YouTube Videoları Çekip Sorunlar Yaşamak

YouTube Videoları Çekip Sorunlar Yaşamak

YouTube ‘ta yayınlamak üzere videolar çeken ve izleyenler nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi merhaba. Ben tabletten yazıyorum. Yazım hataları olabilir. Kusura bakma. Benim mesela 45 videom var 10 abonem oluyor. Sesim ince ve ortaokuls gidiyorum. O yüzden millet ana bacı sövüyor, dislike yağmuruna tutup dislike atın diye paylasıyorlar. Ama bakıyorum 7 yaşınds çocuk(harbi) onlarca like ve abone kazanıyor. 4000 den fazla abonesi var. Bu harbi dengesizlik. Abi. Teknik direktör olman lazım benim gibiler vs için. Öneri, taktik ver de bu dengesizliği yıkalım abi. Bizde hitlenelim. Like ve abone ysğmuruns tututalım

CEVAP:

Öncelikle sorun hem üzdü hemde tebessüm ettirdi. Bir kaç videona bakayım, böyle bir sorun yaşama nedenini daha net anlayayım dedim ama videoları dayanamayıp kaldırmışsın. Sorunun sonunda teknik direktörlük, öneri, taktik verme konusuna bir makale ile değiniriz. Ben cevapta daha çok yaşadığın soruna yönelmeyi tercih edicem.

İnternetin Acımasız Tarafı

İnternet aleminin belkide en acımasız tarafı sosyal medyada görülüyor olsa gerek. İnsanlar paylaşımlara, paylaşım yapan kişinin duygularını hiç hesaba katmadan, üzüleceğini, kırılacağını hiç düşünmeden kafasına göre yorum yapabiliyor. Fakat unutulan bir şey var ki sözler kurşundan daha etkili olabilir.

Çok şükür internet aleminin uzun zamandır içinde olan, paylaşımlar yapan, çeşitli projeler geliştiren biri olarak bu acımasız tarafına çok fazla denk gelen birisi değilim. Elbet benimde yaşadığım sorunlar oldu fakat keşke mantık çerçevesinde olsaydı.

Örneğin KodcuHerif ‘i uzun zamandır takip edenler bilir ki bir dönem çok büyük bir teknoloji sitesine makaleler yazardım. Yazdığım makalelerin çok geniş bir kitle tarafından beğenilmesi belkide yazmaya devam etmemdeki en büyük etkendi. Fakat aşırı dürüst bir üslupla yazı yazmak çoğu zaman insanların duymak istemeyeceği gerçekleri yazmayı gerektiriyor. Bazı kişiler rüyalar aleminde yaşamak istiyor fakat senin uyandırıp gerçekleri göstermenden rahatsız oluyorlar.

Böyle bir noktaya gelindiğinde adın şevk kıran kişiye çıkıyor. Öyle ki insanlar sana ait olmayan bir şeyi bile sana aitmiş gibi bir ön yargıyla düşünüp kafalarına göre konuşabiliyorlar. Daha söz konusu içeriğin kime ait olduğundan, içerikte neler olduğundan habersiz, sadece başlığa bakarak kafalarına göre yorum yapma gafletinde bulunuyorlar.

Bazı yorum yapanlarda hakaret etmeyi normal bir eleştiri sanacak kadar şuursuz hareket edebiliyor. Adam sana geliyor bariz bir şekilde hakaret ediyor, sen kendisine cevap veriyorsun, sonra sana geliyor “sende hiç eleştiri/şaka kaldıramıyorsun abi ya” diyor. Lan idiot, sen önce hakaret ile şaka ve eleştiri olmayacağını idrak et. Eleştiri kelimesini bilmeyen ve yanlış bilen çok kişi var ülkemizde.

Tüm bunların neticesinde, iyi niyeti hak etmeyenlerden uzaklaşıp, kendi çapında bir şeyler yapmaya başlıyorsun. Bu da o platformlarda bir kaç kendini bilmez yüzünden faydanın dokunması muhtemel yüzlerce, belkide binlerce kişinin bilginden, tecrübenden faydalanamamasına neden oluyor. Yani kurunun yanında yaşta yanıyor.

Benim sürekli paylaşımlarımda, sorulara verdiğim cevaplarda, yorumlara verdiğim cevaplarda “kardeşim” kelimesini kullanmamdaki asıl neden budur. Beni takip eden kesim büyük oranda kendisinden büyük olduğum kesim. 30 yaşında biri olarak, “Kardeşim” kelimesi ile “benden küçüksün, ona göre saygılı ol” algısı yaratmaya çalışıyorum. Gerçi saygı görmek yada göstermek için bir kişinin yaşı önemli değildir ama bazıları bundan anlıyor. Yoksa sevmediğim bir hitap şeklidir.

Cevap sorudan farklı bir yöne kaydı, farkındayım. Sadece sorunun özüne, internette yaşanan bu önlenemez saygısızlığı, düşüncesizliği ele almak istedim. Birde bilmeyen kardeşlerim için uyarı yapayım. Bilgisayar başında olmak, kişinin yakınında olmamak, herkesin küfür ediyor olması, edilen küfrün her zaman küfür eden kişinin yanına kar kalacağını düşündürmesin. Küfür edilen kişi, küfür eden kişiye hakaret davası açabilir ve bunun neticesinde küfür eden kişi tazminat yada hapis cezası alabilir 😉

YouTube Videolarına Hakaret

Şimdi biraz daha sorunun özüne inelim. Her ne kadar mantıklı, tasvip edilecek bir tarafı olmasa da internet ortamında yapılan hakaretlerin belli nedenleri var elbet. Bu nedenlere şöyle bir göz fırlatalım;

YouTube Videolarına HakaretYaş Sorunu; İnternette paylaşım sahibinin yaşı küçük ise kendisine de o kadar rahat davranılıyor. Bunun ağırlıklı olarak ülkemizde olduğuna inanıyorum. Zira küçük yaşlarda birine büyükler her daim “sen küçüksün, sus“, “sen küçüksün, bilmezsin” ve benzeri daha bir sürü yaşı küçük olanları basitleştirme durumu söz konusu. Yoksa gerçekten akıl başta değil yaştadır ve yaşı küçük birinden edinilecek bilgilerde vardır.

Yaşı küçük olan birisinin paylaşımlarına daha fazla saygı gösterilmesi için ziyadesiyle kayda değer paylaşımlar yapıyor olması lazım. Hatta yaşı büyük olan birinden çok daha fazla kayda değer işler yapıyor olması gerekli. Çünkü algı nedeni ile maça 1-0 geriden başlar. Bahsettiğin 7 yaşındaki çocuğunda hangi alanda, ne gibi videolar çektiğini görmek ve ona göre yorumlamak lazım. Zira bu şaşılacak bir durum değil. Amerika ‘da küçük yaşta videolar çekip, yılda YouTube ‘tan milyon dolarlar kazanan çocuklar var =)

Ses Sorunu: Senin yaşadığın sesinin ince olması da saygısızlığa bir neden maalesef. Çünkü bir erkek olarak ince sese sahip olmak, birde üstüne yaşının küçük olması ekstra ciddiyetsiz bir tavır takınılmasına ve rahat davranılmasına neden oluyor. Zira ince sesli erkeklerin alay konusu edildiği çok durumlar gördük ve görüyoruz.

Beklenileni Verememek: Herkes bir videoyu izlemeye koyulduğunda o videodan bir şey bekler. Bazı videolarda eğlenmek, bazılarında bilgi almak, bazılarında bir şey dinlemek gibi çok çeşitli beklentiler içinde videoyu açıp izlerler. O beklenti karşılanmadığı zaman sinirlenirler. Zira çoğu kez haklılardır, çünkü çoğumuzun başına gelmiştir ki, örneğin maç özeti izlemek istersin fakat adam ön izleme resmine sadece bir maç resmi koymuştur, sen o anda deli gibi maç özeti ararken, o kişinin 30 saniyelik maç resmini görürsün. Bu tarz kişiler saygısızlığı hak eder, çünkü insanları kandırmaya çalışmaktadırlar.

Bunun dışında beklentiyi karşılamama durumu ise kişilerin zaten bildiği şeyleri sunmaktır. İnsanlar videoları bilmedikleri, görmedikleri şeyleri öğrenmek ve görmek için izlerler. Sen kalkıp da çok sıradan bir şey gösterirsen bu sefer tepki gösterirler. Bu nedenle de sırf video çekmek için video çekmemek, geniş bir kesim tarafından bilinmek isteyip bilinmeyeni göstermek gerekir.

SONUÇ

Bu cevapta sadece sorunlar ve nedenlerin bir kaçına göz attık. Soru da bulunan etkili ve beğenilen videolar çekmek konusunu makale olarak ele alırız. Tabi burada verdiğimiz cevaplardan da neler yapabiliceğinize dair fikir alabilirsiniz. 😉

Netice olarak elinizden geldiğince bu tarz kişilere takılmamaya çalışın. Videoları yayınlamadan önce o video için yorum onay sistemini seçin. Hakaret içerikli yorumları onaylamayın 😉

 

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı