Üniversite Yerine Farklı Planlar Yapmak

Üniversiteyi kazanmanın zor olması nedeniyle farklı planlar yapan kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba ağabey öncelikle herkesin yaptığı gibi böyle bir forum oluşturduğun için teşekkürler malum Türkiye’de teknoloji,yazılım hakkında falan bilgi edinmek çölde su elde etmekten daha zor neyse konuya geleyim.
Ağabey öncelikle ben şuan Lise 4 meslek lisesi web tasarım öğrencisiyim.Artık duya duya öğrenmişsindir eğitimdeki durumu ama ben bir özet geçeyim.
10.sınıfta bize programlama temelleri adı altında c# ile programlama mantığı öğretildi.Sonra seçme şansım olmadan (Endüstri Meslek olduğum için) web tasarıma geçtim.11 de HTML ve azıcık css gösterildi.C# hocamız oldukça bilgili bir kadındı ancak html deki hocamız oldukça cahil çıktı sadece html değil bize SQL,Fire works ve Flash Professional öğretildi.Şimdi de 12. sınıftayım ve aklımda deli sorular var.
Öncelikle şuan aslında Android öğrenmeyi planlıyorum.C# da oldukça iyidim ona güvenerek başlamak istiyorum.Ancak benim için üniversite zor sebebi bize bir tek bu yıl matematik gösterecek olmaları ve de her zaman dediğin gibi hiç yazılım öğrenmek için kimya fizik öğrenmek hiç hoş bir fikir gibi gelmiyor ve hiç de yapacağım bir konu değil.
Şimdi benim yeni öğrendiğim bir olay var o’da şu sertifika işi.
Adobe den web tasarım sertifikası alabilirim aslında ama Türkiye’de web tasarımcının durumu nedir bilmediğim için sadece bu konuya yönelmek mantıklı gibi gelmiyor zaten bunun derslerini gördüm ve görüyorum.
Ayrıca sertifika olarak bir çok yol var misal hoşuma giden bir olay siber güvenlik işi bunda da sertifika alabilirim aslında bunun için çalışırım öğrenirim sertifikayı alırım.Ancak son bir fikir daha var ve bu da yeni aklıma geldi.O’da  .Animasyon derken ‘PEPE’ değil daha çok böyle aksiyon,bilim kurgu filmlerinin efekt olayı.Bu konuda After Effects öğrenmem lazım galiba.
Ağabey işin özü Türkiye de Web tasarımcının,siber yazılımcının, animasyoncunun iş imkanı nedir ne değildir.Bu bir rivayet midir bilemem şu “AROG da ki dinazorlu sahneyi yapan adam Cem Yılmazdan daha çok para aldı”deniyor olması aslında.Android öğrenmeyi hala düşünüyorum ama bu üçünün arasında hangisinin iş imkanı daha çok bunu merak ediyorum.Araştırıp da bir şey bulamadım.Sonuç olarak HTML dışında hepsine kişisel olarak vakit ayırmam lazım HTML zaten biliyorum çünkü.O yüzden soruyorum bu soruyu.

CEVAP:

Güzel duyguların için asıl ben teşekkür ederim =) Fakat kesinlikle bozmak için değil, bilgilendirmek için söylüyorum; KodcuHerif.Com bir forum sitesi değil, blog sitesi. Forum siteleri, isteyen herkesin üye olup, içerik paylaşımları yaptığı platformdur. Burada paylaşımlar sadece benden çıkıyor =) Şimdi cevabımıza geçelim.

Üniversite Yerine Farklı Planlar

Aslında sorunun içinde sorduğun bir çok unsurunun cevabı ziyadesiyle mevcut. Özellikle web tasarım ile para kazanmaya dair bir sürü konu var. Bir kaç tanesi bu konularda ve arama yaparak daha fazlasını bulmak mümkün; Okumakta Olunan Bölüm mü Yoksa Web Tasarım mı? , Web Öğrencisinin Para Kazanma Üzerine Soruları .

Sertifika ile ilgili sorun içinde bu konuya Yazılım Mühendisliği ve Yazılım Sertifikaları ile Kariyer ve bu konuya Sertifika Programları Bir İşe Yarar mı? bakabilirsin.

üniversiteyi kazanamamBenim asıl takıldığım nokta üniversite meselesi, ki bu tarz düşüncelere benzer çok fazla soru geldiği için özellikle değinmek istedim. Şimdi bir çok kardeşimiz diyor ki; “Ben , kazansam bile bu doğru düzgün bir bölüm olmaz. Çünkü işin içinde matematik var. Ben matematik yapamam / bize doğru düzgün matematik göstermiyorlar. O yüzden ben üniversite yerine kursa gidicem, sertifika alıcam, X sınavına giricem, kendimi X yazılımında geliştiricem, …“. Böyle soruları görünce bende düşünüyorum “ulan ben Türkiye ‘de yaşamıyor muyum yoksa bu kardeşlerim bir Avrupa ülkesinden mi soru gönderiyor…“. Yani iş imkanı çok bol, seçme imkanı çok fazla, işsiz milyonlarca kişi yok, kafamıza göre hareket etme lüksümüz geniş de ben mi yanlış biliyorum. Öyle ise bu zamana kadar tecrübelerime ve şahit olduklarıma bakılacak olursa ben ve etrafımdaki herkes çöldeki şanssız bedevi.

Kimse kişisel yada yanlış anlamasın gençler ama benim bu bakış açısı ile ilgili sıkıntılarım var. Yani diyorsunuz ki “ben üniversiteyi kazanamam çünkü matematik var. O yüzden gidicem Adobe / Microsoft sertifikası alıcam“. Nereden alacaksınız, kardeşler bakkaldan mı… Adobe ya da Microsoft önüne gelene sertifika veriyor da benim haberim mi yok… Oradaki sınavlarda da matematik bilgisine sahip olmanız lazım. Bunun yanı sıra iyi derecede yazılım bileceksiniz, iyi derecede İngilizce bileceksiniz. Dolayısıyla üniversite sınavından çok daha kolay olmayacak. Eğer öyle olsaydı ve bir üniversite mezununun sahip olduğu imkanlara sahip olunsaydı, zaten kimse üniversite sınavlarına kasmazdı.

Bakın size bütün samimiyetimle söylüyorum; 10 yılı aşkın süredir yazılım ile uğraşıyorum. Bugüne kadar manyak gibi kendimi bu alanda geliştirmek, kayda değer bir şeyler yapmak için uğraştım. Sayısız makale okudum, belkide yüz binlerce satır kod yazdım, çoğu yazılım projesinde sabah 8 ‘de bilgisayar başına oturup, gece yarısı 2’den sonra kalktım. Daha neler neler… Abartısız söylüyorum bu zamana kadar bu iş için harcadığım çabayı üniversite için harcasaydım Türkiye ‘nin en iyi üniversitesinde, istediğim bölümü kazanır, Türkiye’nin en iyi şirketlerinden birinde çok sağlam maaş alıyor olurdum. Altımda son model araba, kendime ait bir evim olurdu. Fakat elimde Türkiye’nin en iyi üniversitesinden, sağlam bir bölüme dair diploma olmadığı için Türkiye ‘nin en iyi şirketleri bugün beni anca asgari ücretten hallice, standart birinin yapabileceği bir işte çalıştırır, ki öyle olmuşluğu da var vakti zamanında. Benim bilgimin yarısına sahip olmayan fakat diploma sahibi olan kişilerin benden 2-3 kat fazla maaş aldığını söyledim defalarca. Yazılım biliyorum, sertifikam var, işin çoğunu ben yapıyorum fakat sırf onların istediği kriterlerde diploma olmaması nedeniyle adam gibi maaş alamıyorum. Çünkü sistem böyle işliyor.

Animasyon İşi

Animasyon İşiDiğer mesele animasyon işi. Cem Yılmaz ‘ın “AROG filminde animasyonlu sahneyi yapan kişi Cem Yılmaz ‘dan daha fazla para aldı” şeklindeki söylenti tamamen şehir efsanesi kardeşim. Cem Yılmaz AROG filminden milyonlar kazandı. Bir kaç sahnelik animasyon için kimse kimseye bir kaç yüz bin liranın üzerinde para vermez. Hatta bir ara ilk Türk animasyon filmi çıkmıştı. Film baştan sona animasyondu. Yapımcıları çıktı, 50-60 bin TL maliyet harcadıklarını söylediler.

AROG filminde o animasyonları yapan arkadaş Alper Sarıkaya ‘dır. Kendisi alanında şapka çıkarılacak, ön iliklenecek kadar başarılı bir kişidir. O şehir efsanesinin çıkma nedeni Alper Sarıkaya ‘nın tek başına yaptığı ve en fazla indirmeye sahip Türk yapımı Manuganu oyununa sahip olmasından ileri gelmektedir. Bir oyunu 10 milyon, diğer oyunu 1 milyon kez indirilmiş. E haliyle sağlam para kazanması kaçınılmaz fakat Cem Yılmaz gibi bir adamla da kıyaslanamaz. Kaldı ki kendisi matematik yapamadığı için üniversite yerine animasyona yönelmiş bir kişi değil, tam aksine Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesini kazanmış ve yaptığı işte bunun faydasını görmüş bir kişidir.

SONUÇ

Netice olarak gençler, karşınızdaki zorluğun ne olduğunun bir önemi yoktur. Karşınıza çıkan zorluklardan kaçarak da başarılı olamazsınız. Tam aksine başarı, karşısına çıkan zorluklarla mücadele edip aşanların elde ettiği bir şeydir. Bugün başarılı dediğiniz, kendisine gıpta ile baktığınız ya da çok para kazanmasından dolayı kendisini rol model olarak gördüğünüz hiç kimse geldiği noktaya güle eğlene gelmemiştir. Onlarında karşısına milyon tane sorun çıkmıştır fakat her biriyle başa çıktıkları için o noktadırlar. Kolay olan bir şey ne başarıdır nede sizin hayalinizdeki parayı kazandırır. “Matematik olduğu için yapamam“, “Benim alanım bu, o yüzden olmaz“, “Benim bölümüm şu, o yüzden mümkün değil” gibi muhabbetler siz kabul etseniz de etmeseniz de tamamen havadır, cıvadır, teferruattır, bahanedir…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı