Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Merhaba gençler, bu dersimizde biraz daha eğlenceli, kulağa ve hitap eden bir konuyla karşınızdayız.

Yapacağımız şey, Android projemize bir müzik eklemek olacak. İlk önce projemiz başlar başlamaz müzik başlayacak. Ardından diyeceğiz ki “kafana göre başlama birader, komutumu bekle” ve bir buton ekleyeceğiz ve butona tıkladıktan sonra başlayacak. Sonra “kafana göre beklemeden çalamazsın, ben istediğim yerde bekleyecek, devam et dediğim de devam edeceksin” diyeceğiz ve ondan sonra bekleme butonu eklicez. Son olarak da “kafana göre şarkıyı devam ettiremezsin, ben istediğimde duracak ve baştan başlayacaksın” diyeceğiz ve bir durdurma butonu ekleyeceğiz.

Android Uygulamaya Müzik EklemeBu derste diğer derslere göre bir farklılık yapıp, kodları direk buraya değilde, ekran görüntülerini alıp resim olarak ekleyeceğim.

İlk etapta Android uygulamamıza ekleyeceğimiz bir müzik yada ses dosyası belirliyoruz. Ardından Eclipse programımızda sol tarafta klasörlerimizin yer aldığı Package Explorer kısmında bulunan “res” klasörümüze sağ tıklıyoruz, açılan menüde “new>>Folder” diyoruz ve “raw” adında bir klasör oluşturuyoruz. (Burada dikkat edilmesi gereken nokta, klasör adı mutlaka “raw” olması lazım, kafanıza göre bir isim verirseniz hata veriyor. Ben “music” diye isim vermiştim kabul etmedi.)

Ardından daha önce belirlediğimiz müzik dosyasını raw klasörünün üzerine sürükleyip bırakıyoruz ve çıkan pencereden default olarak seçili olan Copy File ‘ı görünce OK diyoruz.

Ardından Java dosyamıza bu kodları yazıyoruz:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Bu kodlar ile projemizi başlatır başlatmaz müzik başlıyor. Fakat diyoruz ki biz başlat butonuna bastıktan sonra başlasın. O zaman projemize bir tane buton ekliyoruz ve java kodlarımızda düzenleme yapıyoruz.

XML kodları:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Java Kodları:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Kafasına göre değilde bizim istediğimiz zaman başlamasını sağladık ama yine durmuyor. O yüzden bir bekleme butonu ekliyoruz.

XML kodları:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Java Kodları:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Son olarak şarkımızı durdurmak ve baştan başlamasını sağlamak için gerekli kodları yazıyoruz. (butonun için biz bekle butonunu kullandık. ID’sine falan dokunmadık sadece Text’ini değiştirdik.)

Java Kodları:

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Hepsi bu kadar gençler. Ekran görüntüsünün çokta bir esprisi yok ama adettendir deyip son halinin resmini koyalım.

Android Uygulamaya Müzik Ekleme

Hepsi bu kadar gençler. Bir videoda 4 farklı şey anlatmış gibi bir şey olduk. İsteyen istediğini, istediği şekilde kullanabilir.

Videonun sonunda da belirttiğimiz gibi, videoda kullandığımız şarkıyı buraya ekliyoruz. Bir sonraki Android Uygulama Geliştirme dersinde görüşmek üzere, iyi dinlemeler 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı