İşletme Enformatiği Bölümü

İşletme Enformatiği Bölümü

Liseye giden bir kardeşimizin bölümü, bilgisayar seçimi ve hakkındaki sorularını cevaplıyoruz.

SORU:

Simdi ben lise son ogrencisiyim ve marmara isletme enformatigi istiyorum bu bolum hakkinda istedigim kadar bir bilgi alamadim nasil bir bolumdur en son varabilecegim nokta neresidir acaba ve ayrica aylardir aklimda su soru var programlama icin en dogru ve en rahat bilgisayar hangisi hem okudugum bolume gore hemde C++ ,java gibi dillere gore simdiden tesekkurler

CEVAP:

İşletme Enformatiği

İşletme enformatiği, en basit tabirle bir şirketin yönetimsel ve bilişimsel alanını kapsayan bölümüdür. Günümüzde bir çok şirketin belli başlı bir teknoloji gereksinimi vardır. Bir şirketin işlerini daha kolay, hızlı ve verimli yapabilmesi teknolojik imkanlardan yararlanması ile mümkün olabilmektedir. İşte bu noktada işletme enformatiği devreye girer.

İşletme Enformatiğiİşletme enformatiği bölümü mezunu bir kişi, işletmenin ihtiyaç duyduğu teknolojik gereksinimleri tespit eder ve uygulamaya geçirir. Ayrıca bu teknolojik gereksinimlerin uygulanması durumunda şirkete yapacağı katkıyı, şirket içinde ve dışında ne gibi olumlu yada olumsuz etkiler yaratacağını, insan açısından nasıl yarar yada zarara neden olacağını önceden araştırmalıdır. Zararları minimize etmek için ise çözümler bulmalıdır.

Sadece günümüz teknolojik gereksinimlerini değil, şirketin büyümesi yada farklı alanlara yönelmesi durumunda önceden bilişimsel tespitlerde yapmalıdır.

Dolayısıyla işletme enformatiği bana göre bütün orta ve büyük şirketlerde olması gereken bir bölümdür, ki zaten bir çok büyük şirkette vardır. Genelde bu bölümler “bilgi işlem“, “bilgi teknolojileri” ve en çok bilinen adıyla IT (Information Technologies) yani BT (Bilişim Teknolojileri) bölümü. Tabi işletme enformatiğinin bunlardan bir farkı vardır, o da sadece teknolojik değil işletme yönetimi ile ilgili de bilgi sahibidirler. Bu nedenle bir şirketin teknolojik ve yönetim anlamında ihtiyaç duyduğu özelliklere sahiptirler.

İş olanaklarına gelecek olursak, yanlış bilmiyorsam Türkiye ‘de yeni bir kavram. 2010 yılından itibaren ÖSYS tercih kitaplarında yerini almaya başladı. Dolayısıyla şirketlerin bu bölüm hakkında bilinçlenmesine ihtiyacı var. Fakat dediğim gibi, gayet güzel ve geleceği olan bir bölüm olarak görüyorum. Zaten bir işletmenin yönetimi ve teknoloji ile alakalı her bölümün geleceği vardır, ki ikisini de ele alıyor =)

Programlama İçin Bilgisayar

C++ ve Java dilleri hemen hemen bütün işletim sistemlerinin desteklediği dillerdir. Bu nedenle bütün bilgisayarlarda bu programlama dilleri ile uygulama geliştirmek mümkün. Fakat bu programlama dilleri için en ideal bilgisayar Linux işletim sistemi kurulu olan bilgisayardır =)

SONUÇ

Sonuç olarak işletme enformatiği gayet güzel bir bölüm fakat Türkiye ‘de bütün güzel bölümlere gereken özen gösterilmiyor. Yinede geleceği olan bir meslek olduğuna inanıyorum. Hiç olmadı, şirket yönetimi ve bir şirketin bilişimsel ihtiyaçları konusunda eğitim alınması nedeniyle, bir şirket kurmayı isterseniz, işletme enformatiği eğitimi almamış birine nazaran bir kaç adım önde olmuş olursunuz. Bu da şirketin başarılı olma ihtimalinin diğer yeni kurulan şirketlere nazaran daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı