indirdik.com Parayı Cebe İndirip Arazi mi Oldu?

indirdik.com Parayı Cebe İndirip Arazi mi Oldu?

E-Ticaret sektörünün büyümekte olduğu ve sürekli yeni E-Ticaret sitelerinin açıldığı ülkemizde, herhalde son aylarda yaşanan olumsuz olaylardan olsa gerek arada kötü haberlerde geliyor.

9 ay önce olan PC Depo ‘nun müşterilerin siparişlerini göndermediği ve yapmadığı haberleri internette yer almıştı. Şirket bir açıklama yapmış ve yaşanan sorunun giderileceğini belirtmişti. O dönemde meydana gelen krizi toparlamış olacaklar ki hem aktif satışa devam ediyorlar hemde düşmüş durumda.

Bir başka popüler E-Ticaret sitelerinden biri olan indirdik.com ‘da ise işler hiçte iç açıcı değil ve düzelecek gibi de görünmüyor…

İlk etapta bendeistiyorum.com olarak kurulan indirdik.com, her gün bir ürünü en ucuz fiyatla verme stratejisi ile yola çıktı. Gitti Gidiyor ‘un kurucularından 2010 yılında 100.000 TL ‘lik yatırım alan bendeistiyorum.com, adını indirdik.com olarak değiştirip, günde sadece bir ürün satan siteden yüzlerce, binlerce ürün satan fırsat sitesine dönüştü. Ağırlıklı olarak Çin ‘den ithal eden, kalitesiz ama ilgi çekici ürünler satan siteyi, 2014 yılında ayda 2 milyon kişi ziyaret eder hale geldi. Ayrıca girişimcilik ile alakalı çeşitli ve büyük yarışmalardan ödüllerde aldı.

Çok Fazla Mağdur Var

Çok Fazla Mağdur VarSite, kötü gidişatın sinyallerini 1 sene öncesinden verdi. Hiç şüphesiz ki internet siteleri için SEO ‘nun önemi fazlasıyla büyük iken, söz konusu E-Ticaret olunca çok daha büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla arama motorlarının yaptıkları güncellemeleri takip etmek gerektiği gibi, büyük bir hassasiyetle de uygulamak gerekiyor. 2015 Nisan ayında Google ‘ın “ siteleri daha fazla dikkate alacağız” açıklamasından sonra hemen hemen bütün ciddi siteler kısa sürede sitelerini mobil uyumlu hale getirdiler. Lakin indirdik.com bu konuda aylar geçmesine rağmen hiç bir adım atmadı ve eski, mobil uyumsuz tasarımıyla yayına devam etti.

2015 aralık ayından itibaren ise müşterilerin şikayet sitelerinde ve sosyal medyada şikayet oranları artmaya başladı. Bütün şikayetlerin ortak noktası ise verilen siparişlerin haftalar, aylar geçmesine rağmen gönderilmeyip, para iadelerinin de yapılmadığı yönünde. Ocak ayından itibaren ise şikayet oranlarının fazlasıyla artıp, sitenin sosyal medya hesaplarından artık paylaşım yapmaması da olumsuz gidişatın bir başka göstergesi oldu.

Son olarak geçtiğimiz haftalarda siteye ulaşılamaması ve en son sitenin ziyaret edilmeye çalışılmasında sadece “Yoğun trafikten dolayı şuanda sitemize ulaşılamıyor. Lütfen tekrar deneyiniz.” yazısının karşımıza çıkması, kurucusu olan Mustafa Acet ‘in site ve sosyal medya hesaplarından hem bu konuyla alakalı hemde alakasız hiç bir paylaşım yapmaması, indirdik.com ile alakalı her gelişmeyi paylaşan sitelerin bu konuya dair hiç bir haber yayınlamaması akla “indirdik.com parayı cebe indirip arazi mi oldu?” sorusunu akla getiriyor. Zira daha öncesinde faaliyetlerine son veren, limango.com.tr, irmik.com ve diğer E-Ticaret siteleri, kapanacakları zaman sitelerindeki yeni sipariş verme imkanını sonlandırır, bir açıklama yapar ve mağduriyet meydana getirmeden bütün siparişleri teslim eder ya da para iadelerini gerçekleştirirdi. Lakin indirdik.com ‘un hiç bir açıklama, ürün gönderimi ya da para iadesi yapmadan kapanması yüzlerce, hatta binlerce, belkide on binlerce mağdur olmasına neden oldu.

Mağdurlar arasında tüketici haklarına gidip şikayette bulunanların “elinizde fatura olmadan bir şey yapamayız” cevabını alması ve konuyla alakalı hiç bir açıklama yapılmayıp, mağdurların muhatap bulamaması da, söz konusu mağduriyetin giderilmesine dair herhangi bir ışık vermiyor. Umarız ki bu yazı vesilesiyle indirdik.com mağdurlarının sesini biraz olsun duyurabilmiş ve mağduriyetlerinin giderilmesine katkı sağlamış oluruz…

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı