Kısa Videoların İzleneceği Android Uygulama Yapmak

Kısa Videoların İzleneceği Android Uygulama Yapmak

Kısa videoların izleneceği yapmak isteyen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Öncelikle hayırlı akşamlar.
Ben yazılım ve uygulama bilgisine sahip değilim. Ama alanımla ilgili aklımda birkac fikir var. Bu fikir gereği bir android uygulama ve bu uygulamaya kisa kisa çok sayıda video eklemem lazim.

Bu işlem cok kez tekrarlanacagı icin her seferinde kod yazmak yerine kopyala yapıştır tarzı kolay bir yöntemi var mi bu işin ?

Tesekkur ederim, iyi çalışmalar.

CEVAP:

Kısa Videoların İzleneceği Android Uygulama

Öncelikle böyle bir için bu videoların nereden çekileceğine karar vermek gerekli. YouTube ve benzeri video sitelerinden video çekilecek ise ciddi bir kodlama bilgisine ihtiyaç olmasının yanı sıra sürekli kod güncellemesi gerekebilir. Çünkü YouTube sitesinden video çekilmesine karşı çeşitli önlemler alıp, bu konuda sürekli kodlarını değiştirebiliyor. Benim bir kaç sene önce deneme amaçlı yazdığım kodlar YouTube ‘un kodlarını değiştirmesi nedeniyle şu anda çalışmıyor. Başkasının yönetimi altında olan uygulamalardan yada projelerden hayır gelmez. Bu nedenle videoları kendi yönetiminiz altında tutmanız gerekiyor.

Android uygulama yapmakDolayısıyla videoları çekeceğiniz bir yer olarak kendi hostinginize yüklemeniz lazım. Ben böyle bir uygulama yapmak istesem şöyle bir yöntem uygulardım;

Öncelikle bir tane yapardım. Bu web yazılım vesilesiyle videolarımı hem ftp ‘me upload eder hemde o videoya ait bilgileri veri tabanıma kayıt ederdim. Çünkü telefonun hafızasında olması demek uygulamanın hem çok yüksek boyutlarda olmasına neden olur hemde telefonda ciddi yer kaplar. Daha sonra Android uygulamam ile veri tabanımı bağlar ve bilgileri Android uygulamama çekerdim. Bu sayede videolar hem kolay ve hızlı bir şekilde internet üzerinden ftp ‘me yüklenmiş olur hemde yapacağım Android uygulama çok daha düzenli bir şekilde videoları listeleyebilirim. Ayrıca her video yüklendikçe Adroid uygulamada da yeni videolar listelenebilir.

SONUÇ

Bu basit anlatım hiç yazılım bilmeyen bir arkadaş için biraz karışık gelebilir fakat anlatılabilecek en basit yol budur. Bu nedenle sürekli bir proje bulduğunuzda işin temelinden başlayın diyorum, çatısından değil 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı