Bilgisayar Programcılığı Okuyup Kursa Gitmek

Bilgisayar Programcılığı Okuyup Kursa Gitmek

okuyan fakat bir şey öğrenemediği için kursa gitmeyi düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar ben şuan 2 yıllık olan bilgisayar programcılığı bölümü okuyorum ve 2. sınıfım.Bu okul benim için pek iyi geçmedi diyebilirim şuanda 2. sınıfım ilk dönemi bitti ve açıkcası başarısız eğitim süreci oldu fazla bişey öğrenemedim açıkcası.Size sorum şu olacak önümde yarım dönem kaldı bu yarım dönem içerisinde kendimi geliştirebilir miyim şuan da internetten öğretici videolar vs. falan izliyorum c# öğrenmeye çalışıyorum ve okul hayatım bittikten sonrada bi yazılım kursuna girmek istiyorum.Kendimi bu şekilde geliştirsem iş imkanı bulabilir miyim yani biraz kaygılarım var şuan 0 ım dediklerimi yaparsam bu süre zarfı içersinde kodlamayı vb. öğrenebilir miyim.Lütfen sorumu cevaplayın bu bölümde gitmem lazım yoksa benden hiç birşey olmayacak..

CEVAP:

Sorunda tereddüt ettiğim bir nokta var. O da acaba okulda bir şeyler öğretildi de sen mi öğrenemedin yoksa okulda kayda değer bir şey öğretilmedi mi… Çünkü genel olarak bilgisayar programcılığından mezun olan kardeşlerimizin ortak sorunu okulda kayda değer bir şey öğretilmeden mezun olmaları. Seninde “başarısız eğitim süreci oldu” demen derslerine çalışmadığını ve verilen eğitimden yararlanmadığını düşündürüyor. Fakat ikisi de aynı kapıya çıktığından sonuç değişmiyor, o yüzden ona göre cevap verelim.

Bilgisayar Programcılığında Yazılım Öğrenmek

bilgisayar programcılığıDaha önce bilgisayar programcılığına dair bir çok soru cevapladık. Hepsinde kayda değer bir şey öğrenilmemiş olması ve gibi sorunlar var. Fakat iş bulma sıkıntısı da kayda değer bir şey öğrenilmemiş olmasıyla alakalı. Yani bir kardeşimiz iş verenin karşısına geçiyor, iş veren “C# biliyor musun? Java biliyor musun?” gibi sorular soruyor ve olumlu cevap alamıyor.

Elbette önünde duran yarım dönemde kendini geliştirebilirsin fakat bunun ne kadar seviyede olacağı tamamen senin çabalarına bağlı. Ha belki profesyonel seviyede olmayacak fakat en azından bir işe girmeni sağlayacak şekilde geliştirebilirsin. Bunun için çok ciddi bir şekilde kendini geliştirmeye yoğunlaşman lazım. Tabi aynı zamanda derslerini de unutmaman lazım. Derslerinden alabileceğin en iyi notları almak için elinden geleni yap, kalan vaktinde de kendini geliştirmek istediğin dilde çalışmalar yap.

Kurs meselesini çoğu zaman tavsiye etmiyorum. Zira ciddi paralar harcanıyor ve konsantre bir eğitim veriliyor. Benim tahminim çokta ciddi faydalarını görmeyeceğin yönünde. Bu nedenle kitap ya da görsel eğitim seti gibi düzenli bir kaynak bul ve kendini geliştirmeye çalış.

SONUÇ

Okulunun bitimine yaklaştıkça karamsarlığa ve strese girdiğini düşünüyorum. Fakat olumsuz duygulara kapılmanı gerektirecek bir durum yok. Öyle ya da böyle elinde bir bilgisayar programcılığı diploman olacak. Kendini geliştirmen durumunda sahip olduğun diplomanın faydalarını görme ihtimalin var.

Ayrıca sadece 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunu olarak da kalma. Açık öğretim ya da gidebileceğin 4 yıllık bir bölüme gitmeye çalış 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı