Dikkatsizlik ve İsteksizlik Sorunu

Dikkatsizlik ve İsteksizlik Sorunu

ve isteksizlik ile ilgili soru soran bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

günlük boş saatlerım var ama evde gürültü çok yüksek
kodçu herif sence onerın nedır bıde dıkkat sorunum var 10-15 dk dan sonra uykum gelıyo videyoyu izlerken dalıyom uzaklara 🙂

dinç kalmam için bıkmama ıcın ben ınınkı hiç dışarı çıkmayan bir üyeyim
sıkıntıdanmı oluyor acaba neyse yardım öneri r mısınız

Teşekkürler!

CEVAP:

Bir çok kardeşimizin bu ve benzeri dertleri var. Zaten benzer sorular geliyor.

Dikkatsizlik ve

Dikkatsizliğin bir çok nedeni olabilir. Bunun psikolojik nedenleri olduğu gibi kişisel nedenleri de olabilir. Fakat işin içine isteksizlikte girince dikkatsizliğin nedeni belli oluyor. Çünkü bilimsel açıklamalara göre insanlar isteksiz oldukları konulara karşı en fazla 20 dakika dikkat edebiliyorlar. Ardından dikkatleri dağılıyor, ya uykuları geliyor yada başka şeyler düşünmeye başlıyorlar.

Örneğin oyun oynarken hemen hemen hiç kimsenin uykusu yokken uykusu gelmiyor yada akıllarından başka bir şey geçirmiyorlar. Çünkü o anda oyun oynamak isteniliyor. Bu da diğer konularda yaşanılan dikkatsizlik sorunun isteksizlikten kaynaklandığını gösteren bir unsur.

Oyun Olarak Görün

Dikkatsizlik ve isteksizlik sorununu oyun oynarken yaşamıyorsanız, diğer yapmanız gereken şeyleri de oyun olarak görün. Örneğin her bir dersinizi geçilmesi gereken bir oyun bölümü gibi görün. Nasıl bir oyunda bir bölümü geçmek, o bölümde başarılı olmak için uğraşıyorsanız aynı bakış açısını derslerinize de uyarlayabilirsiniz.

Beni yazılımcılık yolunda ilerleten bu oldu. Bir çok yazılımcı kardeşiminde aynı duygular ile yazılımda ilerlediğine inanıyorum. Çünkü karşınıza sürekli bir sorun çıkıyor ve o sorunu aşmaya, başarmaya çalışıyorsunuz. Aynı oyunda olduğu gibi.

TembellikTembel kelimesi hakaret gibi gelebiliyor ama bu da psikolojik bir sorun. Hakaret gibi algılandığı için kimse kendisine yakıştıramıyor. Fakat bu ihtimali de düşünmek gerekli. Bütün gün hiç bir şey yapmadan, hiç bir şeyle uğraşmadan oturuyor yada oturmak istiyorsanız tembel olup olmadığınız konusunda objektif düşünmeli ve ona göre içinde bulunduğunuz durumdan çıkmak için bir şeyler yapmayı istemelisiniz.

SONUÇ

Dediğim gibi, bu dikkatsizliğin yada isteksizliğin bir çok nedeni olabilir. Depresyon, disleksi, tembellik ve daha bir sürü neden sayılabilir. Günümüzde ergenlik ve gençlik döneminde çok yaygın bir durum. Fakat şunu unutmayın gençler; Hayat asla sizin şu an içinde bulunduğunuz psikolojik şartlara bakarak, yapmanız gerekip yapmadığınız şeylere karşılık iyi sonuçlar sunmaz. Bugün yapmanız gerekip de yapmadığınız şeyler için hayatınızın geri kalanında çok pişmanlık duymanız muhtemel.

En basitinden lisede alt tarafı 4 yıl adam gibi okuyup, adam gibi bir üniversiteye gitmediğiniz için hayatınızın geriye kalan 40-50 senesini iyi imkan ve şartlardan mahrum kalarak geçirirsiniz. 4 sene çok çalışılmadığı için 40 sene çok çalışıp az kazanmak … Ne kadar ironik değil mi … =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı