Web Öğrencisinin Para Kazanma Üzerine Soruları

Web Öğrencisinin Para Kazanma Üzerine Soruları

11. sınıf web öğrencisi olan kardeşimizin, ile ilgili sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Abi Öncelikle İyi Akşamlar Diliyorum .Ben 11 . Sınıf Web Öğrencisi Olarak Web tasarım grafik dersleri görüyorum bu işte para kazanmak için yapıcam ama zevkte alıyorum yani şimdilik ilerdede değişşcegiiniz sanmam fakat biraz sıkıntılarım var;
1-Şimdi Diploma Aldık Lise / Üniversitede Hadi 2 sinide Aldık Sonra Biz Bu Web Tasarım Sitesini Kime Yapıcagız Kapı Kapı Gezicek Halimiz yok ya ?
2-En Kötüsü Diyorum İş Yeri Açma Belgesi Verilecek Meslek Lisesinde Okuduğumdan Dolayı Bir Bilgisayarcı …
3-Ben Bu işi yapamam diye korkmuyorum ya iş olmazsa diye korkuyorum diceksin hergün gelişiyor bilişim dünyası hergün artıyor sektörde önem kazanıcak fakat mağlum ..
4-Son bir soru olarakta örneğin liseyi bitirdik üniversitedeyken yani daha üniversite bitmedi biz web sitesi teklifi aldık yada herhangi bir iş yani bu mümkünmüdür mümkünsede öğrencilikte beni geçindirebilirmi ?
Abi Uzun Uzun Yazdım Aslında Aklımda Daha Çok Soru ,Sorun Var Ama Şimdilik Buakadar İyi Akşamlar

CEVAP:

Sırasıyla soruları cevaplayalım.

1.) 10 yılı aşkın deneyimlerim neticesinde öğrendim ki bir Web Tasarımcı yada yazılımcıysan girişimciliğin en azından kırıntılarını dahi olsa barındırmak zorundasın. Web tasarımcı yada yazılımcı olup para kazanmanın 3 yolu var;

*Kendi kendine iş alıp yaparsın: Freelance olarak yani şirket kurmadan web sitesi işi almayada çalışabilirsin, şirket kurup vergisini veren resmi bir firma olarakta web sitesi işi alabilirsin. İkisinin de kendi içinde sıkıntıları var.

“Kapı kapı gezicek halimiz yok ya” diyorsun ama bunu yapan yada yaptıranlar çok fazla günümüzde =)

*Bir şirkette çalışırsın: Bir web tasarım yada yazılım şirketinde çalışırsın. Gerçi yazılım diyorum ama bölümüm web diyorsun, dolayısıyla size ASP.Net, MS Sql, PHP, My Sql öğretiyorlar mı tereddütteyim. Sadece HTML ve CSS ile iş bulmak ise biraz sıkıntı. Fakat Photoshop bilmen sayesinde bu sıkıntıyı atlatabilirsin. Arayüz tasarımcısı olursun.

*Proje yaparsın: Bir proje yapıp ondan para kazanmaya çalışabilirsin. Tabi bunun için çok zamanın ve kayda değer miktarda paran olması gereklidir.

2.) İş yeri açma belgesi vermelerinin pek bir esprisi yok. Günümüzde bilgisayarcı yada web tasarım şirketi kurmak için illa bir belgeye aranmıyor. İsteyen herkes bilgisayar yada web üzerine iş yeri açabiliyor.

Web Tasarım Para Kazanma3.) Demicem =) Web Tasarım Sektörü her gün gelişiyor, doğru fakat iş imkanı doğru orantılı olarak gelişmiyor. Yani atıyorum her hafta 1 tane web mastera ihtiyaç duyuluyorsa o hafta piyasaya 3 tane “web masterım ben, web tasarım şirketinde çalışmak istiyorum” diyen kişi çıkıyor. Bu sayede 2 kişi açıkta kalıyor. Ertesi hafta yine 1 tane, web mastera ihtiyaç doğuyor, geçen haftada açıkta kalan 2 “web masterım ben” diyene 3 tane ekleniyor, oluyor 4 tane açıkta kalan.

Bu sadece bir örnek tabi. Bu nedenle fark yaratacak özelliklere sahip olman ve her şeyden önce kendine güvenmen gerek 😉

4.) Birinci soruya verdiğim cevap bu soru içinde geçerli. Yani girişimci olacaksın. Web sitesi işi ararsan, işini hakkıyla yaparsan, çok uğraşırsan, birazda web sitesi işi bulmak için kafanı çalıştırırsan, bırak kendini geçindirmeyi ailene para bile yollarsın.

Fakat genelde web tasarım ve yazılımcılar sıkıntıya gelemez. Müşteri ile uğraşmak çok zordur. Ben mesela uğraşamıyorum, kafam almıyor. Zaten sinirli adamım, müşteri delirtince ona bir şey yapamıyorsun tabi, kendi kendimi yiyorum o yüzden =) Fakat aldığım işin hakkını da her zaman verdim. Freelance iş almadığım halde hala iş gelir bana. Tanıdığım ve bana arıza çıkarmayacağına inandıklarımı kabul ederim, diğerlerini etmem.

Hele üniversitede de bu işin kolay olacağını zannetmiyorum. Çünkü üniversite hayatı biraz lay lay lom geçer. Arkadaşlarla takılma, dersler, hele bir de manita muhabbetleri falan derken verilen işe gerekli hassasiyet gösterilmez. Çok fazla müşteriden freelance web tasarımcılar ile ilgili şikayet hikayeleri duydum. Kimisi manitasıyla kavga etmiş işi yapmamış, ötekisi verilen süreyi haftalarca geciktirmiş. Anlatmakla bitmez. Tabi müşterilerde sütten çıkmış ak kaşık olmuyor orası ayrı …

SONUÇ

olayı imkansızdır” demek yanlış olur. Fakat web tasarım para kazanma olayı kolay değildir cümlesi çok doğru ve yerinde olur. Pazarlama konusunda iyi olmanız lazım. Müşteri ilişkileri, insanlarla iletişim gibi konularda en az web tasarım konusunda olduğu kadar iyi olmak gerekli.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı