C# Neden Bu Kadar Popüler?

C# Neden Bu Kadar Popüler?

C++ derslerinin olmamasından dert yanan ve C# ‘ın neden bu kadar popüler olduğunu merak eden bir kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kısa bir süredir amatör olarak C++ üzerinde çalışıyorum acaba bunu geliştirmek için bana C++ hakkında makaleler önerebilir misiniz? Türkçe makaleler çok az ve çeviriler ise neredeyse yok. Teşekkürler.

Ek olarak: C++.NET hakkında neden fazla bir bilgi yok? Varsa yoksa Basic.NET veya C#.NET var… Herkes Windows işletim sistemi kullanmak zorunda değil ki neden C# bu kadar popüler?

CEVAP:

C++ Dersleri

Soru sadece “C++ dersleri nereden bulabilirim?” olsaydı soruyu konu açarak değil tek satır ile mailden cevaplayacaktım. Çünkü Google ‘da C++ dersleri diye arattığınızda karşınıza bir sürü kaynak çıkıyor. Üstelik bu kaynaklar arasında Türkçe anlatımlarda ziyadesiyle mevcut.

C++ DersleriC++ hem köklü hemde kayda değer seviyede ilgi gören bir . Bu nedenle öğrenmek istedikten sonra kaynak bulamama sıkıntısının yaşanacağını düşünmüyorum.

Arzu ettiğiniz her bilgiyi ilk aramanızda bulamayabilirsiniz. Fakat bu da sizin o konuda kaynak olmadığına dair düşünmenize neden olmasın. Bazen bilgiyi almak hırs ve çaba gerektirir. Yazılımcı olma yolunda da hırs ve çaba sizde olması gereken en temel unsurlardan biridir.

 

En çok kullanılan programlama dilleri sıralamasına göre C# 5. en popüler yazılım dili.

Birinci yazılım dili JavaScript. Javascript ‘in bu kadar popüler olmasındaki ana neden web uygulamalarında gayet kaliteli ve fonksiyonel işlerin yapılabilmesini sağlaması.

İkinci Java, 20 yıllık bir mazisinin olmasının yanı sıra bir çok işletim sistemi tarafından desteklenmesi çok önemli bir etken. Özellikle günümüz en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android tarafından da tercih ediliyor olması popülerliğini daha da fazla sürdüreceğinin bir başka göstergesi.

Üçüncüsü PHP. Bunun nedeni açık kaynak kodlu ve özgür web yazılımlar yapmaya imkan tanıması. Özellikle piyasada bir çok kaliteli hazır scriptin PHP ile kodlanması, web isteyen kişilerin PHP öğrenmek istemesine neden oluyor. Üstelik ücretli bir IDE ‘ye bağımlı olmadan geliştirme imkanı sunması da ciddi bir artı olarak görülüyor.

Dördüncü olan Python ‘un da popülerliğinin en büyük nedeni kolay bir yazılım dili olması. Kolaylığı nedeniyle yazılım dili öğrenmek isteyenlere ilk tavsiye edilen yazılım dillerinden biri.

C# Popüler Olmasının Nedeni

Beşinci C# ‘ın bu kadar popüler olmasının arkasındaki ana neden Microsoft gibi dünya devi bir olması. Microsoft bu açıdan gayet zeki bir strateji güdüyor.

Öncelikle diğer herhangi bir kar amacı gütmeyen, gönüllü kişiler tarafından geliştirilirken, .Net kütüphanesi Microsoft ‘un ekibi tarafından geliştirilerek çeşitli araçlar ile çok kolay ve kaliteli yazılım yapabilme imkanı sunuyor. Fakat diyor ki; “C# kullanarak kolay ve kaliteli yazılım geliştirmek istiyorsan, benim binlerce dolarlık Visual Studio programımı satın alman gerek“. Bunun yanı sıra yine “yaptığın yazılım ile stabil çalışacak ve kolay yönetebileceğin bir veri tabanı istiyorsan MS Sql Server gibi binlerce dolarlık veri tabanımı alman lazım” diyor. Amaçları arasında birde diğer yazılım dilleri vesilesiyle PC işletim sistemi olarak Linux ‘a olan yönelimi azaltmak. Bu sayede bir yazılım dili ile kuş sürüsü vuruyor.

C# Popüler Olmasının NedeniE ürün güzel ama bir eksisi var, o da pahalı olması. Bu sorunun üstesinden de reklam ve anlaşmalar yaparak geliyor. Gidiyor ülkelerdeki eğitim kurum ve kuruluşlarına “okullarınızda/kurslarınızda C# öğretin” diyor. Bunun karşılığında artık bir maddiyat veriyor mu yoksa başka imkanlar mı sunuyor orasından emin değilim. Fakat üniversitelerde ve kaliteli kurslarda C# ‘ın öğretiliyor olması karşılıklı çıkarların olduğu bir tür anlaşmaların yapıldığı anlamına geliyor.

Tüm bunların yanı sıra yazılım öğrenmek ve yazılım işinde çalışmak isteyen gençleri can evinden vuran bir imkan sunuyor; Sertifika ve iş imkanı.

Bütün dünyada geçerli olan Microsoft sertifika sınavları düzenleniyor. Hatta bu sınavlarda derece alanları kendi bünyesinde çalışmayı vaat ediyor. E iş sıkıntısının yoğun olarak yaşandığı günümüzde böylesine imkanlar sunulan bir yazılım dilini elbette öğrenmek isteyen çok geniş bir kitle oluyor.

Yazılım şirketleri de ya C# bilen kişilerden kurulmuş oluyor ve alt yapılarını C# üzerine kurmuş oluyorlar. Bu vesile ile C# bilen kişileri arıyorlar. Diğer yandan C# bilen kişi sayısının fazla olması daha kolay eleman bulmak ve daha az maaşla çalıştırmak anlamına geldiği için yazılım şirketi sahipleri C# bilmiyor olsalar bile alt yapılarını C# üzerine kuruyorlar.

Tabi birde C# ile hem Windows uygulaması, hem Web uygulaması hemde Windows Phone uygulaması geliştirme imkanı sunulması ve C# öğrenmek için bir sürü kaynak sunulması ayrı bir önemli unsur.

SONUÇ

Netice olarak C# günümüzde birden fazla neden itibariyle gayet popüler. Bu popülerliğini de uzun süre sürdürecek gibi görünüyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde bir kardeşimiz vesilesiyle edindiğim bilgiye göre çok daha geniş kitlelerin ilgisini çekecek düzenlemeler ve yenilikler getiriyorlar. Zaman ne gösterecek görücez =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı