Web Öğrencisinin Para Kazanma Üzerine Soruları

Web Öğrencisinin Para Kazanma Üzerine Soruları

11. sınıf web öğrencisi olan kardeşimizin, ile ilgili sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Abi Öncelikle İyi Akşamlar Diliyorum .Ben 11 . Sınıf Web Öğrencisi Olarak Web tasarım grafik dersleri görüyorum bu işte para kazanmak için yapıcam ama zevkte alıyorum yani şimdilik ilerdede değişşcegiiniz sanmam fakat biraz sıkıntılarım var;
1-Şimdi Diploma Aldık Lise / Üniversitede Hadi 2 sinide Aldık Sonra Biz Bu Web Tasarım Sitesini Kime Yapıcagız Kapı Kapı Gezicek Halimiz yok ya ?
2-En Kötüsü Diyorum İş Yeri Açma Belgesi Verilecek Meslek Lisesinde Okuduğumdan Dolayı Bir Bilgisayarcı …
3-Ben Bu işi yapamam diye korkmuyorum ya iş olmazsa diye korkuyorum diceksin hergün gelişiyor bilişim dünyası hergün artıyor sektörde önem kazanıcak fakat mağlum ..
4-Son bir soru olarakta örneğin liseyi bitirdik üniversitedeyken yani daha üniversite bitmedi biz web sitesi teklifi aldık yada herhangi bir iş yani bu mümkünmüdür mümkünsede öğrencilikte beni geçindirebilirmi ?
Abi Uzun Uzun Yazdım Aslında Aklımda Daha Çok Soru ,Sorun Var Ama Şimdilik Buakadar İyi Akşamlar

CEVAP:

Sırasıyla soruları cevaplayalım.

1.) 10 yılı aşkın deneyimlerim neticesinde öğrendim ki bir Web Tasarımcı yada yazılımcıysan girişimciliğin en azından kırıntılarını dahi olsa barındırmak zorundasın. Web tasarımcı yada yazılımcı olup para kazanmanın 3 yolu var;

*Kendi kendine iş alıp yaparsın: Freelance olarak yani şirket kurmadan web sitesi işi almayada çalışabilirsin, şirket kurup vergisini veren resmi bir firma olarakta web sitesi işi alabilirsin. İkisinin de kendi içinde sıkıntıları var.

“Kapı kapı gezicek halimiz yok ya” diyorsun ama bunu yapan yada yaptıranlar çok fazla günümüzde =)

*Bir şirkette çalışırsın: Bir web tasarım yada yazılım şirketinde çalışırsın. Gerçi yazılım diyorum ama bölümüm web diyorsun, dolayısıyla size ASP.Net, MS Sql, PHP, My Sql öğretiyorlar mı tereddütteyim. Sadece HTML ve CSS ile iş bulmak ise biraz sıkıntı. Fakat Photoshop bilmen sayesinde bu sıkıntıyı atlatabilirsin. Arayüz tasarımcısı olursun.

*Proje yaparsın: Bir proje yapıp ondan para kazanmaya çalışabilirsin. Tabi bunun için çok zamanın ve kayda değer miktarda paran olması gereklidir.

2.) İş yeri açma belgesi vermelerinin pek bir esprisi yok. Günümüzde bilgisayarcı yada web tasarım şirketi kurmak için illa bir belgeye aranmıyor. İsteyen herkes bilgisayar yada web üzerine iş yeri açabiliyor.

Web Tasarım Para Kazanma3.) Demicem =) Web Tasarım Sektörü her gün gelişiyor, doğru fakat iş imkanı doğru orantılı olarak gelişmiyor. Yani atıyorum her hafta 1 tane web mastera ihtiyaç duyuluyorsa o hafta piyasaya 3 tane “web masterım ben, web tasarım şirketinde çalışmak istiyorum” diyen kişi çıkıyor. Bu sayede 2 kişi açıkta kalıyor. Ertesi hafta yine 1 tane, web mastera ihtiyaç doğuyor, geçen haftada açıkta kalan 2 “web masterım ben” diyene 3 tane ekleniyor, oluyor 4 tane açıkta kalan.

Bu sadece bir örnek tabi. Bu nedenle fark yaratacak özelliklere sahip olman ve her şeyden önce kendine güvenmen gerek 😉

4.) Birinci soruya verdiğim cevap bu soru içinde geçerli. Yani girişimci olacaksın. Web sitesi işi ararsan, işini hakkıyla yaparsan, çok uğraşırsan, birazda web sitesi işi bulmak için kafanı çalıştırırsan, bırak kendini geçindirmeyi ailene para bile yollarsın.

Fakat genelde web tasarım ve yazılımcılar sıkıntıya gelemez. Müşteri ile uğraşmak çok zordur. Ben mesela uğraşamıyorum, kafam almıyor. Zaten sinirli adamım, müşteri delirtince ona bir şey yapamıyorsun tabi, kendi kendimi yiyorum o yüzden =) Fakat aldığım işin hakkını da her zaman verdim. Freelance iş almadığım halde hala iş gelir bana. Tanıdığım ve bana arıza çıkarmayacağına inandıklarımı kabul ederim, diğerlerini etmem.

Hele üniversitede de bu işin kolay olacağını zannetmiyorum. Çünkü üniversite hayatı biraz lay lay lom geçer. Arkadaşlarla takılma, dersler, hele bir de manita muhabbetleri falan derken verilen işe gerekli hassasiyet gösterilmez. Çok fazla müşteriden freelance web tasarımcılar ile ilgili şikayet hikayeleri duydum. Kimisi manitasıyla kavga etmiş işi yapmamış, ötekisi verilen süreyi haftalarca geciktirmiş. Anlatmakla bitmez. Tabi müşterilerde sütten çıkmış ak kaşık olmuyor orası ayrı …

SONUÇ

olayı imkansızdır” demek yanlış olur. Fakat web tasarım para kazanma olayı kolay değildir cümlesi çok doğru ve yerinde olur. Pazarlama konusunda iyi olmanız lazım. Müşteri ilişkileri, insanlarla iletişim gibi konularda en az web tasarım konusunda olduğu kadar iyi olmak gerekli.

Bilinmeyen Bilişim Kitabı
 • Abi;
  Lisede PHP ve MYSQL var. 12(lise 4) okutuluyor. ASP yoktu sanırım.

 • ercan tuna

  hem bu işlerden para kazanılamaz diyorsun hem de bu işin kitabını satıyorsun ne alaka anlamadım

  • Hani diyorum “cevap vermeyeyim” ama zorluyorsunuz insanı =) Şu koskoca makalede tek bir yerde “bu işlerden para kazanılamaz” yazan yer var mı… Aksine “bırak kendini geçindirmeyi ailene para bile yollarsın” yazıyor. Hatta cevabın başında “Web tasarımcı yada yazılımcı olup para kazanmanın 3 yolu var” yazıyor.

   KodcuHerif.Com ‘da genel olarak niyetlenilen işin düşünülmeyen, düşünülmemesi durumunda kişinin başarısız olunmasına neden olan unsurlara yer verilir. Bu sayede düşünülmesi gereken unsurlar düşündürülerek, gerekli önlemlerin alınması ve kişilerin başarılı olması istenilir. Zira bir kişi, bir işe niyetlendiyse zaten o işin artıları ve olumlu yanları düşünülmüştür.

   Mabadınızdan yazılmamış şeyleri yazılmış gibi uydurmayın gençler. Koskoca makalede işinize geldiği gibi toz pembe bir tablo çizemediğim için kusuruma bakmayın. Zira ben gerçekleri söylemek ile mükellefim.

   Kitabıma gelecek olursak, orada da tecrübeler, gözlemler ve araştırmalar neticesinde bilişim alanında yol gösterici bilgiler yer almaktadır. Hiçbir yerinde “bu işi yapamazsınız, bu işlerden para kazanamazsınız” yazmamaktadır. Aksine bu işlerden ekmek yemek, para kazanmak için nelerin yapılması gerektiğine dair yol gösterilmektedir.

   Yalanlar duymak ve toz pembe bir tablo görmek ya da duymak isteyen çıkarları için kendilerini kandıracak çok kişi bulabilir. Örneğin bir kursun öğrenci kayıt görevlisiyle görüşebilirsin. Sana bu işler sayesinde 1 yılda Bill Gates olacağını söyler. Yeter ki kursa kayıt ol =)

   Burada gerçekler yazdığından ve sen işine geldiği gibi anlayacağından dolayı burası sana yaramaz genç kardeşim 😉 Sağ üst taraftaki x ‘e basabilirsin.

   • ercan tuna

    abi neresinde var? Tarafsız olmaya çalışırken diğer taraftan başarısız oluyorsun. Yalanı süsle sat demiyorum tabiki ama; insanları bir noktada yetiştirmeye geliştirmeye yönelik değil de; ferdi tayfur filimleri gibi arada bir iki iyi cümle yazıyorsun ama filmlerin ferdi tayfur

    • Güzel kardeşim, ne neresinde var? İlk yorumumda yazdığım tırnak içerisinde yer alan cümleler hep yazıdan kopyala/yapıştır yaptıklarım. CTRL+F yapıp ara yazının içinde…

     Bu yazıda web tasarım işinden para kazanmak isteyen bir kardeşimize, bu işten para kazanmak için piyasa koşulları doğrultusunda yapılması gerekenlere yönelik cevap yer alıyor.

     15 yıldır bu sektörün içindeyim. Hem freelance olarak, hem bir firma bünyesinde eleman olarak hemde firma sahibi olarak iş yaptım / yapıyorum. Çok sayıda bu işleri yapan firma sahibi arkadaşımla sürekli olarak görüşüyorum. Bu doğrultuda, burada yazılanlara itirazın varsa ya farklı ülkelerde yaşıyoruz ya da yazılanlar senin toz pembe hayallerine ters düştüğü için kabullenmek istemiyorsun.

     Senin “geliştirmeye yönelik”ten kastın, “yaparsın sen, aslansın sen, bu işlerden çok kolay para kazanılır, yürü be koçum” denmesi ise, kusura bakma o burada yok. Burada sadece gerçekler var ve gerçekler Ferdi Tayfur filmleri kadar acı =)

     Ayrıca ben tarafsız olmaya çalışıyorum ama aslında bir tarafım var. O da bu ülkede bilişim alanında bir şeyler yapmak isteyenlere yardımcı olmak. Kitapta da yazdığım gibi “atlayacağınız suyun derinliğini bilerek atlayın. Aksi halde boğulursunuz”. Yani suyun derinliği hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamak.

     Ha, burada ve diğer makalelerde yazılan “bu işler kolay değil, çok çalışmanız ve azimli olmanız gerekli” gibi sözlerden dolayı bu işlere tereddütle yaklaşacak olan varsa, yol yakınken vazgeçsin.

     Bana da yazılıma başladığım dönemde “bu işler hiç kolay değil, yapamayabilirsin” denildi. Fakat ben 3 ay eve kapanıp, dışarı adım atmayıp, günde 18 saat çalıştım. Bu sayede gördüm ki, “bu işler zordur” diyenler haklıymış. Hala daha çalışıyorum çünkü sektör sürekli gelişiyor.

     Neyse, sen bu işlere kayda değer bir şekilde girersen ondan sonra ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Zira bir musibet, bin nasihatten iyidir =)