Oyun Sevdalısı Olup Para Kazanmak

Oyun Sevdalısı Olup Para Kazanmak

gençlerin para kazanmaya dair sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merheba öncelikle lise son sınıf öğrencisiyim ve bilen birinden gerçekten tavsiyeye ihtiyacım var.
Hocalar falan gerçekten boş hocamız 10bin kişilik sitem ver aylık 5bin alıyordum diyip nasıl yaptınız hocam dediğimizde orası ayrı diyen birisi yani anlıyıcağınız gerçekten desteğe ihtiyacımız var (ben hariç 2 arkadaş)
Şimdi şöyle bahsedeyim web okuyoruz haliyle asp.net php falan html falan yani biz tabi önceden yapmak istedesekte site kurarız yok youtube falan derken lise son olduk farkında değiliz.
Danışmak istediğim konu şu yılllarca gerçek anlamda oyun oynadık 3’ümüzde gerçekten güzel oyuncuyuz online oyunlarda misal verebilirim lol’de Elmastık, Csgo Suprime,Eagle falan inş biliyorsunuzdur bahsettiklerimden demem şu ki bize artık gerçekten biraz para lazım ve youtube kanalından videolar çeksek mi yoksa bir site falan mı yapmalıyız kafamız çok karışık gerçekten yardıma ihtiyacımız var yoğunlaşamıyoruz uzun bir yazı yazdım ama bana en yakın zamanda bir cevap verirseniz gerçekten çok iyi olur ha şöyle birşey var php ve aspde ilerleriz ve yardım alabiliceğimzi gerçekten iyi kodcu arkadaşlarımızda var site konusunda ne yapıcağımızıda bilemiyoruz kısacası şu ki ARAFTAYIZ çok fenayız 🙁 umuyorum ki tavsiyelerinle biraz daha aydınlanırız yazılarının bir çoğunu okuyan birisiyim yardım alabiliceğimi düşündüm çooook teekkürler şimdiden. 🙂

CEVAP:

Normalde KodcuHerif.Com ‘da web sitesinden para kazanmaya dair çok fazla soru cevapladık. Fakat hem hocanızın söylediklerine hemde sorunun sadece oyuna yönelik olması nedeniyle farklılık içeriyor olmasından dolayı konu açarak cevaplıyorum.

“Ben Çok Acayibim” Diyenler

hava atmakSorunu okurken hocanın söylediklerine baya güldüm =) “10 bin kişilik sitem var, aylık 5 bin TL alıyordum” demiş. Cümle biraz sıkıntılı olmuş. Sitesi hala duruyor mu yoksa kapandı mı tam anlaşılmıyor. Devam etse de, etmese de önemli değil, çünkü söz konusu para küçük bir para değil. Ben olsam hocaya direk “madem ayda 5 bin TL aldığınız bir siteniz var/vardı, o zaman neden ayda 2-3 bin TL’ye öğretmenlik yapıyorsunuz? Mazoşist misiniz?” diye sorardım. Zaten “nasıl yaptınız hocam?” diye sormanıza “orası ayrı” cevabı veriyorsa bu iki anlama gelir; Ya sallıyordur ya da illegal bir iş yapıyordur, kapatmak zorunda kalmıştır veya kapatılmıştır.

Her ne olursa olsun hocanın burada temel amacı hava atmak, kendisine saygı duyulmasını sağlamaktan başka bir şey değil. Zira tamamen sıkıntısız, bilgi ve tecrübesiyle iyi bir iş yapıyor olsaydı, size yol gösterir, sizinde o yoldan giderek iyi kazanmanız için gerekli çabayı göstermenizi sağlardı. Bende öğretmenlik yaptım. Öğrencilerime “ben yazılımcıyım” diyordum. Hiç biri “hocam yazılımı nasıl öğrendiniz, yazılım nasıl yapılıyor?” diye sormadı ama ben anlatmaya, bir kaç örnek göstermeye çalıştım. Baktım hepsi sanki uzaydan mesaj getiriyor muşum gibi sadece seyrediyorlar, dedim “boş ver, ben en iyisi klavye kısayol tuşlarını anlatmaya devam edeyim“.

Hoca ya da öğretmen dediğin, sadece müfredat çerçevesinde hareket eden, kitaptaki bilgiyi size aktarmaktan ibaret kişi değildir. Sizlerin gelişimi için sahip olduğu her türlü bilgiyi size aktaracak kişidir. Öğrenilmek istenen şeyi, bilip de öğretmeyen öğretmen mi olur lan… Hadi öğretmek istemiyorsun, ne diye “ben çok acayibim” diye sıkıyorsun… Eğitim sistemi zaten sıkıntılı, bazı öğretmenler eğitim sisteminden daha sıkıntılı…

Oyun Sevdalısı Olmak

Oyun SevdalısıBahsettiğin oyunları çok şükür ki bilmiyorum kardeşim. Biliyor olsaydım yazılımcı olamazdım. Çünkü geriye dönüp oynadığım oyunlara ve onlara harcadığım zamana bakınca tamamen bugünüme zerre katkısı olmayıp, sadece  araçları olduğunu görüyorum. Elbette oyun oynayanları yadırgamıyorum fakat sadece o anınızı güzel geçirmenize vesile olmaktan başka bir işe yaramıyor ve ileriye yönelik size hiç bir katkı sağlamıyor.

Bir oyuna bir günde kaç saat harcadığınızı düşünün. En düşük ihtimal 2-3 saat diyelim. Bu süreyi derslerinize çalışarak harcasanız, en büyük derdiniz olan derslerden iyi not alma, sınıfı iyi bir şekilde geçme, okulu iyi bir şekilde bitirme, iyi bir üniversite kazanma, sonrasında iyi bir işe girme, dolayısıyla iyi paralar kazanma gibi çok önemli konularda sıkıntı çekmezsiniz. Sadece İngilizce çalışsanız, 1 yıla kalmaz İngilizce öğrenirsiniz. Yazılım çalışsanız, 1 yıl civarında iyi bir yazılımcı olursunuz. Yani hoş ve boş vakit geçirme için oyuna harcadığınız günde 2-3 saati daha faydalı bir işe harcasanız bir kere geldiğiniz bu dünyada çok daha güzel, sıkıntısız ve başarılı bir hayatınız olabilir.

Başkaları altında araba ile gezerken, siz ay sonunu nasıl getireceğim derdi ile birbirinize “LOL ‘de süper savaştım” diye avunursunuz. İş başvurusu yaparken yanınızdaki kişi “İngilizce biliyorum, 5 kodlama dili biliyorum” derken, sizde “Cs Go Supreme ‘de tek kurşun ile iki adam indirebiliyorum” dersiniz. Cevap olarak da yanındakine “yarın gel başla“, sana da “biz sizi aricaz” derler. Neyse, hayat sizin, kararlar sizin. Ben sadece doğru yolu gösteririm, o yoldan yürümek size kalır…

Oyun oynama sevdanızı paraya dönüştürme fikride günümüzde biraz zor. Zira çok fazla YouTube oyun kanalı çıktı. Bu kanalların ancak profesyonel olanları iyi işler yapıp, iyi paralar kazanıyor. Profesyonel olmayanları ise bu işe çok eski başlayıp çoktan yol almış olanlar. İyi kötü bir şey yapayım deseniz bile bunun için hem ekipmana sahip olmalısınız, hem izleyenleri sıkmayacak, izlemekten zevk alacak şekilde sunum yapmalısınız. Güncel olmanız, bu işle sürekli ilgilenmeniz, montajlar gibi daha bir çok unsur var. Bende kendi çapımda videolu anlatımlar yapıyorum. Fakat hem bu işin içine girdikten sonra ne kadar zor olduğunu gördüm hemde benim içinde bulunduğum alan oyun gibi çok fazla anlatımları olan bir alan değil.

Belki bir web sitesi açarsanız, orada da özgün bir şekilde tecrübelerinizi aktarırsanız ve güncel olursanız bir şey olabilir. Fakat o da kolay olmayacaktır. Sürekli ilgi gerektirir. Ayrıca kısa vadede para getirmesi çok zordur.

SONUÇ

Netice olarak herkesin paraya ihtiyacı var ve para kazanacak bir yol arıyor. Bunun yanı sıra herkeste oyun oynuyor. Bu da yaptığınız işi farklı ve kaliteli yapmanızı gerektiriyor. Farklı ve kaliteli iş yapanları gözlemleyin. Onlar neler yapıyor, nasıl başarılı oluyor diye araştırın. Siz neler yapabilirsiniz, acaba güncel, kaliteli, işe başladıktan sonra uzun süre boyunca bu işle ilgilenebileceğiniz şartlarda mısınız buna bir bakın.

Şu anda üçünüzde lise son sınıftasınız. Bu sene bittikten sonra üniversite derdi başlayacak. Üniversite sınavına hazırlanmanız gerekecek ve siteye gereken ilgiyi gösteremeyeceksiniz. İyi kötü bir üniversite kazanacak ve ayrı okullara giderek dağılacaksınız. Bu nedenle siteyle ilgilenemeyeceksiniz. Kaldı ki sitenin ya da youtube kanalının bir noktaya gelmesi için yaklaşık 1 yıla ihtiyacı vardır. Para kazanmak söz konusu olunca aklınıza gelen ilk fikri en mükemmel fikir zannedip asla niyetlenmeyin. O konuda iyi araştırma ve gözlem yapın. Artılarından çok eksilerini ve neler yapabileceğinizi iyi düşünün.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı