Türkiye Yine Birinci Oldu

Türkiye Yine Birinci Oldu

Türkiye internet ve ile alakalı bir konuda yine birinci oldu. Fakat bu sefer iyi ve olumlu bir konuda birinci olduğumuzu düşüp heveslenmeyelim, zira yine olumsuz ve Türkiye ‘ye olumsuz bakılmasına neden olacak bir konuda birinci olduk…

Birinci olduğumuz alan yine sansür. Twitter şeffaf olmak adına 6 ayda bir şeffaflık raporu yayınlıyor. Bu raporda devletlerin atılan Twitlere ne kadar müdahale ettiğini dünya ile paylaşıyor. 2015 ‘in ilk 6 ayında, hangi devletin atılan Tweetlere ne kadar müdahale ettiğinin raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye sansürleme konusunda yüzde 72 ile diğer devletlerden açık ara lider.

Rapora bakıldığında Türkiye, 2. sırada olan Rusya ‘yı 10’a katlamış durumda. Türkiye ‘de “Kişisel hakları ve ulusal yasaları ihlal etmek” suçundan, Twitter ‘a iletilen 310 resmi kaldırma talebi, 408 bulunuyor. İkinci sırada bulunan Rusya ‘nın Twitter ‘a iletmiş olduğu bir mahkeme kararı yok fakat 68 adet resmi kaldırma talebi bulunuyor.

Tabi bu rapor bizim için uluslararası platformda da prestijimizi sarsıyor. Amerika ‘nın ünlü iş, haber ve teknoloji sitesi Business Insider Türkiye ‘nin sansürcü tutumuna değindi ve “Türkiye bu onuru 2014 yılından beri yaşıyor” şeklinde dalgaya aldı.

Sosyal Medya ‘da insanların tepkilerini dikkate alarak bir şeyleri daha iyi yapmaya çalışmaktansa sansürlemeyi, yasaklamayı tercih ettiğimiz sürece sanırım bu birinciliğimizi korumaya daha uzun yıllar devam edeceğiz…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı