Profesyonel Web Tasarımcı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Profesyonel Web Tasarımcı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Profesyonel web tasarımcı olmak için ne yapması gerektiğini soran kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Merhaba kodcu herif. Öncelikle şunu belirteyim, ben html ve css’te orta, php’de ise ortaya yakın derecede bilgim oldugunu düşünüyorum. Java, C#, android, javascript bilgilerim ise diğerlerine göre çok az. Bu bilgilerle kendimce güzel bir site tasarlıyorum ve çevremdekilerin beğenilerini, ‘sen webmaster olabilirsin’ gibi tavsiyelerini alıyorum. Sorum ise şu; profesyonel bir web tasarımcısı olmam için ne yapmalıyım? Tabiki kendimi daha çok geliştirmem lazım ama nasıl, ne şekilde hangi yöntemlerle daha profesyonel olabilirim bu sektörden para yemem için minimum hangi dilleri kendi dilim gibi bilmem lazım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

CEVAP:

Öncelikle belirteyim çok güzel bir soru. Eminim bir çok kardeşimiz bunu merak ediyordur. Şimdi cevabımıza geçelim.

Web Tasarım ile Web Yazılımın ayrı şeyler olduğunu başta işverenler olmak üzere bir çok kesimin öğrenmesine vesile olursam çok mutlu olucam. Çünkü Web Tasarım bir sitenin görselliği ile alakalı şeylerdir, bir sitenin işlevselliği ile alakalı şeydir. Birbirine yakındır ama asla aynı şey değildir. Fakat maalesef iş ilanlarında web tasarımcılardan web yazılım, web yazılımcılardan da web tasarım bilinmesi bekleniyor, ki bunun nedenlerini bazı makalelerimde açıkladım. Örnek: Yazılım Şirketlerindeki Sorunların Nedeni

Profesyonel Web TasarımProfesyonel web tasarım yapmak için öncelikle günümüz web tasarım standartlarını çok iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Eskiden sadece HTML ve CSS ile standart web siteleri yapılabilirken, artık bu tarz web tasarımlar işe yaramıyor. İşin içine görsellik ve hareket katmak gerekiyor. Örneğin bir slayt banner kullanmak, bir butona tıklandığında açılan menüler, sayfalar arası geçiş gibi çok çeşitli özelliklere sahip olması gerekiyor. Bunun içinde HTML ve CSS’in yanında mutlaka Javascript, JQuery’i çok iyi bilmek şart.

Diğer bir profesyonel web tasarım yapma özelliği ise, site türüne göre ideal web tasarımın nasıl olacağını bilmek gereklidir. Yani tasarım yapacak olan kişi bir şirket için ayrı, alışveriş siteleri için ayrı kalitede web tasarım ortaya çıkarabilmelidir. Dolayısıyla amaç şirket tanıtımı ise tasarımda şirketin kalitesini göstermeli, alışveriş sitesi ile satış yapmak ise tasarımın kalitesi ve kullanım kolaylığı ile satış yaptırabilmelidir.

SONUÇ

Netice olarak profesyonel için sadece HTML ve CSS bilmek hatta Javascript, JQuery ve benzeri dilleri, kütüphaneleri bilmek yeterli değildir. O web sitesini ziyaret edenlerin gözünden bakabilmek, sitenin amacına göre web tasarım yapma konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir. Bunun için hem insan psikolojisini, insan davranışlarını, istatistikleri, renklerin insanların bilinçaltında ne gibi çağrışımlar yaptığını ve benzeri sayılabilecek bir çok konuyu bilmek ve öğrenmenin yanı sıra, sürekli yeni çıkan tasarımları incelemeli ve kendisini geliştirmelidir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı