Web Tasarımcı Olmak İsteyen Ev Hanımı

Web Tasarımcı Olmak İsteyen Ev Hanımı

olmak isteyen ev hanımı ablamızın, ev hanımlığı şartlarında nasıl olabileceğine dair sorduğu soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba ben 40 yaşındayım ev hanımı ve 3 çocuk annesiyim en küçük çocugum 6 sınıf en büyügüde bu yıl Üniversite sınavına hazırlanıyor yazılım mühendisligi okumak istiyor babamız yazılımla ugraştıgı için örnek alıyor kısmet çocuklar sabah okula gidip 5 gibi evde oluyorlar haftanın 5 günü 5 saat gibibu zaman zarfında bende ögrenmek ve geliştirmek istiyorum bu iş için tasarım kabiliyeti gerekiyormu 40 yaşından sonra ve günlük bilgisayar kullanımı dışında bilgim tecrübem yok ögrenip yapabilirmiyim sıfırdan başlayanlar için tavsiyeleriniz nelerdir halkegitim merkezlerinde verilen kurslarla özel yerlerde verilen egitim nasıl hangisini tavsiye edersiniz hangi kurs daha verimli ve kaliteli olur ve benim gibi sıfırdan başlayanlar için tavsiye edebileceginiz kurs isimlerini yazabilirmisin teşekkür ederim

CEVAP:

Bilişim alanına yönelik çalışmalar yapan ya da yapmak isteyen kız kardeşlerimizden veya ablalarımızdan gelen soruları çok seviyorum. Çünkü bilişim alanı kadınların başarılı olabileceğine inandığım bir alan. Fakat maalesef biz erkeklerin tekelinde. Hani çoğunluğun erkeklerden oluşmasına eyvallah ama ülkemizin kadınları da bilişim alanından bu kadar uzakta kalsın istemiyorum şahsen. Kişisel olarak umut verici bir gözleme sahibim; Bilinmeyen Bilişim kitabına kadın okuyucuların ilgisi çok büyük. Bu da en azından ilerleyen zamanda bilişim alanıyla ilgilenen ve çalışmalar yapan kadınlar ile erkekler arasındaki farkın azalacağına inanmamı sağlıyor.

Soruya gelecek olursak, başlığı “Sıfırdan Web Tasarımcı Nasıl Olunur?” gibi bir başlık yapmaktansa daha soruya uygun bir başlık olan “ İsteyen Ev Hanımı” yaptım. Zira pek çok ev hanımı ister hobi isterse aile bütçesine katkı amacıyla web tasarım yapmayı tercih edebilir. Tabi web tasarım işini takı tasarımı, ahşap boyama gibi basite indirgememek gerekir, onu da belirtmekte fayda var.

Öncesinde şu konuya bakmak faydalı olacaktır: Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Tasarımcı Olmak İsteyen Ev Hanımı

Web Tasarımcı Olmak İsteyen Ev HanımıWeb tasarımı yapmaya dair KodcuHerif.Com ‘da bir dünya konu var. Dolayısıyla “Web Tasarımcı Nasıl Olunur?”, “ İçin Neler Yapmak Gereklidir?” gibi konulara uzun uzadıya değil ucundan köşesinden değineceğim. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler KodcuHerif.Com ‘daki ilgili konulardan yararlanabilirler.

Web tasarım yapmak ev hanımları için çeşitli fırsatlar tanıyor. Çünkü günün belli bir süre zarfında, ev ortamında rahat çalışma imkanları var. Kaldı ki soruyu soran ablamızda günde 5 saat boyunca bu imkana sahip olduğunu belirtmiş.

Web Tasarımcı Olmak

Günümüzde artık çokta fazla web tasarımcılık kavramı kalmadı maalesef. Zira eski kavramı ile web tasarım işi bir web sitesini baştan sona tasarlama işidir. Kişi web sitesini tasarlar ve HTML, CSS koda dökerdi. HTML ve CSS kodları statik diller olduğu için, günümüzde de statik siteler artık hiçbir işe yaramadığı için sadece HTML ve CSS bilmek yeterli gelmiyor. Çünkü artık statik değil, yönetim panelli, üzerinde çeşitli işlemler yapılabilen dinamik siteler yapabilmek gerekiyor.

Bu noktada hazır script siteler bu alanda iş yapmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Dinamik alt yapı ihtiyacı bu hazır script web siteleri ile karşılanıyor. Web tasarımcılarda sadece üzerinde HTML ve CSS düzenlemeleri yapıyor. Elbette HTML ve CSS düzenlemesi yaparken ilgili dinamik site scriptinin kullanıldığı yazılım diline aşina olmak az çok öneme sahip oluyor.

Web Tasarım Öğrenme

Web Tasarım ÖğrenmeSadece temel seviye bilgisayar bilgisine sahip olup çabası içine girenler için birkaç alternatif var. Bunların KodcuHerif.Com ‘da defalarca kez dile getirdik. Kitap, görsel eğitim setleri, kurslar ve internet. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Fakat Halk Eğitim Kursları bu alternatifler arasında en zayıf olanı. Zira verilen bilgiler en alt seviyelerde geziyor ve tam anlamıyla bir web tasarımcı olmanızı sağlamıyor.

Tabi halk eğitim kursları belediyelerin verdiği eğitimler olduğundan, kalite belediyeden belediyeye değişebiliyor. Bazı belediyeler adam gibi eğitim verme çabası içerisine girerken, bazıları sırf eğitim vermiş olmak için eğitim veriyorlar. Hangisi azınlıkta dersek, tabi ki sırf eğitim vermiş olmak için eğitim veren halk eğitim kursları… Dolayısıyla direkt olarak tavsiye edebileceğim bir kurs yok.

Web tasarım öğrenmede ana konu her ne kadar HTML ve CSS bilmek olsa da aslında bunlarda tam anlamıyla yeterli değil. Çok iyi HTML ve CSS bilebilirsiniz fakat bu mükemmel web tasarımlar yapabileceğiniz anlamına gelmez. Zira dünya standartlarında, kaliteli bir yapmanız gereklidir ki, bu da yıllar gerektirebilecek pratikler ile mümkün olabilir. Sadece HTML ve CSS dedik ama web tasarım işini günümüz şartlarında değerlendirdiğimizde JavaScript diline de, JQuery kütüphanesine de, Photoshop programına da hakim olmak gereklilikler arasında.

SONUÇ

Web tasarımcı olmak isteyen ev hanımı olmak uzaktan bakıldığında pek çok kişiye çokta mantıklı gelmeyebilir. Fakat yakından bakıldığında çokta ideal bir seçenektir. Zira “bu işi kesinlikle yapmalıyım, hayatımı bu işten kazanmalıyım” şeklinde baskılara sahip olarak zaten zor olan web tasarımcılık daha zor hale gelir. Ev hanımı olarak bu işi severek, bol vakitle, sırf hobi ve mümkünse ek gelir olarak görmek, bu iş için ana gereksinim olan “severek yapma” gereksinimini karşılıyor. Severek yapıldıktan sonra yıllar geçtikçe bu işte profesyonelleşmek mümkün.

Profesyonel olunduğunda da unutulmaması gereken bir husus var, o da size web tasarım yaptıracak kişi ya da firma bulmak. Zira piyasa şartları çetin ve bu işten ekmek yemeye çalışan kişi ve firma sayısı çok fazla. Dolayısıyla web tasarım yaptıracak kişi ya da firma bulmayı, profesyonel bir web tasarımcı olmak kadar önemli bir konu olarak görebiliriz bunu.

İlla ki bir yerden başlamak gerek. Bu nedenle her ne kadar halk eğitim kurslarını web tasarım öğrenmek için kayda değer bir seçenek olarak görmesek de, web tasarıma başlamak için kayda değer bir seçenek olarak görebiliriz. Kurs bittiğinde de verilen temel eğitimin üstüne koymak ve kendinizi geliştirmek diğer kaynaklar ile size kalıyor =)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı