Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

ile ilgili gelen soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

selamun aleykum abi,
Abi daha evvel ve ilk olmak adına bir soru sormuştum belki 4-5 kez okumusumdur beni bu konuda çok iyi aydınlattın ve verdiğin cevaplar mantıklıydı teşekkür ederim abi.
Abi bu sorumda konusunda bizi bilgilendirir misin ?
bu sistemde kazanmamız için nelere dikkat etmemiz lazım ? neler yapmamız lazım ? zorlukları nelerdir ? veya bu işte hiç para yok mu başlamamız mı lazım ?  abi bu soruları araştırdım baktım ama seninde cevabınını merak ediyorum.

şunuda belirtmek isterim abi bundan 7-8 ay önce yapmak için kolları sıvadım hiçbir bilgim yok tabi sadece araştırdıklarımla 🙂
ilk domain buldum siteyi yaptırdım bot yaptırdım affilate market siteleriyle güç bela anlaştım siteye yerleştirmeye başlamak için plan yaptım kaç ürün edicek diye felan hatta sitenin hit’i artınca reklam veriyorum ama alibaba.com dan sipariş vermek için ve yasal yoldan satmak için mali müşavir abimle şahıs şirketi için bile anlaştım daha neler var sonuç olarak yapamadım 🙂 çünkü planım olmasına rağmen yan etkiler sebebiyle başlamadım olmaz demeleri kazanamassın demeleri vs. ama 7 ay geçmesine rağmen hala içimde yapacağıma dair güven var ve bu kadar çabama karşılık herşeyi ayarlamama rağmen ve para vermeme rağmen hiç başlamamam beni hala çok pişman hissettiriyor.sitem hala duruyor abi girmek bile beni huzursuz ediyor.acaba tekrar başlamalıyım mı diyorum kendi kendime.
Bu konuda tereddüt ediyorum belkide bu affiliatede para yoktur diyorum birde sizin düşüncenizi merak ettim ?

bu arada abi kitap çalışman nasıl gidiyor ? okumak isterim 🙂

CEVAP:

İlk sorduğun sorunun cevabının senin için ziyadesiyle aydınlatıcı olmasından mutlu oldum ve rica ederim =)

Bu soruna gelecek olursak açıkçası biraz kafa karıştırıcı. İlk önce affiliate marketing sistemiyle para kazanmaktan bahsediyorsun ama sonrasında satıştan bahsediyorsun. Açıkçası sorun “ulan ben bu sistemi yanlış mı biliyorum” diye bilgimi sorgulattı =) Çünkü affiliate marketing sistemi satıcı için bir pazarlama yöntemidir, bu sisteme katılan için yöntemidir. Elbette satıcı da işin sonunda para kazanır ama satıcı için bu sistemin bir olarak ele almak daha sağlıklıdır. Bu meseleyi diye sorup, daha ayrıntılı açıklayalım.

Ben yine genel cevaplamaya çalışacağım ve umarım yine bir önceki sorunda olduğu gibi aydınlatıcı bir cevap olur.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir?Affiliate Marketing, Google Translate ile çevirecek olursak “Bağlı Pazarlama” olarak bize Türkçe çeviri yapıyor. Fakat asıl Türkçe karşılığı “” dır.

Bu sistem ağırlıklı olarak internet üzerinden işleyen bir sistemdir. Bir ürün yada hizmet satan firmalar, kendisinden ürün yada hizmet alınmasını sağlayan kişilere komisyon öderler. Bu komisyon yüzde bazlı yada sabit bir ücret üzerinden olabilir.

Bir örnek ile açıklayacak olursak, sizin bir internet siteniz var diyelim. sunan, ürün yada hizmet satan bir firmanın internet sitesine başvuruda bulunuyorsunuz. Firma sizin başvurunuzu inceliyor ve kabul ediyor. Ardından sizin için bir hesap açıyor, kod veriyor ve o kodu sitenize yerleştiriyorsunuz. Bu kod vesilesi ile sizin sitenizden, kim, ne zaman gelmiş, ne yapmış, takip edilebiliyor.

Sitenize yerleştirdiğiniz kodlar vesilesi ile sitenizde o firmaya ait ürün yada hizmetler görüntülenmeye başlıyor. Bir ziyaretçi sizin siteniz üzerinden o firmanın ürün yada hizmetini satın alırsa siz satış ortaklığı sisteminde belirtilen koşullarda para kazanıyorsunuz. Ne kadar para kazandığınızı da firmanın sizin için açtığı hesapta görebiliyorsunuz.

Satış ortaklığında belirtilen ücret yüzde 5 komisyon diyelim. Sizin siteniz üzerinden firmaya giden ve alışveriş yapan müşteri eğer 100 TL ‘lik alışveriş yapar ise, siz 5 TL kazanıyorsunuz. Satış ortaklığı sistemi sabit ücret ise ve atıyorum her alışveriş için 1 TL belirlenmiş ise, her alışverişten 1 TL kazanıyorsunuz. Genelde komisyon olayı alışveriş yapılması durumunda, sabit ücret olayı da üye olma gibi durumlarda kullanılır. Kazanılan para yine satış ortaklığı sisteminde belirtilen ücrete ulaştıktan sonra tahsil edilir.

Affiliate Marketing ile Para Kazanmak

Affiliate Marketing sistemi iki tarafı ilgilendiren bir süreçtir. Birincisi firmayı, ikincisi satış ortağını. Firma için bu sistem yazının başında da belirttiğimiz gibi ürün yada hizmeti satmak için kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Satış ortağı için ise sadece para kazanma yöntemidir. Neticede ikisininde amacı para kazanmaktır. Biz ilk etapta satış ortağını ele alalım;

*Affiliate Marketing sistemi ile para kazanmayı hedefleyen satış ortağının öncelikli olarak dikkat etmesi gereken unsur, sitesinde ürünlerini yada hizmetlerini sergileyeceği firmanın sitesiyle alakalı olmasıdır. KodcuHerif.Com ‘u örnek verecek olursak, KodcuHerif.Com bir yazılım ve bilişim sitesidir. Buraya gelip makyaj ile alakalı ürün yada hizmet satan bir firmanın ürün yada hizmetlerini sergileyecek olursak bize zerre kadar faydası olmaz. Çünkü KodcuHerif.Com ziyaretçileri yazılım ve bilişim ile ilgilenen kişilerden oluşmaktadır. Fakat atıyorum bir yazılım kursunun hizmetini yada görsel eğitim satan firmanın ürünlerini eklersek o zaman KodcuHerif.Com ‘un hitap kitlesinin ilgi alanına yönelik bir satış ortaklığı yapmış oluruz.

Affiliate Marketing sistemi*Bunun yanı sıra bir çok affiliate marketing sistemi sunan firma güvenilir olmayabilir. Sizin sitenizden gidilerek satış yapılır, hesabınızda para birikir, para çekme sınırına ulaştığınızda para çekmeye kalkarsınız fakat size parayı ödeme konusunda sıkıntılar çıkarabilirler. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak için isim sahibi firmaların satış ortaklığını yapmakta fayda vardır.

*Size verilen kodları kişilerin dikkatini çekecek, aynı zamanda kişilerin antipatisine neden olmayacak bir yere eklemenizde fayda vardır.

Affiliate Marketing sistemini uygulayan firmalar için ise dikkat edilecek hususlar şunlardır;

*Affiliate marketing sistemini uygulayan firmalar satış bazlı olduğu sürece çokta büyük bir sıkıntı yoktur. Neticede satışınızı yaparsınız, cebinize parayı koyarsınız. Fakat üye bazlı bir satış ortaklığı söz konusu ise o zaman sıkıntılar çıkabilir. Sisteme katılan kişiler para kazanmak için sahte üyelikler yapmaya çalışabilir. Bu anlamda bir risk söz konusudur ve ciddi dikkat edilmesi gereklidir.

*Bu sistem ile satış yapmayı planlıyorsanız öncelikle çok iyi bir şekilde hesap yapıyor olmanız gereklidir. Neticede siz sattığınız ürünü 100 TL ‘ye satıyorsanız bu 100 TL’nin hepsi kar değildir. O ürünün fiyatı, tedarik için harcadığınız para, vergiler falan derken cebinize kalacak para önemlidir. Atıyorum bir ürünün satışından 15 TL kazanıyorsanız ve satış ortaklığı komisyonu yüzde 10 ise, sizin cebinize kalacak para 5 TL’dir ve bu hiç mantıklı değildir. Hesabınızı iyi yapmanız gereklidir.

*Satış ortaklığına kabul edeceğiniz siteleri iyi seçmelisiniz. Her şeyden önce yasa dışı bir site olmamalı. Bunun yanı sıra site alıntı içerikler değil, özgün içerikler ile dolu olmalı. Aksi halde bu sitede bağlantılarınızın olması zararınıza olabilir.

Türkiye ‘de Affiliate Marketing

Satış ortaklığı sistemiAçıkçası Türkiye ‘de Affiliate Marketing sistemi pekte kayda değer işlemiyor. Çünkü bundan bir kaç sene öncesine kadar bir çok satış ortağı tabiri caizse kazıklandı. Ürünleri siteye eklediler, iş para almaya gelince para almada sorun yaşadılar. Bu nedenle bu sisteme bir güvensizlik ortamı söz konusu.

Bunun yanı sıra ziyaret edilen web sitelerinde reklamlara tıklamayı çok seven bir millet değiliz. İlgimizi çekse dahi sitenin reklamlarına nedense tıklamamaya özen gösteriyoruz. Affiliate Marketing de bir çeşit reklam. Dolayısıyla çok fazla satış olmuyor ve satış ortakları kayda değer bir para kazanmıyor. Hele ki belli bir sınıra ulaştıktan sonra o paranın çekilme şartı olunca, o sınıra gelmek aylar alıyor.

Firmalar içinde bu sistem sıkıntılı. Türkiye ‘de kayda değer, özgün içerik üreten, güncel site sayısı az. Dolayısıyla hem güvensizlik nedeniyle bu sisteme başvuru olmuyor hemde başvuranlar kayda değer sitelere sahip olmuyorlar. Daha önce bu sistemi kullanan bir çok firmanın bu sistemi kullanımdan kaldırdığını gördüm.

SONUÇ

Affiliate marketing ile para kazanmayı amaçlayan satış ortaklarının çok fazla beklentiler içine girmesini tavsiye etmiyorum. Bu sistem ile satış yapmayı amaçlayan firmaların ise sadece bu alandan medet ummasını tavsiye etmiyorum. Neticede bu sistem bir pazarlama ve satış yöntemidir. Dolayısıyla sadece bir pazarlama ve satış alternatifi olmalıdır. Eğer kayda değer satış yapabilmek istiyorsanız sadece affiliate marketing yöntemine değil, SEO, sosyal medya, Google AdWords ve diğer alternatiflere yönelmeniz gereklidir.

Sorunun sonunda kitap çalışmasını sormuşsun, onu da sonda cevaplayayım. Onlarca çok güzel konu tavsiyeleri geldi ve gelmeye devam ediyor. Kitabın yazımına başladım. Fakat üzülerek belirtmeliyim ki şu ana kadar kitap çalışması için çokta kayda değer bir ilerleme sağlayamadım, başlangıç aşamasında diyebilirim ve buda hem kafama takılıyor hemde canımı sıkıyor. Çünkü hem kişisel hayattaki işler hem yapmakta olduğum bir yazılım projesi, hem KodcuHerif.Com hemde bu aralar bunaltan sıcaklar bu alanda adım atmamı zorlaştırıyor. Fakat kendisine son günlerde hız verdim ve her gün 4-5 sayfa yazıyorum. Ne zaman çıkacağına dair bir tarih veremiyorum, çünkü kitabın basımı için maddiyat gerekli. Yinede hedefim 4-5 ay içerisinde çıkartmak. Umarım bu hedefi gerçekleştirebilirim. Zaten önemli gelişmeleri KodcuHerif.Com ‘dan duyuracağım 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı