Meslek Olarak Yazılımı Seçmeli miyim?

Meslek Olarak Yazılımı Seçmeli miyim?

Bu konumuzda meslek olarak bilgisayarı seçmeyi düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz. Bu konu vesilesiyle Hangi Yaşta Yazılım Öğrenmeye Başlamalı? 10-15 Yaş Yazılım İçin Yeterli midir? gibi sorulara yanıt arıcaz.

SORU:

Merhaba kodcu ağabey(herif), öncelikle yaşım küçük 10-15 arası diye belirteyim. Bilgisayardan iyi anlarım cidden yani format atmak falan değil gerek içi dışı olsun. Yaşım küçük fakat çoğu şeyi biliyorum. Kodlar üstüne yoğunlaşmak istiyorum ancak zor iş yapabilir miyim hiç bilmiyorum. Yaşım yeterli midir ? Kendime güvenmeden olmaz ancak zor yani bir sürü dil var sizce bunun üzerine okuyayım mı ? bana bir kaç tavsiye verin lütfen 🙂
Sizi ”webtekno” dan tanımaya başladım ve tüm yazılarınızı okudum. 🙂

CEVAP:

“Akıl yaşta değil baştadır” diyerek cümleye başlamak istiyorum =) Bir şeyi öğrenmenin erkeni yada geçi diye bir şey olmaz bana göre. Fakat bir şeyi öğrenme önceliği diye bir şey vardır kesinlikle. Şu anda yoğunlaşman gereken şey derslerin kardeşim. Sadece yazılım bilip yazılımda başarılı olman günümüz Türkiye şartlarında yetmez. İleride ki Türkiye şartlarında da yeteceğine inancım yok …

Dolayısıyla öncelikle eğitim hayatında başarılı olmaya çalışmalısın. Kalan vakitlerinde hobi olarak yazılım ile uğraşabilirsin. Yapmaya çalıştığın şeyden zevk alırsan zaten ne kadar zor olduğu önemli değil. Deneme yanılma yöntemiyle takıl. Önce ile başla. Onlar tamamen görseldir. Dolayısıyla anlamakta zorlanacağın hatalar ile karşılaşmazsın.

Meslek Olarak Yazılım

Öncelikle bilgisayar parçaları ile ilgileniyorsan donanımcı olmaya çalış. Yok yazılımı merak ediyorum diyorsan o zaman yazılımcı olmaya karar ver.

Okuma konusuna gelince, benim hayatımda hiç bir zaman “ yoksa yada ” gibi seçenekler olmadı. Ben kendimi bildim bileli hep yaMeslek Olarak Yazılımzılıma merak saldım ve yazılımcı olmak istedim. Sana da şunu ol yada bunu ol şeklinde tavsiye vermem doğru olmaz. Çünkü yazılımcı yada bilgisayarcı olup sürünme ihtimalinde var sağlam paralar kazanma ihtimalin de var. O yüzden bundan 10-15 sene sonra “Kodcu Herif ‘i dinledim, bilgisayarcı oldum, şimdi sürünüyorum” diyerek benim kulaklarımı çınlatmanı istemem =)

Zaten ben sana yazılımcı ol desem bile beni sakın dinleme. Hatta annen ve babanı bile  konusunda dinleme. Çünkü o meslekte çalışacak olan, dolayısıyla onunla mutlu yada mutsuz olacak kişi sensin. İnan bana kendi tercihin olması nedeniyle yaptığın hatadan daha az pişmanlık duyarsın. Başkaları nedeniyle yaptığın hatadan duyduğun pişmanlık ise tarif edilemez. Hem o kişiye hemde kendine olmak üzere 2 kat daha fazla kızarsın.

SONUÇ

Sen yazılıma bir bulaş. Sende zaten kendini biliyorsun ve daha genç bir kardeşimiz olduğunun farkındasın. Önünde uzun yıllar var. Lise bitecek, üniversite gelecek. Okulunu okumasan bile bu sürede kendini yazılımda geliştirirsin. Fakat her zaman dediğim gibi meslek olarak kim ne derse desin yapmaktan mutlu olacağın mesleği seç 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı