Meta Etiketleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Meta Etiketleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Meta etiketlerinin ne olduğunu ve meta etiketlerinin yazılması ile ilgili bilgi vermemizi gerektirecek bir soruyu cevaplıyoruz.

SORU:

WordPress tabanlı bir sitem var. Bu sitenin arama motorunda üst seviyeye çıkmak için meta etiketlerin olması gerekiyor diye biliyorum. Tabii ücreti de var. Benim sorum;

WordPress tabanlı bir siteye nasıl meta etiketlerini yazarım. Hangi kısımlarına yazmalıyım?

CEVAP:

Açıklamalara geçmeden önce yanlış bildiklerini şimdiden söyleyeyim. bir sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaz, sadece katkı sağlar. Yani bir sitede var diye o site üst sıralara çıkmaz. Diğer bir yanlış bildiğin ücret olayı. Aslında bundan kastın sanırım Google AdWords ama onun ile alakası yok. Dolayısıyla meta etiketlerini siteye eklemek için bir ücrete ihtiyaç yoktur 😉 Şimdi hakkında bilgi verelim.

Meta Etiketleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Meta etiketleri, orijinal adıyla Meta tags bilgi veren etiketlerdir. Yani siteniz ile ilgili arama motorlarına bilgi verirler.

Sitenizin üst kısmına yani header bölümünün “<head> … </head>” etiketleri arasına yazılırlar.

Kodları

Bir kaç meta tag örneği verelim.

: Sitenizin kısa açıklamasıdır. Siteniz ile ilgili arama motorlarında çıkan kısa açıklama kısmında görünmesini sağlar. Olması gereken karakter uzunluğu boşluklar dahil 160 karakterdir ve şu şekilde yazılır:

1
 

Bu şekilde görülür:

Meta Description

: Sitenizin anahtar kelimeleridir. Yani siz arama motorlarına “benim sitem bu anahtar kelimeler ile ilgili ve ben bu anahtar kelimeler arandığında üst sıralarda olmak istiyorum” mesajı verirsiniz. Bununda boşluklar dahil olması gereken maksimum karakter sınırı 260 karakterdir ve bu şekilde yazılır:

1
 

Bunların yanı sıra sitenizin dilini, arama motorlarının neleri taramasını isteyip istemediğinizi, sitenizin telif haklarına sahip olduğunu ve bu hakların kime ait olduğunu, sitenin kime ait olduğunu, yazarına dair bilgileri verebileceğiniz meta etiketleri mevcuttur.

SONUÇ

Herkes sitesine meta tagler ekleyebilir ve eklemelidir de zaten. Fakat kodlar ile uğraşmak istemeyen WordPress sitesi sahipleri All In SEO Pack eklentisini kurarak ve eklentide ki ilgili yerleri doldurarak da kodlar ile uğraşmadan sitesine meta tag ekleyebilir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı