İşletme mi Yoksa Yönetim Bilişim Sistemleri mi?

İşletme mi Yoksa Yönetim Bilişim Sistemleri mi?

ve bölümlerinin arasında kalan, bir sene daha hazırlanmayı düşünen kardeşimizin sorusunu cevaplıyoruz.

SORU:

Abi öncelikle merhabalar ellerine saglik guzel bi site olmus. Benim sorum suan tercih dönemindeyiz ve ben odtü isletmeyle özel bi üniversitenin yönetim bilişim sistemleri arasinda gidip geliyorum yani çogu kisi yönetim bilisim sistemlerinin isletmeden iyi oldugunu daha oldugunu daha iyi kazandirdigini matematigimin iyi olmasindan dolayi ybs tercih yapmm gerektigini söylüyo yani yazilim bilmek büyük artidir diyolar. Bense bogazicinde okumadıktan sonra yonetim bilisimin is yapacagini düsunmuyrm ve bundan dolayi bi sene daha hazirlanmam gerektigini düsünuyrm ha bu arada zaten bu ikinci senem. Bu tür bi çeliskideyim abicim bana önerilerin uyarilarin ne olur sonucta bu isin icindesin cogundan iyi bilirsin. Tesekkurler

CEVAP:

Hem teşekkürler hem de estağfurullah =) Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum fakat en ideal ve en doğru bilginin KodcuHerif.Com ‘da yazanlar olduğunu hiçbir zaman düşünmedim ve düşünülmesini de istemem. Sadece tecrübe ve gözlemlerimden yola çıkarak yazıyorum. Şimdi cevabımıza geçelim.

İşletme ve Yönetim Bilişim Sistemleri

İşletme ve Yönetim Bilişim Sistemleriİşletme bölümü, açık öğretim fakültesi nedeniyle biraz ayaklar altına düştü desek yalan olmaz. Çünkü çok fazla ön lisans bölümünden geçiş yapma imkanı sunuyor. Dolayısıyla hem 4 yıllık mezun olanlar hem de askerliğini tecil ettirmek ve kısa dönem askerlik yapmak isteyenler, diğer bölümlere nazaran daha kolay olması nedeniyle işletme bölümüne akın etti, etmeye devam ediyor. Hatta bazı iş ilanlarında “işletme mezunları başvurmasın” gibi bir not dahi gördüm. Tabi söz konusu ODTÜ olunca işin rengi değişse de genel olarak işletme bölümü için bir ön yargı oluşmaya başladı denilebilir.

Yönetim bilişim sistemleri bölümüne gelecek olursak, henüz yeni denebilecek bir bölüm olması dezavantaj. Yani bugün yönetim bilişim sistemleri bölümünden mezun biri, bir firmaya gidip iş başvurusu yaptığında, büyük olasılıkla firma yetkilileri “yönetim bilişim sistemleri nedir?, o bölümde okuyanlar ne biliyordur?, ne iş yapabilir?” gibi kendi kendilerine sorular sorarlar. Bu da yönetim bilişim sistemlerinden mezun birinin iş bulmasını zorlaştırıyor. Ben inanıyorum ki, yönetim bilişim sistemlerinden mezun kişilerin sayısı arttıkça, piyasada iş buldukça, bilinirlikleri artacak ve bu sayede daha rahat iş bulacaklar.

Bir Sene Daha HazırlanmakBir sene daha hazırlanmak, arzu ettiği bölümü tutturamayan kardeşlerimizin önünde alternatif olarak duruyor. Tabi bunun tekrar çalışarak arzu edilen bölüme girme imkanı sunmasının yanı sıra çok sayıda dezavantajı var. Söz konusu dezavantajın başında 1 sene boyunca yaşadığınız baskı artacak. Yani muhtemelen daha önceki senelerde yaşadığınız baskı “bu sene kesinlikle kazanmak zorundayım” şeklinde daha fazla olacak. Arkadaşlarınız iyi kötü bir üniversiteyi kazanmışken, siz hala üniversiteye hazırlanan kişi konumunda olacaksınız. Sizden daha küçük yaşta kişiler ile üniversiteyi okuyacak, mezun olacak ve iş başvurusu yapacaksınız. Zaten ülkemizde iş hayatına atılma yaşı ziyadesiyle geçken, siz daha da geç atılmış olacaksınız.

Tabi bu saydığım dezavantajlara bakarak bir sene daha hazırlanmaktan vazgeçip, daha iyi bir üniversiteye ya da üniversite bölümüne girmek varken, sıradan bir üniversiteye ya da üniversite bölümüne gitmekte iyi değil. Neticede 1 sene kaybetmeyeyim derken 4 senenizi, hatta iyi bir üniversiteye gitmeniz durumunda hayatınızın geri kalanında rahat edebileceğiniz maaşlar alacağınız bir işi kaybetmeniz de söz konusu olabilir. Dolayısıyla bir sene hazırlanmak konusundaki karar için iki ucu boklu değnek diyebiliriz ve iki ucundan da tutmak pek mümkün değildir.

Eğer ki ailenizin maddi imkanları iyiyse, size 1 sene boyunca “derslerine çalış, geçen sene kazanamadın, bu sene kazanmak zorundasın” şeklinde baskı kurmayacaksa, idealinizdeki üniversiteyi ve bölümü ucu ucuna kaçırmışsanız ve 1 sene daha çalışmanız durumunda kesinlikle kazanacağınıza inanıyorsanız bir sene daha hazırlanmanız mantıklı olabilir. Fakat işin rengi böyle değilse, iyi düşünerek karar vermekte fayda var.

SONUÇ

İşletme mi yönetim bilişim sistemleri mi meselesine benim cevabım daime yönetim bilişim sistemleri olur. Zira yönetim bilişim sistemleri, işletmenin bilişim versiyonudur ve firmalar yavaş yavaş bilişim alanına kaymaktadır. Dolayısıyla günümüzde işletme mezunu kişileri tercih eden firmalar yakın gelecekte yönetim bilişim sistemleri mezunu kişileri işe alacaklardır.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı