2 mi Yoksa 4 Senelik mi Üniversiteye Gidilmeli?

2 mi Yoksa 4 Senelik mi Üniversiteye Gidilmeli?

2 mi Yoksa 4 Senelik mi Üniversiteye Gidilmesi gerektiğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba.
Lise son sınıf öğrencisiyim. Teknik lise bilg./veri tabani bolumunde okuyorum. Ygs lys sinavini girecegim 2.5 aydan kisa bir sure sonra.
Okul basladi ve arkadas ortami flan derken bide bi kiza asik olunca isler umdugum gibi gitmedi. Cok iyi gidiyordu her sey ama olanlar oldu. Yazilim islerini seviyorum. Bende 2 yilliga gidip oradan kismetse 4 yillik yaparim diye dusundum. Malum dgs biraz daha kolay ygs lys den. En azindan fizik kimya biyo. yok 🙂 Ama icim icimi yiyor. Sifirdan c#’ada baslayacagim bu yuzden temelim vs var. Onunlada ilgimi kestim bu durumdan dolayi. Kisacasi napcagimi bilmuyorum. Yazilim muh. olacagindan umitliydim mtok olayi ile simdi oda zor. En azindan bötö diye dusunuyorum. 2 yillikta sonra dgs calusicam bu kez prog. aksicak. Ben tum kafami bu meslege vermek istiyorum. Ne yapmam lazim. Onceliginiz uni. olsun diyorsunuz. Ama 2 mi 4 mu?
Ya da son kez mi denesem sansimi calisip bötö icin “memur olayimda devlete kapak atayim.” zihniyetinde degilim. Ogretmen olmayida dusunmuyorum. Huzursuzum suan. Prog. kasarken hep kafami mesgul etcek bu dusunce. Kafami rahatlatamiyorum. Ders prog. hazirladim cok seri sekilde konulari bitirecegim sekilde ama birseyler engel oluyor. Ne gibi dersek; muzik dinlemek,okul vs. . Diyemeden gecemicem muzik insani tembelleştiriyor ve ruhun da gidasi flan degil. Bunlardan hala vazgecemedim. Ve prog. kasarkende kafami mesgul edip ona yogunlasamacagimdan korkuyorum. Biraz uzattim. Kusura bakmayin. Kisa zamanda cevabinizi bekliyorum.

CEVAP:

Konu başlığının sorusunun cevabı elbette ve kesinlikle 4 yıllık üniversite olmalı. Fakat soru içeriğine bakacak olursak sanırım biraz ayrıntıya girmemiz gerekecek.

2 Yıllıktan

Çoğunuzun yanıldığı bir düşünce var gençler. O da direk 4 yıllık  yerine, 2 yıllık üniversiteye gidip,  ile 4 yıllık üniversiteye geçmeyi kolay sanmanız.

Her şeyden önce dikey geçiş sınavı ile belli bir puanın üstünde not alan herkesi 4 yıllığa geçirmiyorlar. Belli bir kontenjan var. Bu kontenjandan yararlanabilmeniz için okuldaki en iyi öğrencilerden biri olmanız ve dikey geçiş sınavında çok sağlam puan almanız lazım.

üniversiteye gitmekBu durumda kendinize şu soruyu sorun: “Bunu yapabilir miyim?” cevabınız “evet” ise, o zaman arkasından şu soruyu da sorun “günümüzde yapmam gerekeni yaptım mı?“. Yani bugün 4 yıllık bir üniversiteye gitmek için gerekli gayreti göstermiyorsanız, 2 yıllık üniversiteye gidip, dikey geçiş sınavında 4 yıllık üniversiteye geçebilmeniz ne olacakta gerekli gayreti göstereceksiniz …

Bugün yapmanız gereken şey size zor geliyorsa, ilerideki bir zaman zarfında yapmanız gerekenlerin kolay geleceğini zannetmeyin. Sadece kendinizi kandırarak yapmanız gereken şeyleri ertelemiş ve kolaya kaçmış olursunuz. Fırsatları değerlendirin ve yapmanız gereken şeyleri zamanında yani iş işten geçmeden yada yumurta kapıya dayanmadan yapın.

Kaldı ki üniversitede derslere çalışmak ve başarılı olmak, lisede derslere çalışmaktan ve başarılı olmaktan daha zordur. Lisede her şeyden önce hocalar daha çok verimli ders anlatmaya çalışır ve öğrenciler ile iletişim halinde olur. Çünkü lisede hocalara hesap sorarlar “bu öğrencilerin dersleri neden kötü” diye. Üniversitede ise hocaların dünya umurunda değildir, üstlerinde baskı yoktur, “eşek kadar adamlara “dersi dinleyin” diyecek halim yok ya, dinlesinler, çalışsınlar …” kafasındadırlar ve dersleri anlatıp çıkarlar. Hocanın odasına gidip, anlamadığınız bir noktayı sorar da, kendisi cevap verirse ne ala …

Tabi bunlar bütün üniversiteler ve hocalar için geçerli değildir ama genel olarak böyledir. O yüzden lisede çalışıp başarılı olamıyorsanız, üniversitede de kolay kolay başarılı olabileceğinizi zannetmeyin.

Müzik Dinlemek

Müzik dinlediğin için yazılımla uğraşamıyor yada başka bir şey yapamıyorsan o zaman müzik dinleme kardeşim, olay bu kadar basit =) Ayrıca müzik insanı tembelleştirmez. Bence o senin dinlediğin müzik türüyle alakalı. Arabesk yada duygusal şarkılar dinliyorsan seni hüzünlendirir yada inceden bunalıma sokar, ki gönül meselesinden bahsetmişsin, buda o tarz müzikler dinlediğini gösteriyor. Dinlediğin müzik türünü değiştir 😉 Rock müzik dinle 😀

SONUÇ

Netice olarak kardeşim bugün yazılım öğrenmenin sana üniversite sınavında faydası olmaz. Yazılıma harcayacağın vakti üniversite sınavına harca. Anladığım kadarıyla derslerinde süper denecek seviyede değil, o yüzden ekstra üzerine düşmen gerek derslerin.

Kız meselesine gelince, sizin yaşınızdakiler için artık bir ilişki sahibi olmak hiç zor değil. Sosyal Medya ve mobil ile sürekli iletişim halindesiniz. Ben senin yaşındayken en akıllı telefon 3310 ‘du, Facebook ise Mark ‘ın aklının ucundan geçmiyordu. O yüzden kardeşim silkelen, kendine gel, derslerine bak, geleceğini kurtar, bundan 10 sene sonra, iş işten geçince kafanı vuracak taş bulamazsın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı