BTK ‘ya Yapılan Şikayetler Arttı

BTK 'ya Yapılan Şikayetler Arttı

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ‘ya teknoloji ve iletişim hizmeti sunan firmaların sunduğu hizmetlere dair çok sayıda şikayet geliyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alındığında şikayetlerin yüzde 45 oranında arttığı görülüyor. Yani teknoloji ve iletişim gelişiyor ama ülkemizde teknoloji ve iletişimin hizmet kalitesi geriliyor…

En fazla şikayet alan sektör arasında yüzde 44 ile geliyor. Ocak ayından bu yana GSM operatörlerinin sunduğu hizmete yönelik tam 13.633 adet şikayet yapılmış durumda.

GSM operatörlerinin sunduğu hizmete yönelik şikayetleri, 12.450 şikayet ile internet servis sağlayıcıları yakından takip ediyor. Yapılan şikayetlerin 3.444 ‘ü ise sabit hat telefon hizmeti sunan firmaların sundukları hizmete yönelik. Uydu yayını hizmeti veren firmaların sunduğu hizmete yönelik ise 1.497 şikayet bulunuyor. Listenin sonunda ocak ayından bu yana toplam 59 şikayet ile kablolu yayın hizmeti firmalara yönelik şikayetler yer alıyor.

Adil Kullanım Kotası kalkacakGSM operatörleri, internet servis sağlayıcıları, sabit hat telefon hizmeti sunan firmalar, uydu yayını hizmeti veren firmalar ve kablo yayın hizmeti veren firmalara yönelik aldığınız hizmetten memnun olmamanız ya da sorun yaşamanız durumunda sikayet.btk.gov.tr adresinden şikayet edebiliyorsunuz. Bunun için sisteme üye olmanız ve ardından üye girişi yapmanız gerekiyor.

Yapılan şikayetler bir işe yarıyor mu, dikkate alınıyor mu, söz konusu şikayete neden olan sorunlar çözülüyor mu bilinmez ama teknolojinin ve iletişimin hızla geliştiği günümüzde, teknoloji ve iletişime yönelik sunulan hizmetlerin tersi yönde hareket ettiği aşikar. Özellikle şikayetler ve talepler söz konusu olduğunda, ülkemizdeki bütün internet kullanıcılarının ortak şekilde “AKK (Adil Kullanım Kotası) kalksın” çağrısı yapmasının ardından çıkan “31.12.2018 tarihinde ” gibi hiç kimseyi tatmin etmeyen ve akıl oyunu yapıldığı bir tarihin verilmesi, ister istemez şikayetlerin ve taleplerin ikinci planda olduğunu düşündürüyor.

Elbette umut fakirin ekmeğidir ve “belki bir işe yarar” düşüncesiyle, firmaların aldığı yüksek ücretlere karşılık sundukları kalitesiz hizmeti şikayet etmekte fayda var. Zira “31.12.2018 tarihinde Adil Kullanım Kotası kalkacak” denildiği için, o tarihe kadar bağlantılarda hiç bir iyileştirme yapmayacakları aşikar. En azından sundukları hizmeti düzgün sunabilmelerini sağlamak gerekli.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı