Hazır E-Ticaret Sistemlerinden Para Kazanma Yalanı

Hazır E-Ticaret Sistemlerinden Para Kazanma Yalanı

Daha önce Web Sitesi Satarak Para Kazanma Yalanı meselesine değinmiştik. Hala daha o sistemde düzelen bir şey yok. Ne hikmetse web sitesi satan bir yapı olarak siteleri aylardır taslak halinde ve bir ürün alınamıyor. Yaptığım küçük bir araştırmada da haklarındaki soruşturma devam ediyormuş, yakında kokusu çıkarsa yine yazarız.

Son dönemde ise yalanı ile aynı olmayan ama benzer nitelikler taşıyan hazır ile yalanı var. Aslında yalanı söyleyen bu sistemin sahipleri değil, bu sistemden para kazanacağını zanneden kişilerin iç sesleri. Zira bu sistem, web sitesi satarak para kazanma yalanın aksine dolaylı yoldan size çok para kazanacağınızı vaat etmiyor fakat insanların son bir kaç yıldır E-Ticaret sektöründe paralar kazanıldığını görmesi, bu sisteme girerek para kazanabileceğini düşündürüyor. Bunun yanı sıra diğer en büyük fark ise, bu sisteme “bu paketi al, 3 kişiye sat, para kazan, onlar sattıkça, daha çok para kazan” şeklinde network marketing dediğimiz satış sistemi ile çalışmıyor.

Sistem Nasıl İşliyor

Öncelikle belirtmekte fayda var, bu sistemi yazılım firmalarının ürettiği ile karıştırmamak gereklidir. O hazır E-Ticaret yazılımları, internet üzerinden satış yapmak isteyen firmalara yönelik sistemler ve dolaylı yoldan yazılım satıyorlar. Bu sistemde ise firma olmayan ve E-Ticaret işinden isteyen kişiler söz konusu. Zaten kişileri en çok cezbeden noktada, firma olmaya ve diğer E-Ticaret ile ilgili işlerle uğraşmayı gerektirmemesi.

Bu sisteme siz belli bir ücret ödeyerek giriyorsunuz. Bunun karşılığında size hediye çeki veriyorlar. Ardından hazır bir tasarım ve alan adı seçiyorsunuz. Dolaylı yoldan size ait bir E-Ticaret siteniz oluyor.

Bu E-Ticaret sitesinde ise kendi ürünlerinizi değil, sistemin sahibi olan firmanın ürünlerini satıyorsunuz. Bu ürünlerde piyasa standartlarının üstünde bir fiyata satılıyor. Sipariş alındığında ise, sipariş edilen ürün, sistem sahibi firma tarafından, faturası kesilip sipariş eden kişiye gönderiliyor ve satılan üründen site sahibi komisyon alıyor. Dolayısıyla siz bir E-Ticaret sitesi sahibi değil, komisyoncu oluyorsunuz. Yasal olarak hiç bir sıkıntı yok. Peki sıkıntı nerede ona geçelim…

Para Kazanmak Çok Zor

Para KazanmakKişilerin bu sisteme girmesini sağlayan en temel unsur, özellikle günümüzde E-Ticaret sektörünün yıldızının ziyadesiyle parlak olması. Dışarıdan bakanlar E-Ticaret işini “çok kolay, alt tarafı bir siten olacak, şirket olacaksın, ürünü tedarik edeceksin, göndereceksin, oturduğun yerden para kazanacaksın” olarak görüyor. Tek sorun site kurmak, şirket kurmak, ürün tedarik etmek, göndermek olarak görüldüğünden, bu sistemde hem siteyi hazır olarak verdiğinden, hem şirket kurmayı gerektirmediğinden, hem ürün tedarik işleriyle, faturasıyla, göndermesiyle uğraştırmadığından son derece cazip görünüyor.

O yüzden bu işe girenlerin çok büyük bir kısmı, bu sektöre dair bir şey bilmeyenler arasından çıkıyor. Çünkü asıl sorun bunlar değil, müşteri bulamaktan kaynaklanıyor. Sadece Türkiye ‘de on milyonlarca kişinin internet kullanıyor, sürekli internet başında vakit geçiriyor olması, internet üzerinden yapılan işlerde kolaylıkla para kazanılabileceği yanılgısına düşürüyor. Kişi web sitesi kursa hemen on binlerce kişi ziyaret edecek ve reklamlardan para kazanılacak, E-Ticaret sitesi kursa yüzlerce kişi alışveriş yapacak, paraya para denmeyecek zannediyor. Fakat bu hiç bir zaman böyle olmuyor. Peki neden olmuyor ve neden bir E-Ticaret sitesi kurar kurmaz para kazanılamıyor ona geçelim…

Bir E-Ticaret sitesinden para kazanmak için sitenizde satılan ürünleri alacak kişilere ulaşmanız gereklidir. Bunun için elbette çeşitli yöntemler var. Bunların başında reklam yapmak geliyor. Reklamdan sonra SEO yani arama motoru optimizasyonu, ve diğer yöntemler var. Kısaca bunlara değinelim;

Reklam Yapmak: Reklam bir E-Ticaret sitesi için olmazsa olmazlar konumunda. Hangi tür E-Ticaret sitesi kurarsanız kurun yapılması gerekenler arasında en önemlisi reklamdır. Bunun için kayda değer bir ücret ayırmanız gereklidir.

Bu E-Ticaret sistemi ile E-Ticaret sitesi sahibi olmak için zaten belli bir ücret ödüyorsunuz. Yani düz mantık öncelikle verdiğiniz parayı kazanmaya çalışmanız gerekiyor. Para kazanmak için reklam harcaması yapmak zorunda olduğunuzu düşünürsek, eksiden artıya geçmek çok daha zorlaşıyor. Zaten ürünler piyasa standartlarının üstünde fiyatlara satıldığı için, reklam ile sitenize gelen bir kişinin sizin sitenizden alışveriş yapma ihtimali de düşük. Dolayısıyla sizin verdiğiniz reklamın geri dönüşü, standart bir E-Ticaret sitesinin geri dönüş oranına göre daha düşüktür.

SEO: E-Ticaret işinde en önemli bir diğer unsurlardan biri SEO yapmak yani sattığınız ürünler ile ilgili arama motorlarında yapılan aramalarda üst sıralarda olmaktır. Kaliteli bir SEO hizmeti almak ciddi paralar ile mümkün olabilen bir iştir. Uzun vadede başarı elde etmenizi sağlar. Kazanacağınız paranın düşük olduğunu düşünürsek, SEO için harcayacağınız para büyük oranda ekside kalmanızı sağlayacaktır.

Hepsinden ziyade SEO kriterleri arasında özgün içeriğin yeri çok büyüktür. Bu sistemde de kendi ürünlerinizi değil, sistem sahibi firmanın ürünlerini satıyorsunuz. Bu firmada aynı ürünleri sizin gibi yüzlerce kişi vesilesi ile satıyor. Bu da aynı içeriğin yüzlerce sitede olduğu, özgün içerik olmadığı, dolayısıyla arama motorlarında üst sıralara çıkmanızın çok zor olduğu anlamına geliyor.

Dijital Pazarlama: Dijital pazarlamayı sosyal ağ sitelerinde ve diğer sitelerde yapılan reklamlar ve tanıtımlar olarak değerlendirebiliriz. Bu alanda başarılı reklam kampanyaları oluşturmak ve tanıtımlar yapmak bu sistem için çok daha uygundur. Pek tabi bunun içinde cebinizden para çıkması gerektiğini ve etkileşim sağlayacak pazarlama stratejileri oluşturmanız gerektiğini söylemek gerek. Zira bunu yapabiliyorsanız zaten her şeyi satarsınız.

Etrafınıza Satmak: Bu sisteme girenlerin en büyük para kazanma imkanı etrafındaki tanıdıklarına sitedeki ürünleri satmaya çalışmaktır. Reklam ve diğer harcamalar olmadan, sadece tanıdıklarınızla iletişime geçip, siteden ürün alabileceklerini söylersiniz. Tabi yine belirtmekte fayda var ki, piyasa standartlarının üstünde satılan bir ürünü eşinize, dostunuza, akrabanıza, sırf çıkar elde etmek için tabiri caizse kakalamaya çalışmanız ne derece etik olur orasını siz düşünün.

web sitesi satarak para kazanmaBunun yanı sıra ürünü tedarik eden ve gönderen siz olmadığınız için, ürün ile alakalı bir sorun yaşayan tanıdığınızın gözünde kötü olanda siz olacaksınız. 3 kuruş kazanayım derken eşinizin, dostunuzun size düşman olması söz konusu.

Yasak Yöntemler: 1 Mayıs itibari ile çıkan bir yasa var. Bu yasa ile artık hiç kimse kişilerin izni olmadan tanıtım amaçlı SMS, mail gönderemiyor ve arama yapamıyor. Eğer bu yöntem ile para kazanabileceğinizi düşünüyorsanız para kazanayım derken, çok büyük miktarlarda ceza yemeniz mümkün. O yüzden bu yöntemi sakın aklınızdan bile geçirmeyin.

SONUÇ

Web Sitesi Satarak Para Kazanma Yalanı meselesine nazaran bu sistemin tamamen yasalara uygun olduğunu tekrar belirtelim. Hatta bu sistem Türk internet sektörünün içinde olan kayda değer isimler tarafından yönetiliyor. Sistem size çok para kazanacağınızı da vaat etmiyor, bu anlamda da bir sıkıntı yok. Zaten konunun başında da belirttiğimiz gibi, yalan söyleyenler onlar değil, sizin bu sistemden para kazanabileceğinizi söyleyen iç sesiniz.

Netice olarak her girilen işte bilgi sahibi olmak, sadece olumlu taraflarına bakmak değil, olumsuz taraflarını da görmek, olumsuz tarafını görecek bilgiye sahip değilseniz araştırmak gerekli. Bilmeden girdiğiniz her işte muhakkak kaybedersiniz. Bu bazen zaman, çoğu zamanda para olur. İkisininde oldukça değerli olduğunu düşünecek olursak, girişeceğiniz işte bu ikisini de kaybetmemek için iyi araştırma yapın. Para kazanmak herkesin en büyük isteği ama bu istek sizin düşünmeden hareket etmenize neden olmasın 😉

Ayrıca Kodcu Herif 'te yer alan aşağıdaki konulara da göz fırlatabilirsiniz =)

Bilinmeyen Bilişim Kitabı