PHP Öğrenmek ile İlgili Sorular

PHP Öğrenmek ile İlgili Sorular

ile ilgili gelen bir sürü soruyu cevaplıyoruz (Soru bankası mübarek …)

SORU:

Sa bro. Şaka şaka :)) Merhabalar, kendi içimde çok düşündüm web programcılığına mı başlasam yoksa masaüstü programcılığı mı diye sonunda kararımı verdim; Web Programcılığı. Hangi dili öğrenmeye başlıyacağımı da seçtim; PHP. Şöyle düşünmenizi istiyorum; Lisede Bilgisayar Teknik Servis okuyup sadece giriş seviyesi HTML bilen birisi var. Şu anda bilgisayar programcılığı okuyorum üniversitede. Ama ne biliyorsun diye sorarsanız donanım hariç yazılım konusunda çok az şey biliyorum. Neyse asıl sorumuza gelelim. Ben PHP öğrenmek istiyorum ancak PHP’ye başlamadan önce sanırım HTML ve CSS bilmek gerekiyor ama html’in bir sürü çeşidi var.(xhtml, html5) daha varmı bilmiyorum dediğim gibi yazılım konusunda çok az şey biliyorum. Kısacası benim ilk ne öğrenmem gerekiyor. HTML nedir? XHTML nedir? HTML5 nedir? iyice kafam karıştı.. Benim ne yapmam gerekiyor? 🙂 birde CSS’in başka çeşidi varmı? Yoksa sadece CSS mi? Gördüğünüz gibi iyice kafam karıştı 🙂 Diğer bir soru ise mesela PHP’yi öğrenmeye yarın başladım diyelim kaç ay sonra hakim olurum bu dile? Onu geçtim ne güzel PHP öğrendim diyelim. E abi ben sadece websitesinin kodlamasını yaptım e tasarım nasıl olucak? Ben kodları tasarımlarla nasıl entegre edicem? Yada diyelim ki kendi websitemi yapıcam PHP biliyorum tamam güzel kodlamasınıda yaptım haydaaaa birde grafik tasarım mı öğrenicem? (Valla ben PHP’ye tam hakim olayımda tasarım işini elbet çözeriz 🙂 ). Demek istediğim dışardan herhangi bir yardım olmadan kendi çabalarımla , programlamak. Yardım almadan kastım yani başaksının yaptığı tasarımı, kodu kendi projelerimde kullanmıcam. Gayet açık şekilde ifade ettiğimi düşünüyorum 🙂 Bana yardım edin 🙂 PHP ile herşey yapılabilir diyorlar web sitesi hariç ne yapılabilir? Sanırım hayal gücüyle alakalı websitesinin içeriği ne yayınlandığı falan fistan galiba.. Birde veritabanı öğrenmek gerekiyor mu?

CEVAP:

Sorunun başını sallamıyorum, sallarsam sana yazık olacak. Fakat sorunun ilerleyen kısımları haleti ruhiyeni sorgulatıyor bana. Hem “tasarım mı öğrenicem” diye soruyorsun, hemde “PHP ‘ye hakim olayımda tasarımı da çözeriz” diye kendi kendine cevaplıyorsun. Valla şizofreni belirtileri bunlar ben diyeyim … Neyse …

Bir sürü soru sormuşsun, hepsine ayrıntılı cevaplar vermek yerine direk cevap vericem. Zira soru bankası gibi, aklına gelen her şeyi sormuşsun.

HTML ve CSS

PHP Öğrenmek için HTML ve CSS bilmek kesinlikle olması gereken bir şey değil. HTML ve CSS bilmeden de PHP ‘de bir yapılabilir. Fakat PHP ile kayda değer bir web sitesi yapmak için HTML ve CSS mutlaka bilmek gerekiyor.

Günümüzde ağırlıklı olarak HTML 4.01 versiyonu kullanılıyor. Bunun yanı sıra HTML5, XHTML ve XHTML5 var. CSS ‘e artı olarak birde CSS3 versiyonu var. Bunlar ile ilgili farkları yakında bir makale ile ele alırız.

PHP Öğrenmek

PHP ÖğrenmekPHP Öğrenmek ile ilgili diğer soruları direk ele alalım. PHP ‘yi yada bir başka yazılım dilini ne kadar sürede öğreneceğin tamamen senin çalışmana ve zihinsel kapasitene bağlı. Bazı kişiler kolay anlar bazı kişiler zor anlar. Fakat benim inancım herkesin öğrenmek için gerekli çabayı göstermesi durumunda öğrenebileceği yönünde. Ayrıca bir yazılım dilini atıyorum “5 ayda öğrenirsin” demekte saçma. Sonuçta o ayları nasıl geçireceğin önemli. 5 ay boyunca günde 1-2 saatte çalışabilirsin, 5 ay boyunca günde 5-6 saatte çalışabilirsin. Bazıları bir şeyi 1 saatte öğrenir, sen 5 saatte öğrenirsin. Ne kadar çok çalışırsan o kadar çok ilerlersin. Bu her işte böyledir.

Kodları tasarımla entegre etmeyi zaten aşamasında mutlaka öğrenirsin. Çok merak ediyorsan da ilk etapta HTML ve CSS ‘i öğrenirsin. Ardından bulursun bir PHP . Açarsın kodlarına, nerede, ne yapmış bakar, o şekilde fikir sahibi olursun. Hazır script site örneği olarak WordPress ‘e bakabilirsin. Fakat kafanın karışma ihtimali olduğu için daha basit bir script bulmanı tavsiye ederim.

Sitene görseller hazırlayacaksan, örneğin logo ve banner yapmak istiyorsan, bunlarında tamamen özgün ve profesyonel olmasını istiyorsan o zaman grafik tasarım öğreneceksin. Bunların dışında bir web sitesi yapmak için grafiker olmana gerek yok.

PHP ile web sitesi olarak her şey yapılabilir. Web sitesi dışında bir mobil uygulama yada bilgisayar programı falan yapamazsın. O “her şey yapılabilir” lafını sadece web sitesi olarak düşün.

SONUÇ

Sen ilk aşamada HTML ve CSS ‘i öğren. Kendini geliştirmek için versiyon yükseltirsin. Zaten versiyon yükselttiğinde öğrendiklerini çöpe atmanı gerektiren bir durum yok. Sadece ek özellikler mevcut.

Tasarımı ben yapıcam“, “başkalarının kodlarını kullanmayacam” tarzında çok kasma kendini. Tamam bende sık sık diyorum “başkasının kodunu kullanmayın, mutlaka kendiniz yazın” diye. Fakat bu sadece senin öğrenmek istediğin dil ile alakalı. Yani sen “PHP öğrenmek istiyorum” diyorsan gidip JavaScript ‘te yapılabilecek bir şeyi nasıl yapıldığını öğrenerek vakit kaybetme.

Örneğin çoğu yazılımcı yada web tasarımcı, çoğu web sitesinde olan resme tıklandığında sayfa yenilenmeden yada değişmeden ekranın ortasına çıkan resimler özelliği için fancybox adında bir hazır araç kullanır. Bunun aynısını yapmak için uğraşmanın mantığı yoktur, çünkü zaten son derece gelişmiş bir araçtır. Ha o araçta bir şey değiştirmek yada geliştirmek için bilgi sahibi olursun. Fakat aynısını yapmak için uğraşmak zaman kaybıdır. Ancak onun yapıldığı dilde kendini geliştirmek istiyorsan sıfırdan uğraşmak mantıklıdır.

Zaten Web Yazılım ile Web Tasarım farklı şeylerdir. Sen PHP öğrenmek istiyorsan HTML ve CSS ile ilgili temel konuları öğren. Sıfırdan kaliteli bir tasarım yapacak seviyeye gelmek istiyorsan bu sefer PHP öğrenme konusunda sorunlar yaşarsın.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı