklaştı. Sanırım onlarda karanlıkta uyanıp güne başladıklarından böyleler…

Sabah karanlığında okula ya da işe gitmeye yönelik çok sayıda tepkinin yanı sıra yurt dışıyla bağlantılı iş yapan, ithalat/ihracat yapan çok sayıda çalışan ve firma sahibi de bu durumdan fazlasıyla rahatsız ve saatler geri alınsın şeklinde tepki gösteriyorlar.

Teknolojik anlamda da çok sayıda uygulama, saatleri Türkiye ‘deki düzenlemeyi dikkate alarak güncellemediği için saatler normalden 1 saat ileride gösteriliyor. 

Tüm bu tepkilere ve gerekçelere karşılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uygulamanın aynen devam edeceğini belirtti. Bu uygulama ile 2.5 milyar liralık enerji tasarrufu ve bu uygulama nedeniyle yaşanan psikolojik uyum sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapılması hedefleniyor.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı