WhatsApp ‘ı Korkutan Büyüme

WhatsApp 'ı Korkutan Büyüme

Mobil cihazlar ile imkanı sunan ve Türkiye ‘de de ziyadesiyle yaygın olan ‘ın tahtı tehlikede.

WhatsApp dünya üzerinde 800 milyon aktif kullanıcıya sahip. Aynı imkanı sunan ‘in ise aktif kullanıcı sayısı 600 milyona yaklaştığı açıklandı. Bu WhatsApp ‘ın dünyanın en çok kullanılan mobil cihazlar ile internet üzerinden anlık mesajlaşma imkanı sunan uygulama olma tahtının sallandığı anlamına geliyor.

Hemen hemen etrafımızdaki çoğu kişi WhatsApp ‘ı kullanırken kim bu 600 milyona yakın WeChat kullanıcısı diye düşünecek olursak, yakınlara bakmamakta fayda var. Zira Türkiye ‘de olduğu gibi Avrupa ve Amerika ‘da da WhatsApp yaygın. WeChat kullanıcıları ise ağırlıklı olarak 1.3 milyarlık nüfusu ile Çin ve diğer uzak doğu ülkeleri. Çin gibi nüfusu dünya üzerinde en fazla olan ülkede lider konumda olması WeChat ‘inde bu kadar fazla kullanıcıya sahip olmasını sağlıyor.

WeChatEğer WeChat Avrupa ‘da da yaygınlaşır ise o zaman WhatsApp için ciddi tehlike söz konusu demektir. Lakin Facebook ‘un sahibi olduğu WhatsApp, kullanıcılarına bedava kullanım hakkı vermeye devam eder ve kişiler WeChat gibi alternatiflere yönelmek için kayda değer bir gerekçe bulamaz ise bu ihtimal zor. Çünkü kişiler kullanmaya alıştıkları uygulamaları kayda değer bir gerekçe olmadığı sürece kolay kolay bırakmamaktadırlar. Elbette bunu zaman gösterecek ama en azından, en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması tahtını kaptırması WhatsApp ‘ın prestijini sarsacaktır.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı