2 Senelik Üniversite Mezunu Olup Ofiste Çalışmak

2 Senelik Üniversite Mezunu Olup Ofiste Çalışmak

2 Senelik üniversitede mezunu olup doğru düzgün bir ofiste çalışıp çalışamayacağını soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhabalar adım Ömer,13 yaşındayım 7 ye gidiyorum.Yazılım konusuna meraklıyım her yaptığım şeyden zevk alıyorum fakat derslerim orta bir şekilde ilerliyor.Eğer böyle devam edersem meslek lisesine gitmek istiyorum.Ama hangi bölüme gideceğime karar veremiyorum bilişim hocam meslek lisesine git oradan bilişim bölümüne git dedi oradan mezun olursan direk usta diploması alırsın dedi.Fakat hala kararsızım,maddi durumumuz iyide değil kötü de değil anlıyacağınız orta.Nasıl bir tercih yapabilirim.Meslek lisesinden 2 senelik üniversite kazanırsam doğru düzgün bir ofiste çalışabilirmiyim. ?

CEVAP:

Mesele doğru düzgün bir ofiste çalışmak değil yeğen, asıl mesele o doğru düzgün ofiste çalışman vesilesi ile aldığın maaşta. Zannetme ki özel sektörde ofislerde çalışan herkes güzel paralar kazanıyor. Çoğu asgari ücrete yakın para kazanıyor. Üstelik çoğu özel sektör firmasında 4 yıllık mezun değilsen hiç bir şekilde mevki sahibi olamıyorsun, dolayısıyla sen oraya ömrünü harcasan da aldığın maaş hep gıdım gıdım artıyor ve kıt kanaat geçinerek ömrünü tüketiyorsun.

Bilişim BölümüGünümüzde 4 yıllık üniversite mezunlarının bile açıkta kaldığını düşünürsek 2 yıllık mezun biri olarak ne kadar para kazanmayı umut ediyorsun … Kendine ve kuracağın aileye ne derece bir gelecek sağlayacak maddi imkanlara kavuşacaksın …

İzlemen Gereken Yol

Daha yaşın küçük. Hiç bir şey için geç değil. Bu dakikadan sonra derslerine 4 elle sarılman şart. bile olsan diploman olmadıktan sonra kayda değer bir şirkette kayda değer bir konumda çalışman çok zor. Sen 5 dil biliyorken yazılım bölümünde çalamazsın, 4 yıllık üniversite mezunu 2 dil bilen gelir yazılım bölümünde çalışır, senin aldığın maaşın en az 2 katını alır, sonra sende sinir olduğunla kalırsın. Şimdiden derslerine çalışmazsan, üniversitede 2 senelik bilişim bölümü seçsen bile orada da çalışmazsın ve o okulun sana hiç bir faydası olmaz. Girersin bir işe, 2 ay sonra sana kapıyı gösterirler.

SONUÇ

Yine bilişim bölümüne git fakat derslerine çok çalışıp, geçiş yaparak 4 yıllık üniversite bitir mutlaka. Aksi taktirde çok sıkıntı çekersin.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı