SEO İçin En Değerli Türkçe Kaynak

SEO İçin En Değerli Türkçe Kaynak

Günümüzde bir web sitesinin en büyük amacı olabildiğince çok ziyaretçiye sahip olmaktır. Web sitelerinin de en büyük ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. Hal böyle olunca arama motorlarında hedeflenen kelimelerde üst sıralarda olmak çok önemli bir hale geliyor. Bunun için yapılan çalışmaya da Arama Motoru Optimizasyonu yani en bilinen adıyla SEO diyoruz.

Bu zamana kadar bana sürekli gelen sorularda kodlama dillerine dair Türkçe kaynak tavsiyesinde bulunamam isteniliyor. Fakat hem bir yazılım dilini kayda değer bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak kayda değer bir Türkçe kaynak olmaması hemde o kaynakların tam olarak içime sinmemesi nedeniyle çokta fazla Türkçe kaynak belirtemiyorum. Bu nedenle her zaman Google ‘da arama yapılarak bulunan kaynaklardan yararlanılmasını tavsiye ediyorum, ki bende öyle yapıyorum.

SEO kavramı Türkiye ‘de bilinmiyor ve uygulanmıyorken, arama motorlarında üst sıralarda nasıl olunacağına dair denemeler yapıyordum. Daha sonra yavaş yavaş diğer internet sitelerinde SEO kelimesi çokça duyulmaya ve buna dair tavsiyeler verilmeye başlandı. Birden SEO üzerine siteler türemeye, bir çok kişi SEO ile ilgilenmeye başladı. O günden bugüne baktığımda “kimler geldi, kimler geçti” diye düşünmeden edemiyor insan =) Fakat biri hariç …

Yazılım ile ilgili Türkçe kaynak tavsiyesinde bulunmasam da SEO konusunda çok değerli bir Türkçe kaynak mevcut. İlk konularını 27 Aralık 2009 tarihinde açmışlar yani 6 yıldır SEO işiyle uğraşıyorlar. SEO konusunda ne kadar değerli bir site olduğunu Google ‘a SEO yazarak ilk sırada çıkmasından anlamak zor değil. Hiç şüphesiz günümüzde “ben SEO’cuyum” diyen herkesin mutlaka oradan aldığı bir bilgi, dolayısıyla bugün SEO ‘dan ekmek yemesini sağlayan elbet bir fayda söz konusudur. Bahsettiğim kaynak kurucusu Kaan GÜLTEN olan SEOHocasi.Com

SEO Türkçe Kitap: Uzmanından SEO ve Sorularla SEO

Sorularla SEO ve Uzmanından SEOKaan GÜLTEN ‘in yazdığı, SEO ‘ya dair 2 adette kitabı var. Bu kitapları düzenlenen SEO Konferansı vesilesiyle edindim. Yoğun bir dönemde olduğum için çok fazla inceleme fırsatım olmadı fakat kısa bir göz attıktan sonra kitapta anlatılanları öğrenip uygulayan herkesin “SEO ‘cuyum” demesine vesile olacak kadar değerli bilgiler var.

Uzmanından SEO kitabı, okullarda SEO dersi olsa, o dersin ana kitabı olacak kadar değerli bilgiler verirken, Sorularla SEO kitabı, SEO konusunda en merak edilen sorulara son derece açıklayıcı ve anlaşılır şekilde cevaplar sunuyor.

Zaten Sorularla SEO kitabının 3., Uzmanından SEO kitabının da 8. baskıyı yapıp 11.000’den fazla satış rakamına ulaşması da, SEO konusunda ne kadar değerli bir kaynak olduğunun bir başka ispatı.

Kaan GÜLTEN Kimdir?

Kaan GÜLTENKaan GÜLTEN ‘i ben sitelerinde yada diğer kaynaklarda yazan bilgiler ile değil tamamen kendi (Kodcu Herif) gözüyle anlatmak istiyorum. 18 Ekim tarihinde arkadaşlarımın kurduğu Fikir 360 Web Tasarım ve Grafik Tasarım şirketinin düzenlediği ilk ücretsiz SEO Konferansı İzmir ‘de gerçekleşti. Konferanstan bir kaç gün önce arkadaşlarımla yaptığım görüşmede Kaan GÜLTEN ‘in adını duyunca zaten gitmeye niyetli olduğum konferansa kesinlikle katılmalıyım dedim.

Konferans günü bir çok kişiyle diyalog kurmaya çalışıyordu. Bende ziyadesiyle yoğun ilgiye yoğunluk katmamak adına mesafeli durmayı tercih ettim. Bir ara Fikir 360 kurucularından bir arkadaşımla sakin bir ortamda konuşmaları vesilesiyle yanlarına gittim. Konferans konuşmasına 5 dakika kaldığından çok fazla diyalog kuramasak da o 5 dakikalık süre zarfında dahi ne kadar alçak gönüllü ve samimi biri olduğunu görmemek mümkün değildi.

Açıkçası bu kadar alçak gönüllü ve samimi davranacağını tahmin etmiyordum. Zira Türkiye ‘de SEO dediğimizde akla gelen kayda değer SEO ‘cu sayısı bir elin parmak sayısını geçmez ve Kaan bu kişiler arasında ilk akla gelenlerden. Diğer isimler ile ilgili duyduklarımdan sonra Kaan ‘ın en azından onların yarısı kadar ego sahibi olmasını beklerdim. Sonra “herhalde sıcak ve samimi geçen konferans ortamının bir etkisidir” diye düşündüm ve kendisiyle sürekli iletişim kurmamıza vesile olacak bir iletişim bilgisi talebinde bulunmadım.

Bir kaç gün sonra internette öylesine takılırken Kaan ‘ın sahibi olduğu, 14 kişilik kadroya sahip Webtures şirketinin bir paylaşımını gördüm. Öylesine bir selam yolladım kendisine. Zira referansları arasında çok büyük şirketlerin olması nedeniyle, kendisiyle ziyadesiyle iletişim kurmak isteyen kişinin olduğunu anlamak zor olmadığından selamım havada kalır diye düşündüm. Fakat bu konuda da beni şaşırtmayı başararak çok geçmeden benim mail adresimi bulup bana cevap yazdı.

Kısa bir sohbetin ardından kendisiyle şu an kalıcı sohbet halindeyiz. Bugün işleri yoğun bir arkadaşınıza ihtiyaç duyduğunuzda size cevap vermezken, kendisine ne zaman SEO yada kişisel bir konuda danışma ihtiyacı duysam, yardım ve dostluğunu benden esirgemediği için kendisine ayrıca teşekkür ederim. Tavsiyelerinin de altından daha değerli olduğunu da belirtmeden geçemicem.

SONUÇ

Bu zamana kadar yazılımla alakalı onlarca makale, yüzden fazla soru cevapladım. Makalelerime “yazılımdan soğutuyorsun” gibi tepkiler geldi gibi “yazılıma neden teşvik ediyorsun … Sonra herkes yazılımcı olacak, biz yazılımcılar ekmek yiyemicez” gibi tepkilerde geliyor =) Kaan ‘ın durumu da aynı, şu anda SEO ‘dan para kazanan bir çok kişiye SEO konusunda bilgi vermiş biri. Dolayısıyla kendi cebine girmesi muhtemel paralar bu vesile ile başkalarının cebine giriyor.

Bu durumda başka biri olsa, isim yaptıktan ve SEO şirketi kurup para kazanmaya çalışmaya başladıktan sonra daha fazla rakibe sahip olmamak için sitesini kapatır, kitap basımını durdurur hatta kitaplarını toplatırdı. Fakat Kaan hala SEO konusunda yardımcı olmaya ve bilgi vermeye devam ediyor. Şu anda da sahibi olduğu, 14 kişilik kadroya sahip Webtures şirketi Türkiye ‘nin çok büyük şirketlerinden iş alıyor.

Kaan GÜLTEN, bana göre Türkiye ‘de bilişim sektöründe iş yapan yada yapmak isteyen herkese, alçak gönüllüğü, yardım severliliği, insanlığı ile örnek olacak kişilerden biri.

Bu kadar reklam kokan bir konu olması nedeniyle belirtme ihtiyacı duyduğum bir nokta var; Bu konuyu hiç bir şey karşılığında yada Kaan ‘ın bilgisi dahilinde yazmış değilim. Kaan ‘ın bana bu zamana kadar gösterdiği yardımlara karşılık ufak bir kıymet göstergesi ve Türkiye ‘de Kaan gibi yardım sever ve iyi insanların artmasına vesile olması için yazdım bu konuyu. Çünkü yardımsever kişiler iyiliklerinin karşılığını mutlaka her zaman alarak başka insanlarında yardımsever olmaya teşvik edilmesi gerekiyor. Özellikle Türkiye gibi iyilik yapıp kötülük bulan, bu nedenle iyilik yapmaktan vazgeçen kişiler çok fazla. Bu kişiler Kaan gibi örneklere bakarak yaptıkları iyiliğin, gösterdiği çabanın ve karşısına çıkan zorluklara rağmen vazgeçmeden çalışmanın karşılığını bulacağını bilerek iyilik yapmaktan vazgeçmemeli.

Hani bir banka reklamında tüyleri diken diken eden bir şarkı vardı ya; Dur şimdi isteyince her şey yapılır. Sen inan bak herkes nasılda inanır. İmkansız diyenler her zaman yanılır. Sonunda iyiler mutlaka kazanır …

(Kaan gibi yardımsever herkesin, hep kazandığı bir ülke olmak umudu ile …)

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı