AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

AdSense Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Yeni bir makale ile karşınızdayız gençler. Gerçi bu soru, Ali Osman adında bir kardeşimizin sorusu fakat makale niteliği taşıdığı için makale olarak cevaplamanın daha doğru olduğunu düşünerek cevaplayalım dedik. Neymiş bakalım bu Google AdSense. konusunda püf noktaları nelermiş?

AdSense Nedir?

AdSense, dünyanın en büyük arama motoru Google ‘ın reklam programıdır. Yayıncılar yani site sahipleri, reklam verenlerin reklamlarını sitelerinde yayınlayarak tıklama ve gösterim bazlı para kazanırlar.

AdSense kayıt olma ve kabul edilme süreci ile ilgili bazı kurallar vardır. Örneğin siteniz telif haklarını ihlal eden, pornografik ve benzeri içerikler barındırmamalı. Aynı zamanda tasarım olarak yapım aşamasında olmamalı. Bu nedenle siteniz kurulduktan bir kaç ay sonra, belli bir içerik ve görsel kaliteye ulaştıktan sonra başvurmakta fayda var.

Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda artık sitenize reklam alabiliyor ve para kazanma sürecine başlayabiliyorsunuz demektir. Bu reklamlar metin, resim, hem metin hem resim olarak 3’e ayrılır ve belli ebatlardadır. Size en uygun ebadı seçtikten sonra bir kod veriliyor ve o kodu sitenize ekleyerek reklam verenlerin reklamlarını yayınlayabiliyorsunuz.

Kayıt olma ve reklam yayınlama süreci ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: https://support.google.com/adsense/answer/10162?hl=tr

AdSense ile Para KazanmaPara kazanma, gösterim sayısı ve tıklama bazlı olarak iki şekildedir. Reklamların gösterilme sayısına göre para kazanabilirsiniz. Tabi bu oran tıklamaya nazaran çok düşüktür.

Tıklamada ise belli bir fiyat yoktur. Yani her reklama tıklandığında o reklamdan kesinlikle 25 kuruş yada benzeri bir ücret kazanacağınız anlamına gelmez. O tamamen reklamına tıklanan reklam verenin, o reklam için tıklama başına belirlediği rakam ile alakalıdır. Eğer reklam veren tıklama başına 1 TL vermişse ona göre, 25 kuruş vermişse ona göre bir para kazanırsınız.

Google reklama tıklama ile ilgili sahtekarlıkların önüne geçmek için çok çeşitli önlemler almaktadır. Çünkü Google şu anda sahibi olduğu yüzlerce milyar dolarlık servetin yüzde 90’ından fazlasını reklam verenler sayesinde elde etmektedir ve güvenirlik bu iş için çok önemlidir.

Sahtekarlıkları önleme yöntemlerinin başında kendi sitesinde yayınladıkları reklamlara tıklayarak para kazanma çabasında olanlara karşıdır. Eğer kendi sitenizdeki reklamlara tıklarsanız Google bunu er yada geç bir şekilde anlar ve hesabınızı banlar. Üstelik o ana kadar kazandığınız parayı size ödemez.

Bunun yanı sıra bir kullanıcı bir reklama bir kaç kere tıklaması durumunda sadece 1 kez tıklamış kabul edilir ve size bir kere tıklanmış gibi para öder.

Tıklama olayı ile ilgilide bazı kriterler var. Bir kişi sitenize girip, bir kaç saniye sonra sitenizdeki reklama tıklayınca hemen para kazanmıyorsunuz. Önce o kişinin sizin sitenizde biraz vakit geçişmiş olması, sonra reklama tıklaması ve reklam verenin sitesinde bir süre takılması gerekiyor. Ancak ondan sonra tam anlamıyla reklam verenin belirlediği tıklama başına ücrete göre para kazanabiliyorsunuz.

AdSense ile para kazanma, sitenizi ziyaret eden kişi sayısına bağlı olduğu gibi sitenizin türüne, ziyaretçi kitlenize de bağlıdır. Bu nedenle günde 100 ziyaretçili bir site, günde 1.000 ziyaretçiye sahip siteden daha fazla para kazanabilir.

Örneğin günlük 1.000 ziyaretçili bir oyun sitesini ele alalım; oyun sitelerine genelde çocuklar girer, yanlışlıkla yada reklamı oyun zannederek reklama tıklar. Tıklayarak gittiği sitenin oyun sitesi olmadığını yada istediği gibi bir oyun olmadığını kısa sürede görüp hemen çıkar. Fakat 100 ziyaretçili bir fitness sitesini düşünelim. Sitede fitness ile alakalı ve fitness yapan kişilerin ilgisini çekecek reklamlar yayınlandığında kişi o reklama bilinçli olarak tıklar ve tıkladığı siteyi inceler. Bu sayede fitness sitesinin sahibi tıklanılan reklamın parasını tam alır.

Diğer Bilgiler

para kazanmaYayınlanan reklamlar eskiden sadece sitenizin içeriğine göre belirlenirdi. Yani siteniz teknoloji üzerineyse, sitenizde sadece teknoloji ile ilgili reklamlar çıkardı. Fakat son zamanlarda gözlemlediğim kadarıyla kullanıcı örneğin çiçek ile ilgili bir şeyler arar yada çiçek ile ilgili siteleri ziyaret ederse, Google AdSense reklamı koyan teknoloji sitesinde de çiçek ile ilgili reklamlar çıkabiliyor.

Google AdSense hesabını bir kere oluşturduktan sonra diğer sitelerinize de ekleyebiliyorsunuz. Tabi o siteleriniz kurallara uymayan siteler ise Google size bir uyarı veriyor ve belirttiği içerikleri kaldırmaz iseniz hesabınızın banlanacağını söylüyor. Bu tarz bir durumu dikkate alsanız çok iyi olur, çünkü Google’ın bu konuda şakası yok.

Ödemeler 200 TL sınırına ulaştıktan sonra ve ayın belli bir gününde, çek gönderilerek yada banka hesabınıza yapılmaktadır. Banka hesabınıza yapılmasını isterseniz, hesabın size ait olduğunu küçük bir ödeme alıp, aldığınız ödemeyi sistemde belirterek onaylamanız gerekir. Çek olarak almak isterseniz postanın size gelmesini beklemenin yanı sıra çeki bozdurmak için belli bir kesintiye razı olmanız gerekir.

Google AdSense’ye bir kere başvurup kabul edilmemeniz durumunda endişe etmeyin. Tekrar başvurabilirsiniz. Zaten size aşağı yukarı kabul edilmeme nedenini belirtirler. O nedeni düzeltip bir süre sonra tekrar başvuruda bulunun.

SONUÇ

Ben Google AdSense hesabına başvurup kabul edileli neredeyse 10 yıl oldu. O zamanlar bir forum sitesi kurarak başvurmuş ve kısa sürede kabul edilmiştim. Fakat aradan geçen sürede bir sürü internet sitesinin çıkması ve çok sayıda başvuruların yapılması Google ‘ın yayıncı kabul etme politikasını biraz sertleştirmiş olacak ki, web master sitelerinde AdSense programına başvurup kabul edilmediği için dert yanan çok kişi görüyorum. Kabul edilenler ise sevinçlerine mani olamayıp bunu konu açarak ilan ediyorlar =) Daha yazılacak ve unutulan şeyler olabilir fakat ilk akla gelen, kayda değer ve bu zamana kadar gözlemlediğim noktalar bunlar.

Sadece bilinmesini istediğim bir nokta var ki, standart bir siteniz varsa yani günde bir kaç yüz kişi tarafından ziyaret ediliyorsanız, Google AdSense hesabınız olmadığı için çok fazla üzülmeyin. Zira Google AdSense hesabınız olsa dahi çok muazzam paralar kazanmayacak, Google reklamlarını sitenize koyduğunuz gibi sizi para yağmaya başlamayacak. Öncelikli hedefiniz AdSense hesabına kayıt olmak değil sitenizi olabildiğince görsel ve özgün içerik bakımından zenginleştirmek olsun. Zaten ondan sonra AdSense olmasa bile farklı reklam modelleriyle (banner reklam, link ve tanıtım yazısı alma vs. gibi) elbet para kazanırsınız 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı