Program İndirme Siteleri Gelir Modeli

Program İndirme Siteleri Gelir Modeli

Program indirme siteleri gelir modelleri hakkında soru soran kardeşimiz vesilesiyle program indirme sitelerinin gelir modellerine göz fırlatıyoruz.

SORU:

Merhaba ,
Size aklima takılan bir soruyu sormak istiyorum. Tamindir, fullprogramlarindir, gezginler gibi birçok mevcut. Bu siteler indirilecek programın indirilmesi için mail.ru, turbobit gibi sitelere yönlendiriyorlar. Mobil uygulamaların indirme butonları mevcut. Bu siteler adsense gibi reklam platformların dışında indirilen program ve uygulamalar için de gelir elde ediyorlar mı?
Saygılarımla,

CEVAP:

Öncelikle program indirme sitelerini yasal program indirme siteleri ve warez program indirme siteleri olmak üzere ikiye ayırmak gerek. Çünkü yasal program indirme siteleri AdSanse reklamı yayınlayabilirken warez program indirme siteleri yayınlayamıyor. Verdiğin örneklerdeki 2 site yasalken bir site warez site. Cevabımızı da hem yasal ve warez olmak üzere ikiye ayıralım hem de daha genel bilgi verelim.

Yasal

Yasal program indirme siteleri işleyiş mantığı basittir. Programı üreten kişi ya da firmalar, programlarının ücretsiz olarak, isteyen herkesin indirebilmesine imkan tanıyarak, tam ya da deneme sürümlerini internet sitelerinde yayınlar. Yasal program indirme siteleri de bu indirme bağlantı linklerini alır, sitelerine ekler. Bazı durumlarda ilgili programın kurulum dosyasını direkt kendi sunucularından indirilmesine imkan tanırlar.

Normal şartlarda satın alınarak sahip olunan hiçbir programın full versiyonunu ya da anahtar kodunu sitelerine eklemezler. Dolayısıyla yasadışı bir durum söz konusu olmaz.

Geliri

Yasal Program İndirme SiteleriYasal program indirme siteleri herhangi bir yasadışı durum barındırmamaları nedeniyle Google AdSense ve benzeri reklam programlarının reklamlarını yayınlayabilirler.

Buna ek olarak siteye banner, tanıtım yazısı ve benzeri standart reklamlar alarak da gelir elde edebilirler.

Bazı sağlam yasal program indirme siteleri de alternatif gelir modelleri geliştirebilir. Örneğin bir program indirme aracı yaparlar. O program indirme aracını kullanarak indirmek istediğiniz programı indirtirler. İndirmek istediğiniz programı indirmeden önce “şu programı da indirmek ister misiniz?” şeklinde öneride bulunurlar. İşte o öneride bulunduğu program aslında reklamdır. Yani o programı yapan kişi ya da firma, programının orada tavsiye edilmesi için para ödemiş demektir.

Site genelindeki programların indirilme sayısına bağlı olarak para kazanmazlar. Eğer ki “senin programını siteme koyayım, indirildikçe bana para ver” derlerse, sitelerinde çok az program olur ve çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmezler. Çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmezlerse her halükarda para kazanamazlar.

Warez Siteleri

Warez program indirme siteleri işleyişi ise yasal program indirme sitelerinin tam tersidir. Yani piyasada ücretli olarak satılan programların ücretsiz olarak indirilmesini sağlarlar. Doğal olarak programı üreten kişi ya da firmanın internet sitesinden indirme linkini sitelerine ekleyemezler. Aynı şekilde kurulum dosyalarını kendi sunucularında da saklayamazlar. Çünkü o şekilde direkt suçlu konumuna düşerler.

Siteleri Geliri

Warez Program İndirme SiteleriProgramı üreten kişi ya da firmanın internet sitesinden veya kendi sunucusundan indirme imkanı sunamayan warez program indirme siteleri, dosya yükleme sitelerinden indirme imkanı sunar. Dosya yükleme imkanı sunan siteler, yüklenilen dosya ne kadar indirilirse, yükleyen kişiye o kadar ödeme yapar. Buna ek olarak yüklenen dosya vesilesiyle, dosya yükleme sitesinden Premium hesap alınırsa da para kazanırlar.

Mail.ru gibi dosya yüklenmesine imkan tanıyan, bunun karşılığında hiçbir ücret talep etmeyen sitelerde vardır. Hiçbir ücret talep etmemeleri nedeniyle, hiçbir ücret ödemezler. Mail.ru gibi dosya yükleme sitelerinden indirme imkanı sunan warez sitelerde reklamlı link kısaltma sitelerinden para kazanırlar.

Tüm bunların yanı sıra, yayıncı sitenin warez ya da yasadışı olup olmadığını sallamayan, AdSense gibi tıklama başına ödeme yapan reklam araçları da vardır. Fakat onlarda hem tıklama başına çok düşük ücretler verirler hem de güvenilir değillerdir. Yani ödeme yapıp yapmayacaklarına kesin gözüyle bakmak zordur.

SONUÇ

Netice olarak iki tür program indirme sitesi içinde birden fazla para kazanma seçeneği var fakat bunlardan biri “program indirildikçe para kazanmak” değil. Ha, olur mu? Olur tabi… Fakat bunun kontrolünün sağlam bir şekilde yapılması gerek. Yani program indirme imkanı sunan sitenin, programın kaç kez indirildiği kadar farklı kişiler tarafından indirildiğinin kontrolünü sağlamalı. Aksi halde aynı kişi ilgili programı 50 kere indirdikten sonra reklam vermenin bir esprisi kalmaz.

Ek olarak şu konuya da göz fırlatabilirsiniz:

Program İndirme Sitesi Kurmak

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı